دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده

دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده

در این مقاله قصد داریم راجع به دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده، مطالبی را بیان کنیم. همان طوری که می ‌دانید به دلیل گرانی مسکن، اندازه واحدهای مسکونی، سال به سال کوچک تر می ‌شود. بنابراین این روزها تعداد افراد زیادی به دنبال این هستند که با دکوراسیون خانه های کوچک آشنا شوند. دکوراسیون خانه‌ های کوچک نسبت به خانه ‌های بزرگ تر کار سخت‌ تری است و باید دقت بیشتری در چیدمان وسایل به خرج دهید وگرنه فضای خانه خیلی شلوغ و به هم ریخته به نظر خواهد رسید.

چگونه با وسایل ساده خانه کوچک خود را زیبا کنیم؟

امروزه طراحی دکوراسیون داخلی، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. افراد بسیار زیادی برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده به دنبال راهکارهای ساده و عملی می گردند. در ادامه به دو راهکار دکوراسیون ساده برای خانه های کوچک اشاره می کنیم.

  • برای بهترین دکوراسیون خانه کوچک با وسایل ساده، دیوارها نقش اساسی دارند. در واقع شما می ‌توانید برای چیدمان و دکور خانه خود به جای استفاده از کف خانه، از دیوار استفاده کنید تا فضای کم تری از خانه کوچک شما اشغال شود. به عنوان مثال وسایلی مثل گلدان ‌ها و کتاب ها و وسایل تزیینی و قفسه عروسک و غیره می ‌توانند در دیوار قرار گیرند. از طرف دیگر برای دکوراسیون ساده خانه های کوچک می‌ توانید علاوه بر قفسه ‌ها، طاقچه ‌هایی را نیز بر روی دیوار نصب کنید و وسایل تزیینی خود را بر روی آن ها قرار دهید. البته این که طاقچه ‌ها کجا باشند هم اهمیت دارد. بهتر است آن ها را در کنار و بالای مبلمان نزدیک به دیوار نصب کنید.
  • تاثیر رنگ بر دکوراسیون داخلی هم خیلی زیاد است. رنگ های روشن برای فضاهای کوچک تر، گزینه مناسب تری هستند. در واقع استفاده از رنگ های روشن در یک فضای کوچک باعث می شود که احساس دلتنگی در آن فضا به شما دست  ندهد.

استفاده از مبلمان تاشو

استفاده از مبلمان تاشو و البته سایر تجهیزات و وسایل تا شونده، جزء اصول اساسی بهترین دکوراسیون خانه کوچک با وسایل ساده است. امروزه یک سری از انواع مبلمان‌ ها قابل تا شدن هستند و هر موقع که نیاز به فضای بیشتری در خانه خود داشته باشید، می ‌توانید آن ها را تا کنید. هر زمانی هم که نیاز به مبل‌ های خود داشتید، می ‌توانید آن ها را باز کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بدیهی است که هر نوع مبلمان تاشویی نمی ‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مبلمان تاشو باید دارای کیفیت بسیار بالایی باشد و باز و بسته کردن مکرر آن باعث آسیب رسیدن به این وسیله نشود. متاسفانه بسیاری از انواع مبلمان تاشوی موجود در کشور ایران دارای کیفیت خوبی نیستند و نمی ‌توان آن ها را با خیال راحت، باز و بسته کرد. به جز مبلمان تاشو،  میز ناهار خوری تاشو هم برای خانه های کوچک مناسب است. بعضی از انواع میزهای ناهار خوری، قابل تا شدن می‌ باشند.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که صرف استفاده از وسایل تاشو و کم حجم برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده کافی نیست. بلکه باید توجه ویژه ای هم به استفاده از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی داشته باشید.

اهمیت پرده در دکوراسیون خانه های کوچک

متاسفانه بعضی از افراد فکر می ‌کنند که در خانه ‌های کوچک نباید پرده نصب کنند تا خانه آن ها بزرگ تر نشان داده شود که این اصلاً درست نیست. از طرف دیگر بعضی از افراد هم هستند که پرده‌ های بزرگ و جاگیری که باعث می ‌شوند، فضای خانه آن ها، به صورت نادرست استفاده شود را نصب می‌ کنند. در یک خانه کوچک باید پرده نصب شود ولی در نصب پرده باید به یک سری از اصول دقت کرد.

در واقع در دکوراسیون خانه‌ های کوچک، پرده هم اهمیت بسیار زیادی دارد. باید پرده ‌ای در این نوع خانه ‌ها مورد استفاده قرار گیرد که نقلی و کوچک باشد و مناسب آن خانه ‌باشد. یک نکته بسیار مهم هم در رابطه با بهترین دکوراسیون خانه کوچک با وسایل ساده وجود دارد و آن هم این است که در این نوع خانه ‌ها باید پرده ‌ها را تا جایی که ممکن است نزدیک به سقف خانه نصب کنید. این کار باعث می ‌شود که خانه شما بزرگ تر نمایش نشان داده شود. هم در هال پذیرایی و هم در اتاق باید این نکته را مد نظر داشته باشید؛ ولی با توجه به این که بزرگ تر نشان داده شدن هال پذیرایی، اهمیت بیشتری دارد، باید نسبت به نصب پرده‌ های هال، توجه بیشتری به خرج دهید.

یکی دیگر از راه‌ های بزرگ تر جلوه دادن منزل کوچک، استفاده از انواع پرده‌ هایی است که کنترل بیشتری بر روی نور ورودی از  پنجره‌ ها دارند. پرده زبرا یک نمونه عالی از پرده‌ هایی با توانایی کنترل نور بالا است. شما می‌ توانید این نوع پرده ها را  به گونه‌ ای تنظیم کنید که نور بسیار زیادی را از پنجره‌ ها دریافت کنید و در عین حال از حریم خصوصی خود نیز محافظت نمایید. در کنار پرده‌ های زبرا، پرده اسکرین هم می‌ تواند گزینه ایده‌ آلی برای دریافت بیشترین حجم نور از پنجره‌ ها باشد. پرده اسکرین به راحتی، تمام پنجره شما را پوشش می‌ دهد و شما می‌ توانید در صورت تمایل، آن را باز و بسته کنید.

استفاده از وسایل چند منظوره

یکی از اصول اساسی بهترین دکوراسیون خانه کوچک با وسایل ساده، استفاده از وسایل چند منظوره است. به عنوان مثال استفاده از تخت‌ های باکس ‌دار یک گزینه بسیار خوب برای افرادی است که خانه کوچکی دارند. این تخت ‌های باکس ‌دار دارای کاربردهای زیادی هستند. کاربرد اصلی آن ها که همان تخت است ولی می ‌توان لباس ها و پتوها و لحاف‌ های اضافی را درون آن ها قرار داد.

به جز تخت های باکس دار، مبل ‌های تخت شو نیز گزینه بسیار فوق العاده ای برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده هستند. این نوع مبل ها علاوه بر زیبایی، صرفه ‌جویی بسیار زیادی در فضای خانه شما خواهند کرد. مبل ‌های تخت شو، در مواقع مورد نیاز تبدیل به تخت می‌ شوند و دیگر نیازی نیست که شما فضای دیگری از خانه کوچک خود را برای تخت در نظر بگیرید. این نوع مبل ها روز به روز در حال محبوب ‌تر شدن هستند و میزان استفاده از آن ها نسبت به قبل، خیلی افزایش پیدا کرده است.

 متاسفانه کیفیت بسیاری از مبل ‌های تخت شوی موجود در کشور ما بالا نیست و پس از مدتی استفاده، خراب می ‌شوند. به هر حال مبلی که قرار است در طول روز چند بار تبدیل به تخت شود، باید کیفیت بسیار مناسبی داشته باشد و بتواند سال ‌های سال کار کند. علاوه بر تخت های باکس ‌دار و مبل ‌های تخت شو، وسایل چند منظوره دیگری نیز وجود دارند که استفاده از هر کدام از  آن ها در دکوراسیون ساده خانه های کوچک، کاری عاقلانه است و می ‌تواند به صرفه‌ جویی در فضای مصرفی خانه کوچک شما کمک کند.

استفاده از آینه و شیشه

یکی از اصول دکوراسیون ساده برای خانه های کوچک، استفاده از آینه‌ و شیشه است. استفاده از این موارد در خانه های کوچک باعث می‌ شود که آن خانه، بزرگ تر دیده شود. دلیل این امر هم ایجاد انعکاس توسط آینه و شیشه است. فایده دیگر استفاده از آینه و شیشه هم نور پردازی خانه است. بنابراین برای دکوراسیون ساده خانه‌ های کوچک کم نور، به کار بردن این موارد می ‌تواند گزینه بسیار مناسبی به حساب بیاید.

آینه با انعکاس نور می‌ تواند فضای کوچک را بزرگ و دل باز جلوه دهد. البته تابش نور به آینه، مستلزم این است که شما نور دریافتی از پنجره‌ ها را مسدود نکرده باشید. اگر می‌ خواهید از چنین آپشنی برای بزرگ کردن فضای خود استفاده کنید، پرده شب و روز را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. این نوع پرده با انتخاب شما می تواند تمامی حجم نور ورودی از پنجره را به درون منزل راه دهد و یا اگر  تمایل دارید حریم خانه خود را خصوصی کنید، می‌ توانید آن را به گونه‌ ای تنظیم کنید که هیچ دیدی از بیرون نداشته باشد.

لوازم تزئینی مناسب خانه کوچک

بعضی از افراد این طور فکر می‌ کنند که در خانه کوچک نباید از لوازم تزیینی استفاده کنند تا خانه آن ها کوچک تر دیده نشود. در صورتی که استفاده از لوازم تزیینی، جزئی از دکوراسیون ساده خانه های کوچک است. نباید به هیچ عنوان به خاطر کوچک بودن خانه از تزیین آن غافل شوید. فقط بایستی از وسایل کوچک و شیک و مناسب فضای خانه خود استفاده کنید. همچنین بایستی این وسایل تزیینی را در جاهایی مثل طاقچه‌ ها و قفسه ‌ها و … قرار دهید تا فضای منزل شما اشغال نشود.

در دکوراسیون ساده خانه های کوچک، استفاده از لوازم تزیینی در دکوراسیون حمام و دستشویی اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال می‌ توانید از گلدان ‌های کوچک کاکتوس یا شمع ‌های معطر تزیینی در دکوراسیون دستشویی و حمام خود استفاده کنید. استفاده از انواع کاغذ دیواری با طرح‌ ها و رنگ‌ های شلوغ در کنار دکوراسیون‌ های مختلف ریز و درشت، عامل دیگری است که باعث می‌ شود، فضای مورد نظر شما کوچک تر از چیزی که هست به نظر برسد. بنابراین از کاغذ دیواری ساده و با رنگ روشن و همچنین وسایل تزئینی کم ولی زیبا و باارزش استفاده کنید.

فرش مناسب با ابعاد خانه

استفاده از فرش مناسب با ابعاد خانه یک اصل بسیار مهم در دکوراسیون ساده برای خانه های کوچک است. فرش استفاده شده در خانه ‌های کوچک باید به حدی بزرگ باشد که کل کف خانه را بپوشاند و همه مبل ‌های شما نیز بر روی آن قرار بگیرند. البته نباید آن قدر هم بزرگ باشد که مجبور به تا کردن آن شوید. فرش خیلی بزرگ، علاوه بر زشت کردن دکوراسیون خانه شما، فضای خانه را هم کوچک نشان می دهد.

فراموش نکنید که فرش، دو کاربرد دارد. کاربرد اول آن گرم کردن سطح زمین است تا نشستن و راه رفتن بر روی کف زمین اذیت کننده نباشد و کاربرد  دوم آن زیبایی است. رنگ و نقش فرش استفاده شده توسط شما هم باید با سایر المان ‌های دکوراسیون تناسب داشته باشد. البته برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده، اجباری به استفاده از فرش نیست و می ‌توانید از انواع کفپوش نیز بهره بگیرید. شما باید سعی کنید کفپوش های خود اعم از پارکت، کفپوش لمینت و … را از رنگ ‌های روشن و طرح‌ های ساده انتخاب کنید.

سبک های دکوراسیون مناسب دکوراسیون کوچک

برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده بایستی به سراغ استفاده از سبک‌ های مناسب این فضاها بروید. در ادامه به چند مورد از این سبک ‌ها اشاره می ‌کنیم:

  1. سبک مینیمال

در سبک مینیمال از مبلمان ‌های کوچک و ساده و همچنین سایر وسایل کم حجم استفاده می ‌شود. در این سبک استفاده از رنگ‌ های روشن ضروری است؛ چرا که باعث می‌ شوند فضای منزل شما بزرگ تر دیده شود.

  1. سبک مدرن

سبک مدرن هم دیگر سبکی است که مناسب دکوراسیون ساده برای خانه ‌های کوچک است. در این سبک هم از تزئینات استفاده بسیار کمی می‌ شود و وسایل مورد استفاده در این سبک نیز کم حجم هستند. در سبک مدرن از اشکال هندسی و طرح‌ های خاص به نحوی استفاده می ‌شود که فضا بزرگ دیده شود. سبک مدرن اهمیت بسیار زیادی به کاربردی بودن چیدمان وسایل منزل شما می‌ دهد.

  1. سبک صنعتی

سبک صنعتی هم برای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده مناسب است. در این سبک از متریال فلزی به منظور چیدمان و دیزاین بهره گرفته می ‌شود. البته استفاده از فلز باعث نمی‌ شود که فضای خانه کوچک شما سرد شود؛ چرا که در سبک صنعتی فلز با متریال ‌های گرمی مثل چوب ترکیب می‌ شود.

نتیجه گیری

وقتی که اندازه یک خانه کوچک است و فضای کافی در آن وجود ندارد، شما برای هر وسیله، فضای کافی در اختیار ندارید و رعایت تقارن در چیدمان، کمی سخت می‌ شود. بنابراین در این وضعیت شما باید برای هر سانتی ‌متر از خانه خود فکری بکنید و استفاده مفیدی از آن داشته باشید. بنابراین دکوراسیون ساده خانه های کوچک اهمیت زیادی دارد. علاوه بر استفاده از فضا، بهره گیری از رنگ های مناسب هم اهمیت دارد. استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، یک راهکار فوق العاده در دکوراسیون ساده برای خانه های کوچک است. رنگ سفید، خانه کوچک شما را بزرگ تر از چیزی که است، نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button