شستشو پرده دو مکانیزه

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی شستشو پرده دو مکانیزه بپردازیم. پرده دو مکانیزه یا پرده دو مکانیزم با نام پرده شب و روز نیز معروف است. هدف از طراحی این نوع پرده‌ ها این بود که پرده ای تولید شود که هم زیبایی پرده‌ های زبرا را داشته باشد و هم مثل پرده‌ های شید در تنظیم نور، کارایی داشته باشد. در واقع شما با خرید پرده دو مکانیزه با یک تیر دو نشان می‌ زنید. در صورتی که قصد خرید پرده دو مکانیزه را دارید، باید به این نکته دقت کنید که این نوع پرده با نام‌ های متعددی شناخته می‌ شود. مثلاً پرده دبل یا دوبل یا پرده دابل شید یا پرده دو منظوره و یا پرده دو لایه، اسم‌ هایی هستند که به پرده دو مکانیزه اطلاق می‌ شود.

هر چند این نوع پرده، جزء پرده‌ های جدید به حساب می‌ آید ولی آن قدر کارایی آن بالا است که به سرعت توانسته است به محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم دست پیدا کند و امروزه تعداد افراد زیادی در خانه و محل کار خود، این نوع پرده‌ ها را نصب کرده اند. بنابراین شستشو پرده دو مکانیزه هم به یک مسئله مهم تبدیل شده است. در ابتدای این مقاله نحوه شستن پرده دو مکانیزه را توضیح می‌ دهیم و سپس مراحل آن را بررسی می کنیم.

نحوه شستن پرده شب و روز

انواع پرده بعد از مدتی کثیف می شوند و نیاز به شستشو پیدا می کنند.  پس شستن پرده دو مکانیزه هم اجتناب ناپذیر است. باید پرده ‌های دو مکانیزه را بر اساس دستور العمل تولید کننده، در ماشین لباسشویی با آب سرد یا ملایم شستشو دهید. پرده را به تنهایی یا فقط با تعداد کمی از لباس ‌های دیگر بشویید تا از خراشیده شدن یا آسیب دیدن آن جلوگیری شود. پرده دو مکانیزه یا پرده دو لایه معمولاً از دو لایه تشکیل شده است که در هنگام شستن پرده دو مکانیزه، باید هر دو لایه را بشویید. در ادامه هر یک از این دو لایه را توضیح می دهیم.

لایه زیرین یا لایه داخلی پرده دو مکانیزم، یک لایه مکانیزمی یا لایه خاموش‌ کننده است که می‌ تواند نور را از بین ببرد یا آن را کاهش دهد.

این لایه از نوع شید ساده درست می‌ شود. در نتیجه امکان تنظیم نور ورودی به محیط، با بالا و پایین کردن و تنظیم این لایه در ارتفاع مورد نظر خود، وجود دارد. به لایه زیرین پرده دو مکانیزه، آستر پرده هم گفته می‌ شود. این لایه از پرده دو مکانیزه، از لحاظ مقاومت در مقابل نور وضعیت بسیار خوبی دارد. طبیعتا اگر این لایه کثیف باشد، باید شسته شود ولی اهمیت آن کم تر از لایه بیرونی است.

لایه رویی یا بالایی پرده دو مکانیزه که از جنس یک پارچه با بافت مخصوص است، دو وظیفه بر عهده دارد. اولاً باعث زیبایی محیط می‌ شود و باید با دکوراسیون محیط شما ست باشد. در واقع این لایه از پرده شب و روز، در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت فراوانی دارد. در درجه دوم، جلوی دید محیط درونی را از بیرون می‌ گیرد. در واقع حریم شخصی افراد و خانواده درون آن محیط را حفظ می‌ کند. پرده‌های دو مکانیزه دارای لایه بیرونی از طرح‌ های مختلف هستند و شما می‌ توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل خود اقدام به خرید پرده دو مکانیزه با طرح بیرونی دلخواه کنید. از آن جایی که لایه بیرونی همیشه در معرض دید افراد خانواده و مهمان ها قرار دارد باید تمیز نگه داشته شود. بنابراین شستشو پرده دو مکانیزه خصوصا لایه بیرونی آن اهمیت فراوانی دارد.

نحوه شتسشو پرده شب و روز (دو مکانیزم)

مراحل شستن پرده دو مکانیزه (شستن پرده شب و روز)

البته، قبل از هر کاری وقتی می‌خواهید پرده ‌های خود را بشویید، از تگ های داخل پرده مطمئن شوید تا بدانید که آیا می توان آن ها را با ماشین لباسشویی شست یا نه. از سوی دیگر، همیشه به نوشته ‌های داخل پرده دقت کنید تا مطمئن شوید آیا توصیه ‌های خاصی برای شستشو نوشته شده است یا نه. حالا بیایید مراحل شستن پرده دو مکانیزه را مرور کنیم. این مراحل عبارت هستند از:

1. آماده ‌سازی

قبل از شستن پرده دو مکانیزه، ابتدا باید مکانیزم ‌های پرده را از آن جدا کنید.   همچنین باید دکمه‌ ها و آویزها را نیز از این نوع پرده جدا نمایید.
نباید فراموش کنید که پرده ‌های دو مکانیزه دارای دو گیربکس کاملاً مجزا هستند. این دو گیربکس به صورت کاملاً مستقل از هم کار می‌ کنند. یعنی وقتی که شما به این پرده نگاه می‌ کنید، احساس می کنید که دو پرده بر روی هم نصب شده اند. بنابراین در هنگام بیرون درآوردن این پرده ‌ها برای شستن، بایستی آن ها را از دو گیربکس جدا کنید. بهتر است بر اساس دستور العمل تولید کننده، این قسمت ‌ها را از پرده جدا کنید.

2. شتشوی پرده

پرده را در ماشین لباس ‌شویی با آب سرد به مدت کوتاه شستشو داده و سپس با حالت خیس روی بند آویزان کنید تا به طور کامل خشک شوند. شستشو پرده دو مکانیزه، باید آن قدر تمیز صورت پذیرد که دیگر جای هیچ لکه ای بر روی آن وجود نداشته باشد. همچنین باید مکانیزم هایی که در مرحله قبلی از پرده جدا کردید را نیز به طور جداگانه و با دقت شستشو دهید

3. خشک کردن

پرده را از ماشین لباس ‌شویی خارج کرده و در صورت ضرورت، کار اتو کردن آن را انجام دهید. سپس از خشک کن یا هوای آزاد استفاده کنید و آن را با دقت خشک کنید.

4. نصب دوباره پرده دو مکانیزه

بعد از خشک شدن پرده ها، مکانیزم ‌های پرده که در مرحله اول از آن جدا کردید را به صورت مجدد به آن متصل کرده و پرده را برای نصب مجدد در محل قبلی خود آماده کنید.  

5. آویزان کردن پرده دو مکانیزه

حالا زمان آن است که پرده های تمیز به جای خود منتقل شوند. در واقع بعد از خشک شدن هر دو لایه پرده و مکانیزم ها و قطعات مختلف آن، باید پرده را با دقت، مجدداً نصب کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله، شستن پرده دو مکانیزه مورد بررسی قرار گرفت. این نوع پرده محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم کسب کرده است. جنس پرده دو مکانیز از نوع استر است و همین امر باعث می‌شود که در برابر آب گرما و نور بتواند مقاومت خیلی خوبی از خود نشان دهد و از طرف دیگر شستشو پرده دو مکانیزه هم راحت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button