بهترین رنگ برای دفتر کار و دکوراسیون اداری چیست؟

بهترین رنگ برای دکوراسیون دفتر کار

بهترین رنگ برای دفتر کار، رنگی است که باعث شود، کارکنان و افرادی که در آن دفتر رفت و آمد می کنند، خسته و افسرده نشوند و یا حتی واکنش های منفی و خشونت نیز نداشته باشند. تنها رنگ نیست که در دفتر کاری از اهمیت زیادی برخوردار است، بلکه طراحی دکوراسیون داخلی نیز اهمیت ویژه ای در این مکان ها دارد. مبلمان، پرده ها، میزهای اداری و چیدمان دفاتر اداری و محل کار همگی تاثیر زیادی در محل کار دارند.

بهترین رنگ برای محل کار

بهترین رنگ برای محل کار، به فعالیتی که در آن محل در جریان است بسیار وابسته است. برای مثال اگر مکانی که قرار است رنگ آمیزی شود، محل همفکری و تمرکز است، رنگ آبی می تواند بهترین رنگ برای این مکان باشد. دکوراسیونی که برای اتاق های به رنگ آبی انتخاب می کنید نیز باید با این رنگ همخوانی داشته باشد. برخی از المان های دکوراسیون مانند پرده ها به خصوص پرده سیلوئت در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید می شوند و می توانید طرح روی آن ها را به گونه ای انتخاب کنید که با رنگ دیوارهای اتاق ادرای و حتی کاغذ دیواری مطابقت داشته باشد.

رنگ مناسب اتاق جلسات

بهترین رنگ برای دفتر کار و اتاق جلسات رنگی است که تاثیر منفی بر روحیه شرکت کنندگان در جلسه نگذارد و آن ها را آرام کند. برای مثال رنگ سبز، این خاصیت را دارد که یک فضای آرام بخش و دلپذیر ایجاد کند.

از طرفی نور کافی می تواند عملکرد جلسه را بالا ببرد؛ مخصوصا اگر این نور، نور طبیعی باشد. البته نور دریافتی اتاق باید کنترل شده باشد بطوریکه آفتاب مستقیم چشم افراد حاضر در جلسه را اذیت نکند و یا مانع دید آن ها نشود. معمولا استفاده از پرده اسکرین در چنین مواقعی می تواند یک نور یکدست و غیرآزار دهنده را در دفاتر کاری به وجود آورد.

رنگ اتاق مدیریت

دکوراسیون  اتاق مدیریت اهمیت زیادی دارد. رنگ اتاق مدیریت باید با سایر اتاق ها متفاوت باشد و حس نظم و مدیر بودن، اعتماد به نفس و اطمینان مدیر از تصمیمات خود را به افرادی که وارد اتاق می شوند، القا کند. رنگ این توانایی را دارد که شما را فردی ضعیف و ناتوان و یا قوی و منحصر به فرد نشان دهد. بهترین رنگ برای دفتر کار، رنگی است که با رنگ لگویی که برای شرکت خود انتخاب کرده اید همخوانی داشته باشد. در این صورت آن رنگ، می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای رنگ اتاق مدیریت و طراحی دکوراسیون اداری باشد.

رنگ های خنثی و سنتی هم گزینه های ایده آلی به عنوان بهترین رنگ برای محل کار هستند. برای مثال رنگ چوب یا رنگ سفید ترکیب شده با رنگ مشکی، می تواند گزینه ای مناسب باشد.

اتاق مدیریت باید یک پنجره به دفتر کار داشته باشد تا مدیر بتواند بقیه افراد را نظاره گر باشد. همچنین پرده پنجره اتاق مدیر باید به آسانی قابل تنظیم باشد و در مواقعی که جلسه خصوصی در دفتر جریان دارد و یا زمانی که مدیر می خواهد کسی درون دفتر را نبیند، بتواند به صورت کامل پرده را محکم کند و راه دید را ببندد. پرده شیدرول این قابلیت را دارد که در زمان های لازم به صورت کامل بالا برود و در بقیه مواقع راه دید را مسدود کند.

رنگ دفتر کار کوچک

بهترین رنگ برای دفتر به سایز آن نیز بستگی دارد. زمانی که اتاق جلسه شما کوچک است و می خواهید آن را بزرگ تر جلوه دهید، از رنگ های سرد استفاده کنید. البته می توانید در دکوراسیون چنین اتاق هایی رنگ های گرم را نیز اضافه کنید تا دفتر کار شما بی اندازه خشک و بی روح نباشد. برای مثال رنگ کاغذ دیواری اداری و یا رنگ پرده ای که انتخاب می کنید را از رنگ های گرم قرار دهید.

بهترین رنگ برای محل کار که کوچک است تنها نکته ای نیست که باید به آن دقت کنید بلکه مدیریت کردن نور محیط نیز بسیار حائز اهمیت است. دکوراسیون دفتر کار، زمانی که سایز دفتر بزرگ نیست باید با حساسیت بیشتری انتخاب شود و علاوه بر مطابقت با سایر المان های اتاق باید بتواند بسیار کارا و قابل استفاده باشد. شما می توانید با انتخاب پرده زبرا در دفاتر اداری کوچک، نور ورودی به آن ها را کنترل کنید و دفاتر را بزرگ تر و دلبازتر نشان دهید.

روانشناسی رنگ دفتر کار

در چیدمان یک دفتر علاوه بر محل قرار گیری اجزای مختلف و قطعات دکوراتیو و یا کاربردی، رنگ نیز بسیار مهم است و جنبه روانشناسی دارد. در نتیجه باید به هدفی که از برپایی دفتر کار دارید دقت کنید و متناسب با آن رنگ درب و دیوارها را انتخاب کنید.

  • زمانی که نیاز به تمرکز ذهنی و دقت بالا دارید و می خواهید نشان دهید که فردی منطقی و دارای اعتماد به نفس هستید، رنگ آبی را انتخاب کنید. دفاتری که به رنگ آبی رنگ آمیزی شده باشند در گام اول به افراد حاضر در آن ها نشان می دهند که به دنبال صلح و آرامش می باشند.
  • رنگ سفید در دکوراسیون داخلی که یکی از رنگ های پرکاربرد در دکوراسیون اتاق های اداری است و می تواند به راحتی نور دریافتی از پنجره ها و یا چراغ ها را منعکس کند و نشان دهد که شما فرد شنونده و آرامی هستید و به نظرات دیگران اهمیت می دهید.
  • رنگ سبز می تواند نشان دهد که شما فرد محافظه کاری هستید و همچنین ثروت زیادی دارید. اگر رنگ دیوارهای اتاق اداری خود را سبز انتخاب کرده اید یعنی به اصول و قرار دادها اهمیت می دهید و گاهی مواقع نیز بسیار کنجکاوید. رنگ سبز در دکوراسیون نئوکلاسیک نیز جایگاه ویژه ای دارد.
  • رنگ قرمز برای دفاتر کاری حس بلند پروازی، شور و شوق و هیجان را در افراد به وجود می آورد. معمولا افرادی که به رنگ قرمز در دیوارها علاقمند هستند مقداری حس پرخاشگری و خشونت را نیز به افراد القا می کنند.
  • رنگ زرد رنگی است که امروزه طرفداران بسیاری در دکوراسیون مدرن پیدا کرده است و دفاتر کاری به انتخاب آن تمایل چندانی پیدا کرده اند. دفاتری که با رنگ زرد طراحی شده باشند این حس را در میان کارمندان و یا ارباب رجوع ها به وجود می آورند که شما همیشه حرفی برای گفتن دارید و عاشق صحبت کردن و تبادل نظر هستید.

انواع رنگ در دکوراسیون دفتر کار

رنگ های مناسب برای دفاتر کاری را می توانیم در سه گروه رنگ های سرد، گرم و خنثی قرار دهیم. رنگ های سرد که قابلیت آرام کردن افراد حاضر در کنار آن، بالا بردن تمرکز و پایین آوردن سطح تنش را به همراه دارند، عبارت هستند از:

این رنگ ها را می توانید در حالت های مختلف تیره، روشن و یا ترکیبی استفاده کنید.

اگر به دنبال ایجاد محیطی با انرژی بالا و رسیدن به بهره وری زیاد هستید، رنگ های گرم را در دکوراسیون اتاق اداری خود انتخاب کنید. رنگ های زیر می توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

  • رنگ قرمز
  • رنگ نارنجی
  • رنگ زرد
  • رنگ صورتی

ترکیبی از رنگ های محرک و آرام بخش نیز می توانند گزینه های مناسبی برای اتاق مدیریت باشند.

بهترین ترکیب رنگ برای دفتر کار

بهترین رنگ برای دفتر کار، همانطور که در بخش های قبل گفته شد، به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها، علت و هدف راه اندازی کسب و کار است. شما باید بتوانید ترکیبی از احساسات احترام به اشخاص، قدرت توام با منطق، سرزندگی و منحصر به فرد بودن را با انتخاب رنگ درست برای دیوارهای دفتر کار و اتاق های اداری خود و پرده اداری نصب شده در اتاق، به دیگران تلقین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button