اصول نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی دکوراسیون داخلی

در این مقاله قصد داریم نورپردازی در دکوراسیون داخلی ساختمان را به صورت کامل مورد نقد و بررسی قرار دهیم. طراحی دکوراسیون داخلی بایستی توسط افراد خبره و باتجربه صورت پذیرد و در انجام آن به موارد مختلفی توجه شود که یکی از مهم ترین آن ها همین نورپردازی است. در ابتدای مقاله، مطالبی کلی راجع به نورپردازی در دکوراسیون داخلی را بیان خواهیم کرد.

پس از آن با اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد و پس از آن نیز انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی را بررسی خواهیم کرد. این نکته را هم اضافه کنیم که اندازه اتاق شما و رنگ مورد استفاده در اتاق شما و همچنین مبلمان آن همگی به نورپردازی بستگی دارند. بنابراین در این مقاله در مورد تاثیر نورپردازی بر تک تک آن ها هم مطالبی را آورده ایم.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی

نورپردازی یکی از حساس ‌ترین موارد در طراحی دکوراسیون داخلی یک منزل است. هر چقدر که نورپردازی داخلی یک ساختمان زیباتر باشد، فضای درونی آن ساختمان هم به همان تناسب زیباتر خواهد شد. در صورتی که قصد نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل خود را دارید باید به دو مورد اهمیت دهید. اولاً نوع نور و ثانیاً محل قرارگیری نور.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

در صورتی که بخواهیم در مورد اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم باید بگوییم که هر چقدر هم که شما برای دکوراسیون منزل خود پول صرف کنید ولی به نور آن دقت نکنید کار بیهوده ‌ای انجام داده اید. در ادامه به چند مورد از موارد اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی اشاره می کنیم:

  1. با یک نورپردازی مناسب، دکوراسیون و چیدمان منزل شما به خوبی خود را نشان می ‌دهد. به عنوان مثال اگر در منزل شما یک قاب عکس یا تابلوی زیبا وجود دارد برای این که آن تابلو به خوبی نمایش داده شود، بایستی نورپردازی صحیحی در کل منزل و البته در اطراف همان عکس یا تابلو وجود داشته باشد.
  2. نورپردازی صحیح باعث می‌ شود که طراوت و نشاط زندگی در منزل شما حاکم شود.
  3. فایده دیگر نورپردازی بالا بردن آسایش محیط است. در واقع وقتی که نورپردازی صحیحی در منزل شما وجود داشته باشد افراد مختلف در آن منزل، احساس آرامش و آسایش می‌ کنند.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

دسته بندی‌ های متفاوتی را می‌ توان برای انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل عنوان کرد. در ادامه از جنبه های مختلف، انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی را نام می بریم و هر یک را بررسی می کنیم.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی  از دید محل افتادن روشنایی

از یک دیدگاه، نورپردازی‌ ها به دو دسته تقسیم می ‌شوند. دسته اول، نورپردازی‌ هایی هستند که به منظور برجسته کردن یک سری از عناصر موجود در درون منزل به کار می‌ روند و دسته دوم نیز نورپردازی‌ هایی هستند که برای روشن کردن کل منزل استفاده می ‌شوند. نورپردازی‌های دسته اول برای برجسته کردن عناصری مانند گلدان‌ ها یا تابلوها یا میز تلویزیون و مواردی از این دست به کار می‌ روند. نورپردازی‌های دسته دوم نیز که کاملاً مشخص است که یک فضا را به صورت کامل روشن می‌کنند تا دید افراد در آن فضاها راحت‌ تر باشد و امکان مشاهده بهتر اطراف و مطالعه و … فراهم شود.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی از دید محل نصب نور

نورپردازی ‌ها از لحاظ محل نصب منبع نور می‌ توانند به چند دسته تقسیم شوند که عبارت هستند از:

  1. نورپردازی از سقف
  2. نورپردازی از کف
  3. نورپردازی از دیوار

امکان دارد در یک فضا از دو مورد از این نوع نورپردازی ‌ها و یا حتی از هر سه مورد آن ها استفاده شود.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی از لحاظ عملکرد

نورپردازی‌ ها از لحاظ عملکرد مد نظر شما هم به چند نوع تقسیم می ‌شوند. در واقع وقتی که قصد نورپردازی در یک منزل و یا هر فضای دیگری را دارید باید قبل از هر چیز به این نکته دقت کنید که چه عملکردی را مد نظر دارید. نورپردازی، سبک ‌ها و انواع مختلفی دارند. در صورتی که می ‌خواهید کل هال پذیرایی و یا اتاق شما روشن شود بهتر است از لوستر استفاده کنید.

با این وجود در صورتی که بخواهید طول اتاق شما بیشتر دیده شود و همچنین فقط یک قسمت از اتاق روشن شود بایستی از چراغ‌ های دیواری استفاده کنید. دکوراسیون داخلی در شهرک غرب بیشتر بر این نکته استوار است و برخی منازل موجود در این شهرک، با تکیه بر علم نور پردازی فضای خود را مدیریت می کنند.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی از لحاظ نوع نور

 دسته ‌بندی دیگر برای نورپردازی در دکوراسیون داخلی، استفاده از نورهای طبیعی و مصنوعی است.

بسته به این که شما از نور طبیعی و یا نور مصنوعی در اتاق یا هال پذیرایی خود استفاده می ‌کنید، درک شما از آن فضا تغییر خواهد کرد. در صورتی که فضای مورد نظر شما خیلی تاریک است باید از نور طبیعی استفاده کنید تا نور آن جا به حد کافی برسد. نباید فراموش کنید که تاریک بودن یک فضا باعث می‌ شود که آن فضا تنگ ‌تر به نظر برسد و رنگ‌ های استفاده شده در آن فضا به خوبی دیده نشوند. 

در صورتی که می‌خواهید نور طبیعی منزل شما بیشتر باشد بایستی پنجره‌ های بزرگی در هال پذیرایی و اتاق ‌های خود قرار دهید و یا این که از نورگیر استفاده کنید. البته به این نکته هم اشاره کنیم که در صورتی که منزل شما پنجره‌ ها و نورگیر خوبی ندارد هم نباید ناامید شوید. بلکه با استفاده از نورپردازی صحیح می‌ توانید این نقیصه را تا حد زیادی برطرف کنید. استفاده از لامپ‌ ها و دیوارکوب‌ ها و لوسترها به شیوه صحیح می ‌تواند مشکل کمبود نور طبیعی را  تا حد زیادی برطرف کند.

ارتباط نورپردازی با رنگ مبلمان و دیوارها

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی، امری اجتناب ناپذیر است. منظور از این رنگ می تواند رنگ دیوارها باشد و یا رنگ مبلمان و … . در صورتی که مبلمان مورد استفاده در منزل شما از نوع چوب‌ های تیره باشد و یا رنگ دیوارها تیره باشند، فضای اتاق شما کوچک تر از چیزی که هست جلوه داده می ‌شود. این مشکل وقتی بیشتر بروز می ‌کند که یا تعداد مبلمان ‌ها زیاد باشد و یا فضای هال یا اتاق کوچک باشد. بنابراین وقتی که ازمبلمان ‌های با رنگ تیره استفاده می ‌کنید بایستی با کمک رنگ‌ های روشن، نورپردازی انجام دهید. البته در این شرایط می ‌توانید از نورهای سرد مثل مهتابی ‌ها هم برای نورپردازی استفاده کنید.

در صورتی که مبلمان مورد استفاده در منزل شما از نوع چوب‌ های با رنگ روشن است و یا رنگ دیوارها روشن هستند، بهتر است نورپردازی طبیعی در مننزل شما وجود داشته باشد. چرا که این دیوارها و مبل ‌های با رنگ روشن، نور را به خوبی منعکس می ‌کنند و باعث می ‌شوند که همیشه حس روشنایی در هال پذیرایی و اتاق ایجاد شود.

وقتی که مبلمان شما رنگ روشنی دارد، نباید خیلی نورپردازی با رنگ‌ های گرم یا زرد انجام دهید و باید اجازه دهید که منزل شما نور کمی داشته باشد تا یک فضای مینیمالیستی در فضای خانه ایجاد شود.

ارتباط نورپردازی با کفپوش

در صورتی که اتاق ‌ها و هال پذیرایی شما کفپوش ‌هایی از جنس چوب تیره دارند بهتر است نورپردازی طبیعی در منزل شما وجود داشته باشد. اگر هم نورپردازی طبیعی به حد کافی وجود نداشت، می ‌توانید از لوسترهای بزرگ و با نور زیاد استفاده کنید. البته راه کار بهتر برای فضاهایی که نورپردازی طبیعی خوبی ندارند این است که از کفپوش رنگ روشن استفاده کنید.

نتیجه‌ گیری

نورپردازی یکی از مهم‌ ترین کارهایی است که شما باید برای منزل و یا محل کار خود انجام دهید. در واقع نورپردازی صحیح می‌ تواند یک فضا و دکوراسیون درون آن فضا را بسیار زیباتر از قبل نشان دهد. نورپردازی یکی از مهم‌ ترین کارهایی است که شما باید برای منزل و یا محل کار خود انجام دهید. در واقع نورپردازی صحیح می‌ تواند یک فضا و دکوراسیون درون آن فضا را بسیار زیباتر از قبل نشان دهد. نورپردازی کار تخصصی است و نیاز به علم و تجربه زیادی دارد. همکاران ما در شرکت سپهر دکور این علم و تجربه را دارند و می توانند به خوبی نورپردازی در دکوراسیون داخلی را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button