دکوراسیون به سبک کلاسیک

دکوارسیون کلاسیک

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی دکوراسیون به سبک کلاسیک بپردازیم. استفاده از سبک دکوراسیون کلاسیک در یک منزل و یا هر محیط دیگری باعث می شود که افراد حاضر در آن جا به عمق تاریخ سیر کنند. در واقع این سبک معماری، ما را به یاد دوره قصرهای مجلل پر از لوازم لوکس می اندازد. امروزه تجدد و مدرنیته در همه جنبه ‌های زندگی ما رسوخ پیدا کرده است ولی با این وجود سبک کلاسیک هنوز هم افراد بسیار زیادی را جذب خود می کند. میزان استفاده از طراحی کلاسیک در منازل، خیلی زیاد شده است و همین موضوع، دلیل بر ادعای ما است.

در ادامه، ابتدا مفهوم دکوراسیون کلاسیک را توضیح می دهیم و سپس به بررسی چیدمان دکوراسیون کلاسیک می پردازیم. رنگ در سبک کلاسیک، دکوراسیون پذیرایی به سبک کلاسیک، آشپزخانه به سبک کلاسیک و اتاق خواب به سبک کلاسیک نیز مطالبی هستند که در این متن، به آن ها خواهیم پرداخت.

دکوراسیون کلاسیک چیست؟

یکی از قدیمی‌ ترین سبک‌ هایی که در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی وجود دارد، سبک کلاسیک می‌ باشد. دکوراسیون به سبک کلاسیک تاریخچه طولانی دارد و اصالت آن به گذشته های دور برمی‌ گردد. این سبک، تلفیقی از معماری‌ دوره ویتروویوس و دوره رنسانس تمدن‌ های ایتالیا و یونان است. در صورتی که قصد داشته باشیم تعریف ساده‌ ای از سبک معماری کلاسیک عنوان کنیم، باید بگوییم که به هر نوع طراحی که از شیوه‌ ها و اصول معماری قدیمی پیروی می‌ کند و در عین حال کاربردی است، معماری کلاسیک می گویند. توجه به تفاوت سبک کلاسیک و سنتی اهمیت زیادی دارد. در سبک سنتی خیلی به کاربردی بودن توجه نمی شود.

طراحی دکوراسیون به سبک کلاسیک به نحوی صورت می ‌پذیرد که نظم و هماهنگی بسیار زیادی در چیدمان قابل مشاهده خواهد بود. دلیل این امر هم این است که این سبک دکوراسیون، از اشکال منظم هندسی و محاسبات ریاضی به منظور اجرای اصول طراحی خود تبعیت می‌ کند.

چیدمان دکوراسیون کلاسیک

حتماً برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چیدمان دکوراسیون به سبک کلاسیک باید به چه نحوی باشد. در صورتی که بخواهید در منزل خود، دکوراسیون کلاسیک را اجرا کنید بایستی در چیدمان وسایل به چند نکته زیر دقت کنید:

 1. قبل از هر چیز باید به این نکته دقت کنید که سبک دکوراسیون کلاسیک، مناسب فضاهای بزرگ است. در واقع در فضاهای بزرگ است که می ‌توان دکوراتیوهای مجلل مربوط به این سبک دکوراسیون را جای داد.
 2. سعی کنید از مبل ‌های سلطنتی در منزل خود استفاده کنید. البته امروزه مبل ‌های سلطنتی متنوعی در بازار وجود دارند ولی شما باید مدل هایی را خریداری کنید که پر زرق و برق هستند و از چوب ‌های قهوه ‌ای ساخته شده اند.
 3. از لوسترهای جذاب و پر زرق و برق در منزل خود استفاده کنید. ترجیحاً لوسترها از رنگ طلایی باشند.
 4. سعی کنید از فرش‌ های دست بافت در منزل خود استفاده کنید. اگر هم بودجه شما به خرید فرش دستباف نرسید، فرش ‌های ماشینی که دارای طرح‌ های سنتی هستند را خریداری کنید و منزل خود را با آن ها فرش کنید.
 5. حتماً دیوارهای منزل خود را کاغذ دیواری یا نقاشی کنید. رنگ کاغذ دیواری یا نقاشی هم باید طلایی کم رنگ یا خردلی باشد. استفاده از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهتر دیده شدن چیدمان شما داشته باشد.
 6. استفاده از بوفه ‌های چوبی و همچنین استفاده از پرده ‌هایی به رنگ قهوه ‌ای با تزیینات طلایی توصیه می ‌شود.

رنگ در سبک کلاسیک

در سبک کلاسیک نقش رنگ در دکواسیون داخلی منزل و حتی نماهای بیرون ساختمان بسیار زیاد است. در هر سبک دکوراسیونی، یک سری از رنگ‌ ها مطلوب هستند. اگر برای شما سوال پیش آمده است که در سبک دکوراسیون کلاسیک باید از چه رنگ‌ هایی استفاده کرد، در پاسخ به شما باید بگوییم که این سبک یک سبک فاخر و مجلل می ‌باشد و در نتیجه استفاده از یک سری از رنگ ‌های زننده و تند، خیلی مناسب این سبک نیست. بلکه در این سطح باید از رنگ‌ هایی استفاده شود که به افراد حاضر در محیط آرامش القا کند.

از سوی دیگر باید از رنگ‌ هایی در این سبک استفاده شود که محیط را سنتی و قدیمی نشان دهند و به بیان ساده ‌تر، لایه ‌های تاریخی را پوشش دهند. استفاده از یک سری از رنگ‌ هایی که باعث می ‌شوند محیط شما خیلی جدید به چشم بیاید در دکوراسیون کلاسیک توصیه نمی ‌شود. از دیگر ویژگی‌ هایی که باید رنگ ‌های استفاده شده در این سبک داشته باشند، شاد بودن آن ها است. رنگ ‌هایی که معمولا در دکوراسیون به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می ‌گیرند، عبارت هستند از:

 1. رنگ کرم
 2. رنگ خاکستری
 3. رنگ طلایی
 4. رنگ نقره ای
 5. رنگ زیتونی
 6. رنگ قرمز مایل به قهوه ای
 7. در بعضی ازموارد، رنگ سبز و سورمه ای

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که تنها استفاده از رنگ ‌های خاص باعث نمی ‌شود که دکوراسیون یک منزل، کلاسیک شود بلکه باید علاوه بر آن به موارد دیگری مثل حکاکی کردن دکورهای چوبی و استفاده از دکوراتیوهای مناسب هم دقت کنید.

دکوراسیون پذیرایی به سبک کلاسیک

سبک دکوراسیون کلاسیک هم در معماری فضای درونی منازل یا همان طراحی دکوراسیون داخلی به کار می رود و هم در نماسازی فضای بیرونی ساختمان ها کاربرد دارد. با این وجود، بیشترین کاربرد این سبک، در دکوراسیون پذیرایی است. دکوراسیون پذیرایی به سبک کلاسیک دارای ویژگی های زیر است:

 1. استفاده از دکوراتیوهای مجلل و پرزرق و برق
 2. منظم بودن و تقارن داشتن
 3. اهمیت دادن به جزئیات
 4. استفاده از رنگ ‌های خاص و آرامش بخش و درباری
 5. سقف ‌های بلند
 6. بهره گیری از نورپردازی مجلل
 7. دیوار پذیرایی کلاسیک هم بایستی دارای رنگ و یا کاغذ دیواری مناسب باشد و از گچ بری در آن استفاده شده باشد.
 8. آیینه کاری دیوارها نیز می‌ تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی منزل شما داشته باشد. بنابراین آیینه کاری اصولی و در جای صحیح را فراموش نکنید.

آشپزخانه به سبک کلاسیک

افرادی که به سبک دکوراسیون کلاسیک علاقمند هستند، می ‌توانند در آشپزخانه خود  نیز از این طرح استفاده کنند. آشپزخانه ‌های کلاسیک بسیار زیبا و جذاب هستند و آشپزی و غذا خوردن و حتی حضور در آن ها لذت بخش است. این آشپزخانه ها دارای ویژگی‌ های زیر هستند:

 1. نه خیلی شلوغ هستند و نه خیلی خلوت و ساده.
 2.  از رنگ ‌های خنثی در این نوع آشپزخانه ‌ها استفاده می ‌شود. می دانید که نقش رنگ سفید در دکوراسیون داخلی خصوصا در دکوراسیون آشپزخانه مهم است ولی رنگ ‌های نقره‌ ای و طلایی نیز در کنار رنگ ‌سفید و سایر رنگ های خنثی و برای تزئین آن ها مورد استفاده قرار می ‌گیرند تا به زیبایی آشپزخانه بیفزایند.
 3. در آشپزخانه کلاسیک، تقارن کامل برقرار است و همه وسایل به صورت منظم سر جای خود چیده شده اند.
 4. از میز غذا خوری و صندلی‌ های شیک و مجلل استفاده می ‌شود.
 5. از مواد طبیعی در دکور این نوع آشپزخانه استفاده می ‌شود.
 6. از کف پوش شیک و مجللی که دارای رنگ‌ های خنثی است و با رنگ های گرم تزئین شده است، در این نوع آشپزخانه استفاده می‌ شود.

اتاق خواب به سبک کلاسیک

اگر می خواهید در پایان روز در یک اتاق آرام و زیبا به آرامش برسید، اتاق خواب خود را به سبک کلاسیک طراحی کنید. اتاق خواب ‌های کلاسیک هم ساده و کاربردی هستند وهم خیلی جذاب و مجلل می باشند. روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی در طراحی اتاق خواب به سبک کلاسیک هم اهمیت فراوانی دارد. در واقع استفاده از رنگ های گرم و لوکس از مهم ‌ترین عوامل در زیبا شدن و یا زشت شدن یک اتاق است. معمولاً در اتاق خواب ‌ها از رنگ‌ های خنثی استفاده می ‌شود ولی در دکوراسیون به سبک کلاسیک، رنگ‌ های قوی هم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب ‌ها به کار می‌ روند.

استفاده از رنگ‌ هایی مانند قهوه ‌ای، طلایی، بژ و کرم و حتی سورمه‌ ای و سبز هم در اتاق خواب ‌های کلاسیک رایج است.اگر به دنبال انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب خود هستید، ابتدا باید همه دکوراتیوها و مبلمان و تخت خواب را در اتاق خواب بچینید و با توجه به آن ها یک رنگ مناسب برگزینید. اگر ابتدا اتاق خواب را رنگ کنید و بعداً وسایل آن اضافه کنید، احتمال دارد که از نتیجه خیلی راضی نباشید. در یک اتاق خواب کلاسیک، باید موارد زیر را استفاده کنید:

 1. ملافه‌های مجلل و زیبا و بالش‌ های شیک در تخت خواب.
 2. وسایلی مانند گلدان ‌های خاص و رنگی
 3. اشیای قیمتی وعتیقه
 4. پرده‌ های ابریشمی
 5. مبلمان پر زرق و برق مثل مبلمان ویکتوریایی
 6. پرده زیبا

نتیجه گیری

امروزه سبک دکوراسیون کلاسیک از زیباترین و شکیل ‌ترین انواع دکوراسیون در دنیا به حساب می آید. این سبک درسال های اخیر توانسته است در همه جای دنیا محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند. این محبوبیت به کشور ایران هم رسوخ پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button