دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

دکوراسیون نئوکلاسیک سبکی از دکوراسیون است که از زمان روم و یونان شناخته شده است. سبکی که مدرن تر از سبک کلاسیک است اما همچنان از المان های آن استفاده می کند. این سبک احیا کننده بسیاری از سبک های کلاسیک بود. سبک نئوکلاسیک را می توان مخالف سبک روکوکو دانست که اشکال و طرح ها است که شلوغی یکی از المان های آن به  شمار می آید. از دکوراسیون نئوکلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

دکوراسیون نئوکلاسیک

دکوراسیون نئوکلاسیک بر خلاف سبک هایی مانند روکوکو از شلوغی و نامتقارن بودن پرهیز می کند و سبکی نزدیک به سبک مدرن است. اگر به دنبال یک سبک برای خانه خود هستید که از مد نیافتد و از زیبایی خاصی برخوردار باشد، پیشنهاد ما نئوکلاسیک است. در ادامه کمی با آن آشنا می شویم و سپس مدل های آن را خواهیم دید.

سبک نئوکلاسیک در ساختمان باستانی

تاریخچه سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

در اواخر قرن 18 میلادی و اوایل دهه 19، ثروتمندان و سرمایه داران به دکوراسیون داخلی علاقه بیشتری پیدا کردند و به دنبال سبکی نو متفاوت از دکوراسیون کلاسیک بودند. آن ها سبکی متفاوت و زیباتر می خواستند که از سبک هایی مانند روکوکو و باروک متفاوت باشد. از این رو در به سرعت محبوب و در آن زمان شناخته شد. سبک دکوراسیون نئوکلاسیک بر پایه سبک کلاسیک طراحی شد و همچنان جلال و زیبایی خود را حفظ کرد. بعد از گذشت چندین سال همچنان این طرح جذاب و مورد پسند بسیاری است. این سبک طراحی، در طراحی داخلی و خارجی قابل استفاده است.

فرق نئوکلاسیک با کلاسیک

با توجه به این که دکوراسیون نئوکلاسیک از دکوراسیون کلاسیک الهام گرفته شده است اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. تفاوت نئوکلاسیک و کلاسیک در رنگ ها، نقش ها و ساده تر بودن سبک نئوکلاسیک است.

ویژگی دکوراسیون نئوکلاسیک

هر سبکی در هنر و دکوراسیون دارای المان ها و ویژگی های متفاوتی است. نئوکلاسیک نیز از این قضیه مستثنا نیست و المان هایی دارید که آن را از بقیه جدا  می کند. در ادامه به ویژگی های دکوراسیون نئوکلاسیک می پردازیم.

رنگ های مورد استفاده در سبک نئوکلاسیک

رنگ یکی از المان ها در سبک نئوکلاسیک است. برخلاف طرج های کلاسیک در طرح های نئوکلاسیک از رنگ هایی با طبق ملایم یا بی صدا استفاده می کنند. (رنگ های پررنگ را اصلاحا جیغ و رنگ های ملایم را بی صدا می گویند.) رنگ هایی مانند سفید، خاکستری و کرم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در داخل آن ها برای طرح ها از رنگ هایی مانند مشکی، نقره ای و قرمز کار می شود.

طیف رنگی ملایم و زیبا باید جلوه بیشتر و اصطلاحا لاکچری نمایش دادن خانه شود.

مبلمان دکوراسیون نئوکلاسیک

مبلمان، از دیگر ویژگی های سبک نئوکلاسیک است. تفاوت مبلمان در دکوراسیون کلاسیک و نئوکلاسیک در طرح آن است. به طور معمول در سبک نئو کلاسیک مبل ها به بزرگی سبک کلاسیک نیستند و کمی نسبت به آن ها ساده تر و متقارن هستند. اما نکته مهم در این سبک این است که همچنان مبل باید مجلل و زیبا باشد. در این دکوراسیون می توانید از یک مبل کلاسیک با طرح کمتر را در کنار یک دست مبل راحتی و مدرن قرار دهید. نئوکلاسیک ترکیبی از کلاسیک و مدرنیته است.

مدل دکوراسیون نئوکلاسیک

نوع تزئین دکوراسیون نئوکلاسیک یکی از المان های تشخیص آن است. عناصری مجلل و زیبا که آن را بی نظیر می کند. نقش و نگار های گل نیز آن را زیباتر و متفاوت کرده و وجه تمایز آن با دکوراسیون کلاسیک است. در این دکوراسیون در کف از سنگ یا فرش های ایرانی استفاده می شود. لازم به ذکر است که طراحان خارجی فرش ایرانی را مناسب این نوع طراحی می دانند. فرش ایرانی نه تنها سازگاری مناسبی با این سبک طراحی دارد بلکه زیبایی آن را دو چندان می کند. 

المان های دکوراسیون نئوکلاسیک مانند مبل و فرش را گفتیم اما در یک خانه اجزای زیادی همچون کاغذ دیواری و کمد داریم. برای انتخاب این وسایل باید چه کرد؟

سلیقه بسیاری برای پوشش دیوارهای خانه رنگ است و سلیقه دیگر افراد کاغذ دیواری، اما در دکوراسیون نئوکلاسیک هردو قابل استفاده هستند. چه رنگ و چه کاغذ دیواری باید رنگ های ملایم و آرام باشد. کاغذ دیواری با رنگ ملایم و طرح سه بعدی می تواند گزینه مناسبی باشد. پیشنهاد سپهردکور به شما کاغذ دیواری سه بعدی است.

برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب دکوراسیون نئوکلاسیک حتما از کاغذ هایی استفاده نمایید که نقش و نگار آن شلوغ نباشد تا با سایر اجزا همخوانی داشته باشد. اگر از قبل وسایلی مانند مبل، ویترین و … را خریداری کرده اید کاغذ دیواری را در طیف رنگی آن ها خریداری کنید. اجزایی مانند کمد و ویترین نیز باید در طیف رنگ های ملایم باشد و نقش و نگاری زیبا و مجلل را به همراه داشته باشد.

دکوراسیون پذیرایی نئوکلاسیک

سبک دکوراسیون نئوکلاسیک، ترکیبی از ظرافت و تجمل سبک کلاسیک با خطوط ساده و مینیمال مدرن است. این سبک از دکوراسیون برای کسانی که به دنبال فضای شیک، لوکس و در عین حال کاربردی هستند، ایده آل است. برای داشتن فضای صمیمی، بهتر است از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون نئوکلاسیک استفاده کنید. همچنین از شلوغی و استفاده بیش از حد از اکسسوری ها خودداری کنید. توجه داشته باشید که برای نورپردازی، از ترکیب لوستر، آباژور، چراغ های دیواری استفاده کنید تا فضا جذاب تر به نظر برسد.

آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک

آشپزخانه نئوکلاسیک سبکی است که از عناصر کلاسیک و مدرن استفاده می کند. این سبکی است که هم جاودانه و هم شیک است و می تواند یک فضای زیبا و کاربردی را ایجاد کند. توجه داشته باشید که با رعایت اصول می توانید محیطی شیک در آشپزخانه خود به سبک نئوکلاسیک خلق کنید.

چند نکته در مورد آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک:

  • کابینت ها یکی از مهم ترین عنصر در هر آشپزخانه ای هستند. کابینت های نئوکلاسیک معمولا از چوب ساخته می شوند و دارای درب های صاف هستند. رنگ های سفید، کرم، طوسی از رنگ های محبوب برای کابینت های دکوراسیون نئوکلاسیک هستند.
  • سنگ مرمر، کوارتز و گرانیت گزینه های محبوبی برای پیشخوان آشپزخانه نئوکلاسیک هستند.
  • لوستر، آباژور، گلدان های دکوری و حتی ظروف مسی از اکسسوری های پرکاربرد در دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک هستند.

اتاق خواب سبک نئوکلاسیک

در چیدمان اتاق خواب از تخت خواب، صندلی، میز و کمد استفاده کنید. بهتر است تخت در مرکز اتاق خواب قرار بگیرد و در دو طرف آن میز استفاده شود تا اتاق را جذاب تر نشان دهد. رنگ های خنثی و طرح های ساده برای کف پوش استفاده کنید. برای فرش نیز می توانید از فرش های فانتزی استفاده کنید چرا که می تواند گزینه ی خوبی برای اتاق شما باشد. اگر علاقه ای به نصب تابلو در اتاق خواب خود دارید، از تابلوهایی با فریم ساده و تصاویری از گیاهان را به نمایش می گذارند، استفاده کنید. توجه داشته باشید که اتاق خواب به سبک نئوکلاسیک مملو از رنگ های روشن است اما می توان با هماهنگی سایر قسمت ها از رنگ های تیره نیز استفاده کرد.

نتیجه گیری

طراحی نئوکلاسیک منزل یکی از سبک های اصلی در طراحلی داخلی محسوب می شود و طرفداران زیادی دارد. لازم به ذکر است که این سبک به دنبال ایجاد تعادل بین دو سبک کلاسیک و مدرن است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button