دکوراسیون سنتی چیست؟

دکوراسیون سنتی ایرانی

در این مقاله قصد داریم به نقد و بررسی این موضوع که دکوراسیون سنتی چیست، بپردازیم. سبک سنتی یک سبک شلوغ‌ تر نسبت به سبک کلاسیک است و در آن از رنگ ‌های مختلف استفاده می ‌شود. در این مقاله، به تشریح سبک سنتی در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

سبک سنتی در دکوراسیون داخلی

چندین سبک در طراحی دکوراسیون داخلی به کار می روند که یکی از آن ها سبک سنتی است. سبک دکوراسیون سنتی یکی از زیباترین و در عین حال پر انرژی ‌ترین سبک‌ های طراحی داخلی به شمار می ‌آید. این سبک طراحی داخلی، قصد دارد که زیبایی‌ ها و جذابیت های موجود در گذشته را در دکوراسیون‌ های امروزی نیز جای دهد. در واقع سبک دکوراسیون سنتی، ریشه در گذشته دارد. یکی از مهم ‌ترین مفاهیم موجود در سبک دکوراسیون سنتی، سادگی در رساندن پیام است. معمولاً افرادی که به دنبال مرور کردن خاطرات سال‌ های دور خود هستند و اهل نوستالژی می‌ باشند از سبک دکوراسیون سنتی در فضای داخلی منزل و یا محل کار خود استفاده می ‌کنند.

هر یک از سبک‌ های دکوراسیون داخلی دارای یک سری از ویژگی ‌ها است. سبک دکوراسیون سنتی نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای یک سری ویژگی‌ ها می ‌باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. ویژگی های سبک سنتی در طراحی داخلی عبارت هستند از:

  • طراحی داخلی سنتی یکی از جذاب ترین و پر انرژی ترین سبک های طراحی داخلی می باشد که از گذشته سرچشمه می گیرد و سال ها از زمان پیدایش این سبک می گذرد.
  • سادگی در رساندن پیام در سبک سنتی یکی از جذابیت های آن بوده و برخی از افراد برای پیدا کردن حس نوستالژیک و مرور خاطرات گذشته در خانه از این سبک استفاده می کنند. به همین دلیل این سبک در طراحی داخلی یکی از سبک های موفق و جذاب است.
  • در این سبک از چوب استفاده زیادی می ‌شود. البته باید استفاده از چوب هم به طرز هنرمندانه‌ ای باشد وگرنه جذابیت خود را از دست می ‌دهد. حتی خیلی از افراد در این سبک از پرده بامبو که یک نوع پرده چوبی است نیز به جای پرده های عادی استفاده می کنند.
  • این سبک یک سبک منعطف است و امکان هماهنگ کردن آن با فضاهای مختلف وجود دارد. در واقع وقتی که این سبک با هر نوع فضایی هماهنگ می ‌شود، یک چیدمان داخلی منحصر به فرد به وجود می ‌آید.
  • سادگی و راحتی از ویژگی‌ های اصلی سبک دکوراسیون سنتی به شمار می ‌رود. با این وجود این سادگی و راحتی به هیچ عنوان نباید مانع زیبا بودن و کاربردی بودن آن شود.

دکوراسیون سنتی ایرانی یکی از زیباترین سبک‌ های دکوراسیون سنتی است. این دکوراسیون به تاریخ و فرهنگ بسیار قدیمی ایران بازمی‌ گردد و الهام گرفته از هنرهای مختلفی از جمله معماری، قالی ‌بافی، منبت کاری، فلزکاری و فرهنگ سنتی این سرزمین می ‌باشد. در داخل خانه ‌های سنتی ایرانی معمولاً از المان ‌هایی مانند قالی، گلیم، منبت، گل سفید، سرو و گلاب و آیینه استفاده می‌ شود. دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی کهنه، زیبا و بافت داده شده است و مواد طبیعی مانند چوب و سنگ و پارچه در طراحی آن به‌ کار گرفته می‌ شود.

المان های دکوراسیون سنتی

در دکوراسیون داخلی سنتی، المان ‌های مختلفی وجود دارند. معمولاً از المان های زیر در این سبک استفاده می شود.

  1. از چوب های گرم و طبیعی مانند چوب های به رنگ خاکستری و میشی
  2. از سنگ مرمر
  3. از پارچه های طبیعی و الگوها و تزئینات بافت داده شده در سبک سنتی در دکوراسیون داخلی
  4. از نوارها و دیوار پوش های کاغذی کلاسیک
  5. از فریم های چوبی

از این المان ها به منظور بیشتر کردن زیبایی ظاهری سبک سنتی در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. اگر بخواهیم دکوراسیون سنتی خانه را توضیح دهیم باید بگوییم که سبک سنتی در دکوراسیون داخلی ایرانی معمولاً شامل الگوها و طرح‌ های هنری گلیم و قالی‌ بافتی می‌ شود که به وسیله هنرمندان ماهر و با تجربه ساخته می‌ شوند. همچنین در دکوراسیون سنتی خانه، استفاده از رنگ ‌ها و الگوهای زیبایی از جمله بته کاری و آجرکاری روی دیوارها و سقف‌ ها نیز برای زینت بخشیدن به فضاهای داخلی استفاده می ‌شود.

چیدمان دکوراسیون سنتی

چیدمان دکوراسیون سنتی اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چقدر هم شما از عناصر و المان های سنتی در منزل و یا محل کار خود استفاده کنید ولی آن ها را به شکل اصولی کنار هم نچینید، دکوراسیون منزل و یا محل کار شما سنتی نخواهد بود. چیدمان دکوراسیون سنتی در دکوراسیون داخلی معمولاً با حفظ تعادل و تاکید بر جزئیات و الزامات جانبی صورت می گیرد. این طراحی ها معمولاً حاوی الگوهای تزئینی بافت داده شده یا گلدوزی های دست ساز، کالاهای دست ساز و تزئینات محلی و سنتی هستند.

رنگ در دکوراسیون سنتی

در هر سبک دکوراسیونی، رنگ هم یکی از مولفه های اصلی و تاثیر گذار است و روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. سبک سنتی در دکوراسیون داخلی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در این سبک هم از یک سری از رنگ ها بیشتر استفاده می شود. در دکوراسیون سنتی معمولاً رنگ های طبیعی و گرمی مانند رنگ قهوه ای، طلایی، سبز، قرمز و آبی تیره بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در این سبک از الگوهای کلاسیک و رنگ ‌های تیره ‌تر به منظور ایجاد حس گرمایی و دلنشینی استفاده می شود.

مبلمان به سبک سنتی

در سبک سنتی باید به مبلمان ها هم توجه ویژه ای شود. فرض کنید همه المان های موجود در یک منزل و یا محل کار، حالت سنتی دارند ولی مبلمان آن، سنتی نیست. بدیهی است که همین مبلمان متفاوت، باعث می شود که کل دکوراسیون آن منزل و یا محل کار به هم بخورد. مبلمان به سبک سنتی معمولاً از چرم، پارچه های غلیظ و الگوهای بافت داده شده با طرح های قدیمی استفاده می کند. همچنین از میزها و مبل های چوبی با تزئینات انحصاری و گیره های فولادی یا برنجی در این سبک استفاده زیادی می شود.

آشپزخانه به سبک سنتی

آشپزخانه هم در سبک سنتی در دکوراسیون داخلی، بایستی به خوبی مورد توجه قرار بگیرد تا کل فضای یک منزل، حالت سنتی به خود بگیرد. آشپزخانه ای که به سبک سنتی است معمولاً دارای میزها و صندلی های چوبی، ظروف فلزی سنتی، کاشی های زینتی یا کاشی های معید و اجاق گاز و سطوح از جنس سنگ طبیعی یا چوب است.

دکوراسیون سنتی بدون مبل

یک نکته بسیار مثبت در مورد سبک دکوراسیون سنتی این است که بدون مبل هم می توان از آن سبک استفاده کرد. سبک سنتی در دکوراسیون داخلی بدون مبل هم می تواند شامل قالی های با الگوهای تزئینی مانند فرش ها و قالی های دیواری با نقوش سنتی، تابلوها و تزئینات دیواری سنتی و چراغ های دست ساز با الگوهای محلی و سنتی باشد. این یکی از موارد تفاوت سبک دکوراسیون کلاسیک و سنتی است. چرا که در سبک کلاسیک می توان ادعا کرد که مبل قابل حذف نیست.

سبک کلاسیک یکی از انواع سبک دکوراسیون به شمار می آید. سبک طراحی داخلی کلاسیک بیشتر از رنگ ‌های گرم و تند بهره می ‌گیرد. البته اگر بخواهید منزل شما حالت کلاسیک به خود بگیرد باید در دیوارها از رنگ خنثی استفاده کنید. در سبک کلاسیک، تاثیر رنگ سفید در دکوراسیون داخلی خیلی مهم است. معمولاً در این سبک، سقف ‌ها حکاکی می ‌شوند و عتیقه ‌جات قدیمی و ارزشمند، مورد استفاده قرار می ‌گیرند تا ظاهر خانه زیبا شود. نکته بسیار اساسی در مورد سبک طراحی داخلی کلاسیک این است که باید در آن اهمیت بسیار زیادی به تقارن داده شود. در واقع  چیدمان این سبک بر اصل تقارن بنا گشته است.

در سبک کلاسیک، استفاده از رنگ ‌های  روشن و خنثی بسیار رایج است. بیشتر، سبک کلاسیک به دنبال این است که جزئیات مبلمان یا جزئیات بعضی از المان ‌های موجود در منزل به خوبی مشخص شود. در کل، سبک کلاسیک یک سبک خیلی خلوتی به شمار می‌ رود و خیلی المان در آن مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد. به عنوان مثال اگر در منزل خود بخواهید از سبک کلاسیک استفاده کنید، تعداد تابلوهای عکس یا تزیینات موجود در منزل خود را باید حتی الامکان کاهش دهید.

نتیجه گیری

در هر نوع سبکی بایستی بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گیرد. سبک سنتی در دکوراسیون داخلی زیبایی ها و جذابیت های بی شماری دارد و به همین دلیل توانسته است طرفداران خاص خود را جذب کند. سبک دکوراسیون سنتی در جاهای مختلف از جمله در منازل افراد به کار می رود. دکوراسیون سنتی خانه در ایران معمولاً دارای تزئینات دیواری چوبی هنرمندانه، ملزومات مبلمان از جمله میز و صندلی‌ های چوبی با منحنی ‌های زیبا و الگوهای بافت داده شده است. همچنین چراغ‌ های دست ساز و الگوهای خاص قالب ‌بندی شده نیز در این سبک در روشنایی و زیبایی فضاهای داخلی نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button