دکوراسیون اسکاندیناوی چیست؟

اگر مدتی است که به دنبال طراحی مناسب برای دکوراسیون داخلی خود هستید، مطمئناً نام دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی را شنیده‌اید. این سبک، یکی از مشهورترین سبک‌ها در طراحی‌های داخلی به حساب می‌آید که نمایانگر زندگی مردم اسکاندیناوی است. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با مبلمان، چیدمان، رنگ‌ها و آشپزخانه سبک‌های اسکاندیناوی به دست آورید.

سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم نگاهی به طراحی اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی بیندازیم، ابتدا باید در رابطه با اسکاندیناوی اطلاعاتی را کسب کنیم. همان‌طور که می‌دانید مناطق اسکاندیناوی، بسیار سرد هستند؛ به همین دلیل افراد آن جا از سبک دکوراسیونی استفاده می‌کنند که دارای رنگ‌ها و طرح‌های گرم و دلنشین باشد.

به طور کلی می‌توان این سبک را یک سبک مینیمالیستی دانست که در آن از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی یا رنگ و بافت‌های گرم، مبلمان ساده و مسائلی از این دست استفاده می‌کنند. اگر دکوراسیون داخلی منزل خود را به شکل اسکاندیناوی طراحی کنید، در واقع از چندین سبک دیگر نیز استفاده کرده‌اید؛ زیرا نام دیگر این سبک، اثر تقلید است و در طراحی آن دیگر سبک‌ها نیز دیده می‌شوند.

در دکوراسیون داخلی به شکل اسکاندیناوی خبری از به هم ریختگی و فضایی شلوغ نیست؛ زیرا این سبک بر روی خطوط تمیز و دقیق تأکید بسیاری دارد. شما باید قسمتی از خانه که طراحی اسکاندیناوی در آن جا اجرا شده است را به خوبی تمیز و مرتب کرده و بسیاری از وسایل را در آن منطقه حذف کنید تا آن خطوط منظم و دقیق در این دکوراسیون به وجود بیایند.

رنگ در سبک اسکاندیناوی

در دکوراسیون به شکل اسکاندیناوی شما بیشتر رنگ‌های ملایم و مات را می‌بینید، به‌عنوان‌مثال رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی یا سفید جز رنگ‌های پر کاربرد در این سبک هستند. ترکیب رنگی که بیشتر در این سبک وجود دارد، مربوط به ترکیب رنگ‌های کرم، خاکستری، آبی روشن و سفید با رنگ‌های قهوه‌ای و مشکی است. در طرح اسکاندیناوی، طراحان علاوه بر این که برای نشان دادن حس راحتی از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند از رنگ‌های سبز و صورتی نیز برای روح بخشی به فضا، بهره می‌برند.

سبک چیدمان اسکاندیناوی

در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی باید از وسایلی بهره ببرید که بسیار ساده و در عین حال زیبا هستند. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید از گلدان استفاده کنید، اما گلدانی که دارای پیچ و تاب‌های مختلف و شکل هندسی عجیب و غریب نباشد. در چیدمان این سبک باید بتوانید خطوط منظم و قرینگی خاصی بین اشیا حاضر در دکوراسیون به وجود بیاورید. در ادامه به بررسی نوع وسایل و شاخصه‌های اصلی چیدمان طرح اسکاندیناوی می‌پردازیم.

کف پوش چوبی

از شاخصه‌های اصلی یک چیدمان اسکاندیناوی مناسب، روشنایی و پر نور بودن دکوراسیون داخلی است. بنابراین باید از کف پوش‌هایی استفاده کنید که دارای رنگ روشن هستند و نور بیشتری را منعکس می‌کنند. معمولاً در طراحی و اجرای کف پوش در این سبک از کف پوش‌هایی با جنس درخت بلوط یا درخت اش استفاده می‌کنند.

لوازم تزیینی

بسیاری از طراحان می‌دانند که وسایل تزیینی در دکوراسیون‌های اسکاندیناوی نقش زیادی ندارند، با این حال اگر بخواهید از این وسایل بهره ببرید، بهتر است لوازم تزیینی خود را از لیست زیر انتخاب کنید.

  • آباژور با طراحی‌های معاصر
  • قاب عکس ساده
  • کتاب
  • ساعت‌های کوچک دایره‌ای رو میزی

گل و گیاه

از دیگر ضروریات چیدمان اسکاندیناوی، استفاده از گل‌وگیاه است. شاید گل‌ها و گیاهان تازه، ظاهر لوکسی را به دکوراسیون شما ندهند، اما می‌توانند حس سر زندگی و نشاط را به هر خانه‌ای اضافه کنند. بهتر است برای این سبک از دکوراسیون از گل‌هایی با رنگ صورتی کم حال یا آبی روشن در کنار رنگ‌های سفید استفاده کنید. گلدان شما در این موارد، می‌تواند یک گلدان ساده به رنگ زمینه دکوراسیون به‌عنوان‌مثال سفید باشد.

پارچه‌ها

بخشی از دکوراسیون سبک اسکاندیناوی را پارچه‌ها تشکیل می‌دهند. این پارچه‌ها، معمولاً زمستانی هستند و جنس آن‌ها از چرم و پشم است. وجود پارچه زمستانی در این سبک، راحتی و دنج بودن را به دکوراسیونتان اضافه می‌کند و همچنین این پارچه‌ها را جز آیتم‌های مکمل مبل در این سبک می‌دانند.

ویژگی‌های سبک اسکاندیناوی

هر طرح و دکوراسیونی که به اجرا در می‌آید، دارای شاخصه‌ها و ویژگی‌های خاصی است که افراد با این شاخصه‌ها، آن طرح را می‌شناسند، طرح اسکاندیناوی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه تعدادی از ویژگی‌های این سبک را شرح می‌دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

کاربردی بودن وسایل مورد استفاده در دکوراسیون

مردم اسکاندیناوی از این جهت که بیشتر وقت خود را به خاطر سردی هوا در خانه می‌گذرانند؛ به همین دلیل به کاربردی بودن و کارایی وسایل دکوراسیون داخلی، اهمیت زیادی می‌دهند. می‌توان گفت یکی از شاخصه‌ها و ویژگی‌های این سبک، وسایلی است که علاوه بر زیبایی، کارایی نیز دارند.

استفاده از فضای روشن و شاد

از دیگر ویژگی‌هایی که در این سبک خواهید دید، یک تم سفید و روشن است که یک فضای شاد را به وجود می‌آورد. معمولاً تم و رنگ غالب در این سبک، رنگ سفید و رنگ‌های روشن هستند که نور خیره کننده‌ای را در فضا دکوراسیون داخلی پخش می‌کنند.

پنجره‌های بزرگ با پرده‌های نازک

در حال حاضر باید به خوبی فهمیده باشید که نور از مهم‌ترین شاخصه‌های این سبک است و دکوراسیون پر نور می‌تواند نشان دهنده دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی باشد. در این طرح، معمولاً از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود تا نور به خوبی وارد خانه شود و پرده‌های آن‌ها نیز بسیار نازک است، به‌طوری‌که مانعی در برابر نور به حساب نمی‌آیند.

کف‌پوش چوبی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک طراحی اسکاندیناوی استفاده از کف پوش چوبی، آن هم با رنگ روشن است. در طراحی‌های دیگر نیز از کف پوش چوبی استفاده می‌شود، اما در سبک‌های اسکاندیناوی، اهمیت بیشتری به استفاده از این نوع کف پوش می‌دهند.

سادگی

در آخر می‌توان گفت، سادگی و بی آلایش بودن دکوراسیون‌های اسکاندیناوی، مهم‌ترین بخش  از ویژگی آن‌ها است. در صورتی که از وسایل پر زرق و برق و پیچیده استفاده کنید، دیگر نمی‌توان طرح موجود در دکوراسیون داخلی منزلتان را اسکاندیناوی نامید.

مبلمان به سبک اسکاندیناوی

مبل، یکی از مهم‌ترین اجزا در هر یک از مدل‌ها و سبک‌های مختلف دکوراسیون است و در واقع بخش بزرگی از یک سبک را تشکیل می‌دهند. در طراحی اسکاندیناوی، سعی می‌کنند از مبل‌های ساده و تقریباً بزرگ با رنگ‌های روشن استفاده کنند. این مبل‌ها، معمولاً در دسته بندی مدرن، براق و ساده قرار می‌گیرند و باید همخوانی بسیار زیادی با کف پوش‌های چوبی داشته باشند. در واقع باید با توجه به متریال، پترن‌های کف پوش چوبی و رنگ آن، یک مبل مناسب را انتخاب کنید.

همان‌طور که گفته شد، مردم اسکاندیناوی، بیشتر وقت خود را در خانه صرف می‌کنند و از طرفی وسایل در سبک اسکاندیناوی به نوعی دارای ویژگی‌های کاربردی هستند؛ در نتیجه مبل‌ها نیز باید کاربردی بوده و صرفاً برای زیبایی در دکوراسیون داخلی قرار نگیرند. در واقع مبل‌هایی که در دکوراسیون منزل قرار دارند، باید مکانی برای استراحت و نشستن و دراز کشیدن باشند.

آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی

آشپزخانه، بخش مهم منزل است به نظر شما چه سبکی بهتر از اسکاندیناوی برای این بخش وجود دارد؟ دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی در آشپزخانه می‌تواند یک فضای گرم و دلپذیر را برای خانم خانه محیا کند و همچنین فضایی پر نور که غذا خوردن در آشپزخانه را به لذتی اعتیاد آور تبدیل خواهد کرد. در ادامه به مسائلی که در طراحی آشپزخانه با طرح اسکاندیناوی باید به آن‌ها دقت کنید، اشاره خواهیم کرد.

کابینت‌ها

کابینت‌ها بخش اعظم آشپزخانه را تشکیل می‌دهند و در زیبایی فضا، نقش بسزایی دارند. در مدل اسکاندیناوی باید کابینت‌هایی را انتخاب کنید که تزیینات کمی دارند و دارای پترن‌های ساده‌ای هستند. بهتر است به سراغ کابینت‌هایی بروید که مدل سخت افزاری ساده‌ای دارند و دارای درب‌های تخت و شکیر هستند. اگر کابینت‌ها از جنس چوب باشند، حس بهتری را ایجاد می‌کنند و بیشتر به طراحی اسکاندیناوی نزدیک می‌شوند.

لایه‌ها و بافت‌های گرم

برای این که یک دکوراسیون اسکاندیناوی زیبا در آشپزخانه خود داشته باشید، باید از وسایل و المان‌هایی استفاده کنید که فضایی گرم و دلنشین را برای شما به ارمغان می‌آورند. به‌عنوان‌مثال وجود یک شومینه،  فرش رنگارنگ با رنگ‌های گرم و مسائلی از این دست می‌توانند، محیطی گرم و صمیمی به شکل اسکاندیناوی را پدید بیاورند.

صندلی‌های راحت

همان‌طور که گفته شد در دکور اسکاندیناوی، وسایل راحتی بر وسایل زیبا و پر زرق و برق، اولویت دارند؛ بنابراین شما باید دنبال صندلی‌های راحتی برای میز ناهارخوری در آشپزخانه خود باشید.

حذف کابینت‌های بالایی

در صورتی که فضای ذخیره سازی مناسبی دارید، می‌توانید کابینت‌های بالایی آشپزخانه خود را حذف کنید تا فضای آن کمی بازتر و به فضای مینیمالیستی که از دکوراسیون‌های اسکاندیناوی تعریف شده است، نزدیک‌تر شود. معمولاً در این طرح‌ها از یک کابینت دیواری بزرگ و سرتاسری با خانه‌های بسیار استفاده می‌کنند و در عوض کابینت‌های بالایی را نصب نمی‌کنند.

سبک بوهو و اسکاندیناوی چه تفاوت‌هایی دارند؟

بسیاری از افراد متوجه تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی نیستند. برخی از افراد نیز از تفاوت این دو سبک، آگاه هستند، اما اطلاعات دقیقی از تفاوت‌های سبک بوهو و اسکاندیناوی ندارند؛ به همین دلیل نمی‌توانند تصمیم درستی برای انتخاب بین سبک بوهو یا اسکاندیناوی داشته باشند. همان‌طور که گفته شد، سبک تقلید نام دیگر دکوراسیون اسکاندیناوی بوده؛ به همین دلیل این سبک، شباهت‌هایی با سبک بوهو دارد و از آن تقلید کرده است. اما تفاوت‌هایی در اکسسوری، رنگ، مبلمان و نورپردازی میان این دو سبک وجود دارند.

سخن پایانی

در این مطلب، ابتدا به تعریفی اولیه از دکوراسیون سبک اسکاندیناوی پرداختیم تا اطلاعات اولیه‌ای در رابطه با این سبک به دست آورید. سپس در رابطه با رنگ‌ها، چیدمان و ویژگی‌های این سبک، اطلاعاتی را بازگو کردیم تا بیشتر با طرح اسکاندیناوی برای طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوید. مبلمان از مهم‌ترین اجزا در هر دکوراسیون بوده و آشپزخانه مهم‌ترین بخش منزل برای طراحی محسوب می‌شود که در این مطلب در رابطه با مبلمان و آشپزخانه با طرح اسکاندیناوی نیز صبحت کردیم. همچنین با شفاف سازی تفاوت‌های سبک بوهو و اسکاندیناوی، فرایند انتخاب از بین این دو سبک را  برای شما راحت‌تر کردیم.  

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button