تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

می‌گویند بیش‌تر مردم جهان به رنگ آبی، علاقه خاصی دارند، آیا شما هم جز آن‌ها هستید و می‌خواهید دکوراسیون داخلی آبی را وارد منزل خود کنید. قبل از این که برای دکوراسیون منزل خود از رنگ خاصی استفاده کنید، باید با روان‌شناسی این رنگ آشنا باشید و همچنین رنگ‌های مکمل آن را بشناسید. در ادامه همراه ما باشید تا با روان‌شناسی رنگ آبی، رنگ‌های مکمل آن و نحوه استفاده از این رنگ در آشپزخانه، پذیرایی و اتاق آشنا شوید.

استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

نمی‌توان از تأثیر رنگ در دکوراسیون داخلی غافل شد؛ زیرا رنگ‌ها می‌توانند بر روی عواطف و احساسات ما تأثیر بگذارند. در واقع رنگ آبی، حس آرامش بخشی دارد و زمانی که می‌خواهید از آن در طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کنید، بهتر است اتاق پر نوری داشته باشید.

اگر منزل شما نور خوبی دارد و درختان یا ساختمان‌ها، جلو ورود نور را نگرفته‌اند، می‌توانید از دیوارهایی با رنگ آبی تیره استفاده کنید. در نظر داشته باشید که استفاده از رنگ آبی تیره برای دیوارها آن هم در شرایط کم نور، یک فضا مبهم و سرد را ایجاد می‌کند. البته که ممکن است شما علاقه زیادی به فضا خنک و سرد داشته باشید در این صورت می‌توانید با رنگ‌های آبی تیره در دکوراسیون داخلی خود، از دیزاین حال حاضر، لذت ببرید.

نوع دیگری از دکوراسیون داخلی آبی را می‌توانید با دیوارهایی با رنگ آبی روشن تجربه کنید. به دلیل این که از رنگ آبی روشن در دیوارها استفاده کرده‌اید، ممکن است فضای داخلی محو شود. معمولاً طراحان خبره در این شرایط، از وسایلی برای دیزاین فضای داخلی استفاده می‌کنند که رنگ جیغ و روشنی دارند. دلیل این کار، این است که رنگ‌های گرم و روشن به نوعی یک کنتراست با دیوارهای رنگ آبی روشن ایجاد می‌کنند؛ در نتیجه فضای داخلی، محو نمی‌شود.

روان‌شناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

تأثیر شگفت انگیزی که رنگ‌ها بر روی زندگی و عواطف و احساسات ما دارند را نمی‌توان نادیده گرفت. آبی، یکی از سه رنگ اصلی، یعنی سبز، قرمز و آبی است که به عنوان نماد آرامش شناخته می‌شود. بیشتر مردم جهان بر این عقیده هستند که رنگ آبی، بهترین رنگ دنیا است. به نظر شما چه دلیلی دارد که بیشتر افراد دنیا به سمت رنگ آبی گرایش پیدا کرده‌اند؟

در واقع رنگ آبی، یک حس صلح، امنیت و آرامش را به انسان‌ها می‌دهد به همین دلیل عده کثیری به این رنگ علاقه‌مند هستند. از طرفی طبق فرضیه‌های روان‌شناسی، آبی رنگی است که حس پاکی و آرامش را به انسان القا می‌کند؛ زیر این رنگ جز رنگ‌های فعال در طبیعت به حساب می‌آید. در واقع شما دو رنگ سبز و آبی را به صورت ممتد در طبیعت خواهید دید  به‌عنوان‌مثال می‌توان به دریا، اقیانوس و آسمان اشاره کرد.

رنگ آبی در آشپزخانه

مطمئناً شما نیز شاهد رنگ سفید در دکوراسیون داخلی و آشپزخانه بوده‌اید. در واقع در دکوراسیون آشپزخانه‌های ما همیشه رنگ‌های سفید، طوسی و قهوه‌ای به چشم می‌خورند. آشپزخانه در منزل، محلی برای بازی با انواع طعم و عطرهای مختلف، خوردن چای و عصرانه پشت میز ناهار خوری و… است، اما با وجود تمام قد این رنگ‌های خنثی، آن را به یک فضا بی روح تبدیل کردهایم.

اما در حال حاضر، رنگ آبی یکی از رنگ‌های سرد به حساب می‌آید که پای خود را به مبحث دکوراسیون آشپزخانه، باز کرده است. شما می‌توانید از این رنگ سرد و ترکیبش با رنگ‌های مناسب استفاده کنید و یک آشپزخانه آبی زیبا را به وجود بیاورید.

مکمل رنگ آبی در آشپزخانه

اگر می‌خواهید از رنگ آبی در آشپزخانه خود بهره ببرید و یک محل آرامش بخش را در خانه خود داشته باشید، بهتر است از رنگ‌های سرد و خنثی در کنار آن استفاده کنید. از رنگ‌های مناسب که سرد و خنثی بوده و برای ترکیب با رنگ آبی حرف ندارند، می‌توان به خاکستری، بنفش و سبز اشاره کرد.

رنگ آبی فقط برای کابینت‌ها نیست

فکرتان را فقط به کابینت‌های آبی در آشپزخانه معطوف نکنید؛ زیرا برای داشتن رنگ آبی در دکوراسیون داخلی و آشپزخانه، می‌توانید از المان‌های آبی رنگ نیز بهره ببرید. به‌عنوان‌مثال استفاده از صندلی‌ها، لوستر، جزیره و حتی وسایل برقی  آبی رنگ، می‌تواند یک آشپزخانه آبی را در اختیار شما بگذارد.

رنگ آبی در اتاق خواب

قبل‌تر در رابطه با استفاده بسیار از رنگ سفید و رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی و آشپزخانه صحبت شد. اما در این قسمت از منزل یعنی اتاق خواب، بیشتر افراد ترجیحشان استفاده از رنگ آبی است و احتمالاً اتاق‌های زیادی را با رنگ آبی مشاهده کرده‌اید. این رنگ به دلیل این که تداعی کننده حس آسمان و دریا بوده و تأثیر بسزایی بر روی خواب راحت انسان می‌گذارد، گزینه مناسبی برای اتاق خواب است. در ادامه تعدادی از راهکارها برای استفاده از رنگ آبی در اتاق را به شما معرفی می‌کنیم.

ترکیب رنگ آبی با سفید

شما می‌توانید در کنار رنگ آبی از رنگ سفید نیز در اتاق خود استفاده کنید تا فضایی جذاب و آرامش بخش را به وجود بیاورید. به‌عنوان‌مثال اگر اتاق‌های دیوار آبی باشد، می‌توانید از رو تختی با رنگ سفید استفاده کنید.

ترکیب رنگ آبی با قهوه‌ای

رنگ دیگری که مناسب ترکیب با رنگ آبی تیره بوده، رنگ قهوه‌ای است. البته حواستان باشد در استفاده از این رنگ، زیاده روی نکنید، بهتر است پارکت‌ها یا تخت از رنگ قهوه‌ای باشند.

دیوار تاکیدی با رنگ آبی

نیازی نیست برای داشتن یک اتاق خواب با رنگ آبی، همه دیوارها را آبی کنید. شما می‌توانید همه دیوارها را به رنگ سفید در بیاورید به جز یکی و سپس همان دیوار را با رنگ آبی تیره، رنگ کنید.

ترکیب رنگ آبی با سبز در اتاق خواب

به طور کلی استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی آبی می‌تواند یک فضا زیبا و مدرن را به وجود بیاورد. رنگ‌های سبز  و آبی تیره، مناسب اتاق خواب هستند و فضایی آرامش بخش را در اختیار شما قرار می‌دهند. رنگ‌های سبز و آبی هر دو در دسته رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند و خوابی آرام را به شما هدیه می‌دهند.

رنگ آبی در پذیرایی

قبل‌تر گفته شد که برای استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون داخلی، بهتر است فضا منزل پر نور باشد، این نور در رابطه با پذیرایی، اهمیت بیشتری دارد. به دلیل پر نور بودن خانه شما و گرمایی که آفتاب به پذیرایی می‌آورد، می‌توان رنگ سردی مانند رنگ آبی را بهترین گزینه برای دکور پذیرایی دانست.

اگر پذیرایی کوچکی دارید، به سراغ رنگ‌های آبی روشن بروید تا پذیرایی شما بزرگ‌تر دیده شود و همچنین دل بازتر باشد. اما با داشتن یک پذیرایی بزرگ، بهتر است به سراغ رنگ‌های آبی تیره‌تر بروید و در کنار آن از رنگ‌های تیره و خنثی علی‌الخصوص از نوع گرم، استفاده کنید. حتی اگر علاقه شدیدی به رنگ‌های آبی تیره دارید، از آن در پذیرایی با متراژ کوچک استفاده نکنید؛ زیرا حس دلتنگی را به شما و افراد حاضر خواهد داد.

مکمل رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

بیشتر طراحان برای پیدا کردن بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی از چرخه رنگ استفاده می‌کنند. در واقع روبرو و متضاد رنگ آبی خالص در این چرخه، رنگ نارنجی است. مطمئناً با همراه اول، آشنا هستید که از لوگویی با رنگ‌های آبی و نارنجی استفاده می‌کند. استفاده از رنگ گرم نارنجی و در سمت مقابل رنگ سرد آبی، یک فضا پویا و شاد را در خانه شما به وجود می‌آورد، به خصوص که این رنگ‌ها از نوع روشن باشند. رنگ‌های دیگری نیز مانند رنگ زرد، قهوه‌ای، سبز یا… برای ترکیب با  رنگ آبی، مناسب هستند.

سخن پایانی

در این مطلب، اطلاعاتی در رابطه با روان‌شناسی رنگ آبی در دکوراسیون داخلی ارائه شد. هم چنین در رابطه با نحوه استفاده از رنگ آبی در پذیرایی، آشپزخانه و اتاق، اطلاعاتی را بازگو کردیم و رنگ‌های مناسب برای ترکیب با رنگ آبی را به شما معرفی کردیم. اگر می‌خواهید از رنگ آبی برای  دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید، با توجه به اطلاعاتی که در رابطه با روان‌شناسی این رنگ گفته شده است، تصمیم خود را بگیرید؛ زیرا رنگ بر روی روحیه انسان تأثیر بسزایی می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button