سبک روستیک در دکوراسیون چیست؟

دکوراسیون سبک روستیک

مطمئناً شما هم به تازگی و به واسطه دوستان یا آشنایان خود با سبک روستیک آشنا شده‌اید و درباره آن، اطلاعات زیادی ندارید. به شما حق می‌دهیم؛ زیرا شناخت سبک‌های مختلف دکوراسیون به خصوص روستیک، کار بسیار سختی است.  این سبک تا حدودی شبیه به برخی از سبک‌های مشهور بوده و شباهت‌هایی با آن‌ها دارد و احتمال دارد به خوبی نتوانید آن را از بین دیگر سبک‌ها تشخیص دهید. در ادامه برای این که با تعریف و فلسفه، تاریخچه، نور و رنگ طراحی روستیک و مسائلی از این دست، آشنا شوید با ما همراه شوید.

سبک روستیک چیست؟

سبک روستیک که به آن روستایی نیز می‌گویند، سبکی ساده و مدرن است که از طبیعت الهام می‌گیرد و برای اجرای آن، بیشتر از چوب استفاده می‌شود. اگر علاقه زیادی به فضای گرم و صمیمی دارید که انرژی و روحیه باور نکردنی به شما بدهد، استفاده از دکوراسیون روستیک می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. این سبک، بی شباهت به برخی از سبک‌ها مانند کانتری و اسکاندیناوی نیست. به‌عنوان‌مثال استفاده از دیوارهای آجری در دکوراسیون‌های روستیک، شبیه به سبک کانتری بوده و از طرفی سقف طلقی چوبی در این طراحی‌های روستایی، یادآور سبک اسکاندیناوی هستند.

بیشتر افراد دو سبک بوهو و روستیک را یکی می‌دانند و متوجه تفاوت سبک بوهو و روستیک نیستند. بهتر است بدانید هر دو سبک مذکور با طبیعت انس گرفته‌اند، اما تفاوتی بینشان وجود دارد. سبک بوهو در کنار طبیعت از مدرنیته بهره می‌برد، در سمت مقابل طرح روستیک در کنار طبیعت از وسایلی قدیمی مانند دوربین عکاسی قدیمی و رادیو و گرامافون استفاده می‌کند و خبری از مدرنیته نیست.

اگر در دکوراسیون منزلتان، علاقه زیادی به استفاده از متریال چوبی دارید، طرح روستایی یا روستیک بهترین گزینه برای شما است؛ زیرا اکثر  وسایل مانند صندلی، تخت، کف پوش‌ها و غیره از جنس چوب هستند. معمولاً چوب‌هایی که در این سبک وجود دارند، رنگ نمی‌شوند و تنها با یک پوشش مات در دکوراسیون منزل قرار می‌گیرند. در لاتین به روستیک، Rustic می‌گویند و این کلمه در زبان فارسی به معنی روستایی است، اما در معماری تعریف بسیار پیچیده‌تر و جامع‌تری دارد که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

تاریخچه سبک روستیک

سرمنشأ سبک روستایی به دویست سال پیش بر می‌گردد. طرح‌های اولیه این سبک با دکوراسیون روستیک مدرن که الان می‌شناسید، تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. تقریباً دویست سال قبل، کشورهای غربی بودند که این سبک را مد کردند و از طرفی آمریکایی‌ها نیز جز پیش‌گامان راه‌اندازی این طرح‌ها هستند. در واقع ثروتمندان آمریکایی در سال‌ها قبل، خانه‌های خود را در مناطق خوش آب و هوا و کوهستانی آدرینودک نیویورک با این سبک، دکور می‌کردند. اگر در آن زمان نجار بودید، می‌توانستید در آمد خوبی از ساخت وسایل چوبی برای این سبک به دست آورید.

ویژگی های سبک روستیک

هر سبک و دکوراسیونی که در منازل استفاده می‌شود را با ویژگی‌هایش می‌شناسند. در واقع سبک روستیک در دکوراسیون منزل نیز دارای شاخصه‌هایی است که بیانگر فضای روستیک هستند. در ادامه به بررسی ویژگی‌های خاص این سبک در طراحی دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت.

استفاده از مواد طبیعی

همین‌طور که قبل‌تر گفته شد، این سبک از طبیعت الهام می‌گیرد و بسیاری از وسایل آن از مواد طبیعی ساخته شده‌اند. مواد طبیعی مانند سنگ، چوب، پارچه‌هایی ویژه با بافت برزنت و کرباس و مواردی از این دست در سبک‌های روستیک به چشم می‌خورند.

ماهیت دکوراسیون‌های روستیک

از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان با آن دکوراسیون روستایی را به راحتی شناخت، ماهیت ساده و طبیعی آن است. معمولاً در این سبک‌ها، از مبل‌هایی بزرگ و ساده و همچنین وسایل بدون زرق و برق استفاده می‌کنند.

مواد مدرن در سبک‌های روستیک وجود ندارند

از دیگر شاخصه‌هایی که در سبک‌های روستایی می‌توان به آن اشاره کرد، نبودن مواد صنعتی مانند پلاستیک، فلز و پارچه مصنوعی در دکوراسیون است. در واقع به همین دلیل این سبک را بیشتر در خانه‌های ویلایی و به‌دوراز شهر می‌بینید. این خانه‌های ویلایی در مناطقی سرسبز واقع شده‌اند و دارای طرح روستیک و به‌دوراز وسایل مدرن شهری هستند تا ذهن افراد، درگیر شهر و مشغله‌های آن نشود.

فراوانی رنگ‌های طبیعی

سبک دکوراسیون روستیک را بیشتر با مواد طبیعی می‌شناسیم؛ بنابراین احتمال دیدن رنگ‌های غیر طبیعی در آن‌ها کمتر خواهد بود. معمولاً در این معماری ساده و جذاب روستایی، شما بیشتر رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، خاکستری و رنگ‌های پاییزی را می‌بینید.

نور و رنگ در سبک دکوراسیون روستیک

نور و رنگ، دو جز مهم در هر یک از دکورهای زیبا امروزی هستند. این که دکوراسیون روستیک به چه مقدار از نور نیاز دارد تا به زیباترین و بهترین حالت خود برسد یا چه کارهایی می‌توان انجام داد تا نور را در این فضا تنظیم کرد، اهمیت بسیار زیادی دارند. از طرفی دانستن این که کدام رنگ‌ها سهم بیشتری در سبک‌های روستایی دارند یا چه پالت‌های رنگی در این سبک‌ها استفاده می‌شوند نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه برای این که به خوبی با اهمیت نور و رنگ در سبک‌های روستیک آشنا شوید، همراه ما باشید.

نور در سبک روستیک

از آن جایی که سبک‌های روستایی بیشتر تداعی کننده یک حس طبیعی هستند و می‌خواهند روح شما را زنده کنند؛ بنابراین این سبک‌ها، نیاز به نور زیاد دارند. نور زیاد و روشنایی آن هم با مواد طبیعی بدون زرق و برق، جلوه بسیار زیبایی را می‌سازند.

چگونه به افزایش نور در سبک روستیک کمک کنیم؟

 • استفاده از پرده‌های مخصوص مانند پرده باند و پرده بامبو که مخصوص سبک روستیک هستند.
 • استفاده از شمع‌هایی مخصوص که درون تنه درخت چوبی قرار گرفته‌اند. بهتر است، این شمع‌ها را در بالای شومینه بگذارید.
 • استفاده از یک تکه چوب و آویزان کردن آن از سقف، سپس پیچاندن ریسمان نوری به دور چوب تا یک فضای زیبا، رمانتیک و پرنور به وجود بیاید.

رنگ در سبک روستیک

همانطور که گفته شد، بیشتر رنگ‌هایی که در سبک‌های روستیک وجود دارند، رنگ‌های طبیعی و عمیق مانند سبز، قهوه‌ای و رنگ‌های پاییزی هستند. پالت‌های رنگی در این سبک، بیشتر دور رنگ‌های سبز خنثی، قهوه‌ای، قرمز و نارنجی می‌چرخند. در ادامه تعدادی از پالت‌های مشهور رنگی در سبک‌های روستیک را به شما معرفی خواهیم کرد. 

پالت زنگ به راد

این پالت، دارای پنج رنگ با مشخصات زیر است.

 • Dark olive green
 • Tan
 • Black
 • Dark khaki
 • Light Steel blue

پالت ارباب سبزها

اگر علاقه خاصی به رنگ سبز دارید، می‌توانید از رنگ‌هایی با مشخصات زیر استفاده کنید.

 • Rosy Brown
 • Dark Green Sea 
 • Black
 • Gray
 • Dim Gray

پالت خنک مثل اقیانوس

از دیگر پالت‌هایی که در سبک دکوراسیون روستیک می‌توانید استفاده کنید، پالت خنک مثل اقیانوس بوده که مملو از رنگ‌های اقیانوسی مانند آب اقیانوس و شن و ماسه ساحل است.

 • Dark Slate Gray
 • Light Steel Blue
 • Light Slate gray
 • Gainsboro
 • Dark olive green

متریال در سبک معماری روستیک

در سبک دکوراسیون روستایی از متریال‌های طبیعی، بیشتر استفاده می‌شود به‌عنوان‌مثال می‌توان به چوب، سنگ و پارچه اشاره کرد. به طور کلی در این سبک به استفاده از طراحی‌های عجیب و غریب، اهمیت زیادی نمی‌دهند و بیشتر تمرکز خود را بر روی استفاده از متریال می‌گذارند. در ادامه به بررسی متریال‌های مهم این سبک می‌پردازیم.

چوب

عنصر اساسی در طراحی دکوراسیون‌های روستیک، چوب است. اما باید دقت داشته باشید که از چوب‌های واقعی در این  دکورها استفاده کنید. در این سبک، نباید از چوب‌های ترک خورده بترسید و آن‌ها را دور بیندازید، کم‌تر طرح روستایی وجود دارد که بی نقص باشد و در واقع همین عیب و نقص‌ها، زیبایی این دکورها هستند. کف خانه، سطح وسیعی به حساب می‌آید و اگر آن را با چوب واقعی تزیین کنید، بسیار زیباتر می‌شود. البته اگر از پس هزینه‌های آن بر نمی‌آیید، مشکلی نیست شما می‌توانید استثنا قائل شوید و از لمینت‌های چوبی به جای چوب واقعی استفاده کنید.

 یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های منزل که نشان دهنده سبک روستیک به حساب می‌آید، تیرهای سقفی چوبی است. این تیرهای چوبی که در سقف‌ها وجود دارند و با طراحی‌های زیبا ساخته شده‌اند، به نوعی برگ برنده منزل شما در استفاده از طراحی روستیک است.

سنگ‌ها

یکی دیگر از متریال‌هایی که در بیشتر سبک‌های روستیک دیده می‌شود، سنگ است. معمولاً از سنگ‌ها برای کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند. یکی از پرکاربردترین بخش‌های منزل روستیک که در آن از سنگ استفاده شده، شومینه است. استفاده از سنگ در شومینه‌ها، علاوه بر زیبایی که آن‌ها می‌دهد، باعث دوام و استحکام آن‌ها نیز می‌شوند.

پارچه‌ها

مطمئناً در یک فضای روستیک آرامش بخش، هیچ چیز به اندازه یک استراحت حسابی، نخواهد چسبید؛ بنابراین می‌توان گفت شما به پتو و مواردی از این دست نیاز دارید. بهتر است برای طراحی روستیک خود، از پارچه‌ها و پتوهایی با رنگ‌های گرم استفاده کنید.

سبک  روستیک مناسب چه خانه‌هایی است؟

بهتر است سبک روستایی را در مکان‌هایی به اجرا در آورید که فضای بزرگ و مناسبی دارد. نمی‌توان از این سبک برای خانه‌های آپارتمانی استفاده کرد و مطمئناً این سبک در آن مکان‌ها، چنگی به دل نخواهد زد. در واقع برای طرح روستیک یا روستایی، خانه شما باید بزرگ و پر نور باشد که به طور معمول خانه‌های آپارتمانی فاقد چنین شرایطی هستند. اگر می‌خواهید چنین طرحی را اجرا کنید، بهتر است در خانه‌های ویلایی یا کلبه‌های جنگلی این کار را انجام دهید. در نظر داشته باشید باید در خانه ویلایی خود، پنجره‌هایی بزرگ و تمام شیشه نصب کنید تا نور و روشنایی منزلتان در سطح ایده‌آلی قرار بگیرد.

فلسفه طراحی روستیک چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟

دکوراسیون روستایی دارای فلسفه پیچیده‌ای نیست و افراد بیشتر از آن استفاده می‌کنند تا به آرامش برند. فضای یک منزل روستیک سعی می‌کند تا به زیبایی شناسی طبیعی، نزدیک‌تر شود و افراد را از اضطراب و مشغله‌های روزانه آن‌ها، دور کند. وجود نور زیاد، بوی چوب، صدای تق و تق آتش شومینه و وسایل کلاسیک و قدیمی، جز مواردی هستند که شما را با فلسفه این طرح یعنی آرامش آشنا می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به تعریف سبک روستیک و تاریخچه آن پرداختیم، همچنین در رابطه با اهمیت نور و رنگ در این سبک اطلاعاتی را بازگو کردیم. شما می‌توانید با توجه به پالت‌های رنگی گفته شده، طرح روستیک مد نظر خود را در منزلتان به اجرا در بیاورید. اگر احساس می‌کنید، روشنایی منزلتان چندان زیاد نیست، می‌توانید با استفاده از راهکارهای گفته شده، روشنایی فضای روستیک خانه خود را بیشتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button