نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ ها زیبایی شگفت انگیز و چشم نوازی را می توانند به محیط اطراف ما بدهند؛ بی شک بدون وجود رنگ ها در طبیعت مناظری سیاه و سفید فضای کسل کننده و افسرده‌ای را به وجود می آورد. در حال حاضر تنوع رنگ ها بسیار زیاد است که می توان در فضاهای داخلی و خارجی از آن ها استفاده کرد. با توجه به آنچه گفتیم یکی از جنبه های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی، رنگ ها هستند. رنگ ها تاثیر بسیار زیادی روی روحیه و فضای اطراف می گذارد. در این مقاله مفصل در مورد بهترین رنگ دکوراسیون داخلی، پالت رنگی دکوراسیون داخلی و تاثیر آن ها از لحاظ روانشناسی و اهمیت انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم.

نقش رنگ ها در دکوراسیون داخلی

طرز چیدمان و سبک دکوراسیون منزل یا دفتر کار می تواند نشان دهنده شخصیت و بازتاب درونیات افراد باشد. رنگ دکوراسیون داخلی منزل بسیار اهمیت دارد؛ زیرا نه تنها بر احساسات انسان تاثیر می گذارد، بلکه سریع ترین روش برای تغییر فوری دکوراسیون اتاق است. یک لایه رنگ آمیزی روی دیوار می تواند به طور چشمگیری فضای داخلی را تغییر دهد و مشکلات طراحی و عیوب آن را بپوشاند. کارشناسان در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل به اهمیت رنگ واقف هستند.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی عاملی مهم در طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود؛ هر چند فاکتورهای مختلفی در طراحی داخلی یک فضا استفاده می شود. علاوه بر رنگ باید سایه مناسبی از رنگ را در نظر گرفت؛ چرا که اشباع رنگ می تواند سایه رنگ را تغییر دهد. از این رو هنگام استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی باید به این موضوع فکر کرد. رنگ های مختلفی که در طراحی دکوراسیون داخلی به کار می روند می توانند فضا را تحت تاثیر قرار دهند و آن را مهیج یا خنثی نشان دهند.

رنگ یک عنصر حیاتی و مهم در زندگی بشر است. رنگ ها انرژی و تاثیر های متفاوتی دارند و با توجه به فرهنگ ها و سنت هر کشور معنی های متفاوتی را در خود جای داده اند.با توجه به تاثیرات رنگ بر فضا و روان افراد کارشناسان اقدام به استفاده از پالت های رنگی متفاوت می کنند. رنگ های روشن علاوه بر انرژی زیادی که منتقل می کنند، فضا را بزرگتر نشان می دهند.

رنگ ها از لحاظ روانی تاثیر زیادی بر انسان دارند. رنگ قرمز رنگیست که ممکن است فرد را تهاجمی و عصبی کند اما در مقابل رنگی مانند سبز و آبی از رنگ های آرامبخش به شمار می آید. رنگ سیاه در بین عام مردم به رنگی که باعث افسردگی می شود معروف است که این تفکر واقعیست. با توجه به تاثیرات روانشناسی رنگ ها کارشناسان و طراحان برای فضای اتاق خواب از رنگ های آرام و آرامبخش استفاده می کنند.

در ادامه هر رنگ در دکوراسیون داخلی را نشان می دهیم و از تاثیر آن خواهیم گفت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر رنگ مقاله آن را مطالعه نمایید.

جدیدترین رنگ دکوراسیون داخلی منزل

هر ساله با نزدیک شدن به نوروز طرح ها و رنگ های متنوعی برای رنگ آمیزی داخل و خارج ساختمان ها به بازار وارد می شود. سایه های بژ و خاکستری، آبی و قهوه ای (ایجاد یک فضای معاصر)، صورتی و خاکستری قدیمی با رنگ های بُژ به روز شده و رنگ های خاکی و صورتی (طراحی دکوراسیون مدرن) جزو جدیدترین رنگ دکوراسیون داخلی منزل محسوب می شوند. انواع پرده معرفی شده امروزه قابلیت اجرای انواع رنگ و طرح را دارند. پرده های پرکاربردی مانند پرده اسکرین، پرده شب و روز، پرده رومن و … در طرح ها و رنگ های مختلف موجود است.

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون داخلی خانه

برای انتخاب بهترین رنگ دکوراسیون داخلی باید از ترکیب چند رنگ استفاده کرد؛ ما در اینجا به چند ترکیب رنگ بسیار عالی برای دکوراسیون مدرن اشاره می کنیم.

  • ترکیب سفید با سایر رنگ ‌ها مثل سبز، سفید و آبی، سفید و زرشکی
  • ترکیب زرد با سایر رنگ‌ ها مانند سفید، طیف ‌های مختلف رنگ بنفش یا طیف رنگ های تیره‌تر
  • ترکیب رنگ کرم قهوه‌‌ای در دکوراسیون داخلی هرگز از مد نمی افتد؛ برای روح بخشیدن به محیط می توان در کنار آن از رنگ‌ هایی مانند زرشکی و نارنجی استفاده کرد.
  • ترکیب صورتی و سبز می تواند محیط اتاق نشیمن را از حالت یکنواختی خارج کند؛ در کنار این دو رنگ استفاده از رنگ قهوه‌ای یک ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی زیبایی را ایجاد خواهد نمود.
  • خاکستری، فیروزه ‌ای و بنفش فضای آرامش بخشی را ایجاد می کنند.
  • بهترین ترکیب رنگ‌ ها با آبی شامل رنگ های گرمی مثل نارنجی، سبز، زرد یا سرخ آبی هستند.

رنگ های پرطرفدار دکوراسیون داخلی

پرطرفدارترین رنگ ها برای طراحی دکوراسیون داخلی رنگ هایی هستند که با قرار گرفتن در کنار هم می توانند ترکیب زیبایی را به وجود آورند و حس و حال متفاوتی را به فضا بدهند. از جمله پرطرفدارترین رنگ در دکوراسیون داخلی می توان به رنگ‌ های سفید و کرمی روشن، رنگ سبز درخشان، رنگ آبی تیره، بنفش کمرنگ، صورتی روشن و رنگ نقره ای اشاره کرد.

کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی

برای استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منزل باید نکات مهمی را مدنظر داشت تا بتوان مناسب ترین رنگ را متناسب با دکوراسیون منزل انتخاب کرد. همچنین برای کاربرد رنگ در دکوراسیون داخلی از چندین ابزار مثل چرخ رنگ، طرح های رنگ، دمای رنگ، ترکیب رنگ، و تاثیر روانی رنگ ها می توان استفاده کرد. برای مثال برای رنگ کردن درب ورودی رنگ های گرم مثل آجری، قهوه ای سوخته و آبی و سبز پر رنگ بهترین گزینه هستند؛ زیرا با وارد شدن افراد به داخل خوش آمد گویی گرمی را احساس می کنند. کاربرد دیگر رنگ دکوراسیون داخلی نحوه نشان دادن فضا است؛ برای مثال استفاده از رنگ های روشن و خنثی باعث روشن‌تر و بزرگ‌تر دیده شدن  فضا می شود.

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

طرح های رنگی یکی از عوامل مهم در طراحی داخلی هستند. رنگ دیوارها، مبلمان، عناصر طبیعی، قطعات تزیینی، چراغ ها و وسایل همگی نقش مهمی در روحیه ساکنین دارند. این افراد ممکن است برای ساعت ها در یک محیط با ترکیب رنگی باشند؛ بنابراین باید طرح های رنگی را بر اساس شخصیت کسانی که در آن محیط می خواهند ساکن شوند، انتخاب کرد. در این صورت اگر رنگ در دکوراسیون داخلی منزل به کار رود به افراد منزل احساس آرامش و راحتی ایجاد می کند و اگر در محل کار استفاده شود باعث افزایش بهره وری می گردد.

بر اساس نتایج مطالعات متعدد در زمینه روانشناسی رنگ ها، هر فرد نسبت به هر رنگ واکنش متفاوتی نشان می دهد. به عنوان مثال، برخی افراد رنگ سیاه را افسرده کننده و بی انگیزه می دانند؛ در حالی که از نظر چندین نفر دیگر رنگ سیاه نشان دهنده نظم و عملکرد بوده است. برخی از افراد رنگ قرمز را تهدید کننده می دانند؛ در حالی که برخی دیگر آن را رنگی الهام بخش معرفی می کنند.

پیشنهاد می شود مقاله روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی

انتخاب رنگ ‌های مناسب برای فضاهای یک ساختمان یکی از جنبه‌ های مهم طراحی داخلی است؛ برای انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی باید چند نکته را بدانید. رنگ ها گاهی اوقات به دو دسته تن های گرم و سرد تقسیم می شوند. رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد می توانند به فضا و ساکنان آن انرژی ببخشند؛ در حالی که رنگ های سرد مانند آبی، سبز و بنفش به طور کلی فضایی آرام ایجاد می کنند.

هنگام انتخاب رنگ دیوار و کف باید در نظر داشته باشید که فضای مدنظر چه کاری می خواهید انجام دهید. اگر در این فضا قرار است فعالیت های پرانرژی انجام شود باید از رنگ های گرم و هیجان انگیز برای رنگ در دکوراسیون داخلی انتخاب شود. در صورتی که مکان برای استراحت در نظر گرفته شده باید برای رنگ دکوراسیون داخلی آنجا از رنگ های سرد استفاده کرد.

پالت رنگ دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی، پالت رنگی به مجموعه ای از رنگ ها گفته می شود که مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم در تمام یک فضا استفاده می شوند. در طراحی دکوراسیون مدرن معمولا یک رنگ غالب را انتخاب می کنند تا تقریبا 60 درصد اتاق را با آن رنگ آمیزی کنند و از یک رنگ ثانویه برای رنگ کردن 30 درصد از فضای مورد نظر و رنگ های برجسته را برای رنگ کردن بقیه فضا انتخاب می کنند.

برای انتخاب پالت رنگی باید یک رنگ اصلی را در نظر داشته باشیم و در کنار آن حداقل سه رنگ مختلف را برای رنگ دکوراسیون داخلی استفاده کنیم. با ایجاد یک پالت رنگ کامل، طرح کلی منسجم‌تر به نظر می رسد. برای ایجاد پالت رنگی دکوراسیون داخلی خانه باید در مورد انتخاب رنگ ها به خوبی فکر کرد؛ زیرا هر رنگی می تواند با رنگ دیگر هماهنگ شود اگر به درستی و نسبت های مناسب با هم ترکیب شوند.

پالت رنگ در دکوراسیون داخلی

پالت رنگی دکوراسیون داخلی، نقش کلیدی در ایجاد فضایی زیبا، دلنشین و متناسب با سلیقه شما ایفا می کند. رنگ ها می توانند حس و حال فضا را به طور کلی تغییر داده و بر روی روحیه و احساسات افراد حاضر در آن تاثیر بگذارند.

در انتخاب پالت رنگی دکوراسیون داخلی، باید به موارد مختلفی توجه کرد، از جمله:

  • سبک دکوراسیون: هر سبک دکوراسیونی، پالت رنگی خاص خود را دارد. برای مثال، در سبک مدرن از رنگ های خنثی و روشن بیشتر استفاده می شود، در حالی که در سبک سنتی، رنگ های گرم به کار می روند.
  • متراژ فضا: توجه داشته باشید که برای فضاهای کوچک، بهتر است از رنگ های روشن یا خنثی استفاده کنید تا فضا بزرگتر به نظر برشد. اما می توانید در متراژ های بزرگ، از رنگ های تیره نیز استفاده کنید.
  • نورپردازی: نور طبیعی و مصنوعی فضا، بر روی رنگ ها تاثیر خواهند گذاشت. به همین علت، باید پالت رنگی را با توجه به نورپردازی فضا انتخاب کنید.
  • سلیقه شخصی: یکی از مهم ترین عامل در انتخاب پالت رنگی دکوراسیون داخلی، سلیقه شخصی شما است. می توانید رنگ هایی را انتخاب کنید که به آن ها علاقه دارید.

رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی باعث افزایش روحیه در افراد می شود؛ بنابراین برای رنگ آمیزی باید دید سبک و چیدمان محیط به چه صورت است و بر آن اساس رنگ را انتخاب کرد. همچنین رنگ ها به سه دسته فعال، غیرفعال و خنثی تقسیم می شوند که هنگام رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی باید متناسب با فضای مورد نظر  هر رنگ برای قسمت متفاوتی از منزل مناسب است و فضا تحت تاثیر آن رنگ می تواند حس های متفاوتی را به افراد انتقال دهد. در ادامه تاثیر انواع رنگ در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

رنگ دکوراسیون داخلی ارغوانی

استفاده از رنگ ارغوانی در دکوراسیون داخلی باعث تیره و تاریکی فضا می شود؛ زیرا این رنگ سنگین بوده و برای طراحی و چیدمان روشن مناسب نیست. البته بسیاری از افراد از این رنگ در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده می کنند.

رنگ دکوراسیون داخلی قهوه ای

رنگ قهوه ای حاصل ترکیب رنگ های قرمز، زرد و مقداری کمی رنگ آبی است که زیبایی و تاثیرگذاری بسیاری روی فضا دارد. رنگ قهوه ای در دکوراسیون داخلی می تواند در کنار رنگ های استخوانی، کرم و سفید به کار رود تا زیبایی بیشتری را به نمایش بگذارد.

دکوراسیون داخلی رنگ قهوه ای

رنگ دکوراسيون داخلی آبی

رنگ آبی تاثیر عمیقی بر ذهن دارد و بسیار آرامش بخش است. این رنگ برای مکان هایی که نیاز به آرامش دارند بسیار مناسب بده و می تواند باعث افزایش تمرکز شود. رنگ آبی در دکوراسیون داخلی اتاق خواب، حمام و اتاق کار و مطالعه انتخاب خوبی است.

دکوراسیون داخلی رنگ آبی

رنگ دکوراسیون داخلی قرمز

رنگ قرمز آتشین و پر انرژی بوده و باعث ایجاد هیجان می شود و استفاده از آن در اتاق خواب مناسب نیست؛ زیرا آرامش را از بین می برد. دکوراسیون داخلی رنگ قرمز رنگ مناسبی برای آشپزخانه است؛ زیرا باعث افزایش اشتها می شود.

دکوراسیون داخلی رنگ قرمز

رنگ دکوراسیون داخلی کرم

به جای رنگ سفید می توان از رنگ کرم برای رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی منزل استفاده کرد و این رنگ با همه رنگ ها غیر از رنگ زرد همخوانی دارد. رنگ کرم به اندازه رنگ سفید درخشان نیست و به همین دلیل در دکوراسیون داخلی با رنگ کرم فضا دلبازتر دیده می شود.

دکوراسیون داخلی رنگ کرم

رنگ دکوراسیون داخلی زرد

رنگ زرد تاثیر روی خوش بینی، همفکری، خرد و موفقیت دارد و محیط منزل را شاد و دوستانه جلوه می دهد. استفاده از دکوراسیون داخلی با رنگ زرد در آشپزخانه قدمتی دیرینه داشته باعث ایجاد فضای شاد و جذاب می شود.

دکوراسیون داخلی رنگ زرد

رنگ دکوراسیون داخلی سبز

رنگ سبز آرامش بیشتر و عمیق تری نسبت به رنگ آبی دارد و با رنگ های دیگر به خوبی ترکیب می شود. در دکوراسیون داخلی رنگ سبز می توان در کنار آن از رنگ های زرد، قهوه ای یا بُژ و طلایی استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی رنگ سبز

رنگ دکوراسیون داخلی نارنجی

رنگ نارنجی نشان مهمان نوازی و شجاعت بوده و باعث القا حس مهربانی و بی پروایی و پر انرژی و جذاب بودن را به افراد می دهد. دکوراسیون داخلی رنگ نارنجی برای سالن پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق خواب کودک و یا محل کار مناسب است.

دکوراسیون داخلی رنگ نارنجی

رنگ دکوراسیون داخلی تیره 

دکوراسیون داخلی رنگ تیره فضای منزل را بسیار شیک نشان می دهد؛ البته از رنگ تیره نباید به استفاده کرد و بهتر است این رنگ در کنار رنگ های مخالف و مکمل به کار رود.

دکوراسیون تیره

رنگ دکوراسیون داخلی بنفش 

رنگ بنفش، رنگ وفاداری است و با بیشتر رنگ ها ترکیب رنگی زیبا و دلنشینی را به وجود می آورد. دکوراسیون داخلی رنگ بنفش جلوه دراماتیک و بسیار شیک داشته و برای اتاق خواب دختران رنگ مناسبی است.

دکوراسیون داخلی رنگ بنفش

رنگ دکوراسیون داخلی سفید 

در طراحی دکوراسیون رنگ سفید از پرکاربردترین رنگ ها است و باعث می شود فضاهای کوچک بزرگ‌تر دیده شوند. رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، احساس جوانی، معصومیت و اعتماد را القا می کند.

دکوراسیون داخلی رنگ سفید

رنگ دکوراسیون داخلی زرشکی 

رنگ زرشکی ترکیب رنگی قرمز با تناژ مشکی بوده و به عنوان رنگ عشق و قدرت شناخته می شود. رنگ زرشکی در دکوراسیون داخلی با داشتن جلوه بالا به خوبی می تواند خود را در محیط نشان دهد و نوعی اقتدار و زیبایی را به نمایش می گذارد.

دکوراسیون داخلی رنگ زرشکی

جمع بندی

 اگرچه طراحی داخلی تا حد زیادی بر خلاقیت متمرکز است، اما باید به پیامدهای طرح های رنگی که استفاده می کنیم نیز توجه نماییم. در این صورت نقش روانشناسی رنگ در انتخاب رنگ ها و تاثیر آن‌ها بر افراد و فضای موجود واضح‌تر می شود. با توجه به روحیه و خلق و خوی خود و با در نظر گرفتن تاثیرات آن می توانید بهترین رنگ دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید. در این مقاله به طور کامل به نحوه انتخاب بهترین رنگ در دکوراسیون داخلی، پالت رنگی دکوراسیون داخلی و کاربرد آن پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button