تفاوت مرمت و بازسازی در چیست؟

تفاوت مرمت و بازسازی در چیست؟

هر سازه ای به گذر زمان دستخوش تغییرات قرار می گیرد و دچار فرسودگی می شود. برای جلوگیری از فرسایش و رفع ایرادات مجموعه اقداماتی باید صورت بگیرد، این اقدامات یا در غالب بازسازی یا نوسازی یا مرمت انجام می شود. این سه عمل باهم یکسان نیستند و کاربرد مختلفی دارند. برای اینکه شما به اشتباه نیفتید و بتوانید تفاوت ها را تشخیص دهید، مقاله تفاوت مرمت و بازسازی برای شما آماده کردیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع بازسازی

در ابتدا به چیستی این سه نوع بازسازی می پردازیم و پس از آن به تفاوت های آن خواهیم پرداخت.

منظور از مرمت چیست؟

مرمت در لغت به معنای تعمیر و اصلاح هر چیز خلل یافته است. در معماری به هرگونه اقدام تخصصی در جهت بازگرداندن وضعیت موجود به وضعیت قبلی مرمت گفته می شود. مرمت بر روی بنا های تاریخی انجام می شود و هدف آن حفظ ارزش های تاریخی و فرهنگی بنا است.

منظور از بازسازی چیست؟

بازسازی به معنای دوباره ساختن است. در بازسازی چیدمان، ساختار و سبک تغییر می کند. عملیات بازسازی به طور معمول بر روی ساختمان های تجاری و مسکونی انجام می شود.

منظور از نوسازی چیست؟

نوسازی به معنای احیا کردن است. به زبان ساده نوسازی به فرایند تعمیر و بهسازی ساختمان گفته می شود. نوسازی خانه شامل اقدامات مختلفی می شود. کار هایی مانند رنگ آمیزی دیوار یا نصب چراغ های جدید در دسته نوسازی قرار می گیرند.

تفاوت مرمت و بازسازی؟

اصلی ترین تفاوت مرمت و بازسازی در نوع بنا است. اگر به یاد داشته باشید در قسمت بالا گفتیم، مرمت مختص به بنا های تاریخی است و بازسازی مختص به ساختمان های مسکونی و تجاری است.

تفاوت بعدی بازسازی و مرمت در دامنه تغییرات است. در مرمت هدف حفظ بنا، متوقف کردن فروپاشی و فرسایش است و میزان تغییراتی که اعمال می شود بسیار جزئی و محدود است؛ اما در بازسازی، دامنه تغییرات بسیار وسیع است و تمام ایرادات گرفته می شود. گاهی در بازسازی خانه قسمت هایی به طور کامل تخریب می شودند و مجدد ساخته می شوند.

تفاوت بازسازی و نوسازی؟

تفاوت بازسازی و نوسازی کمتر از تفاوت مرمت و بازسازی نیست. بازسازی و نوسازی هر دو در ساختمان های تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند اما در عمل، استراتژی های متفاوت از هم دارند. معمولا نوسازی سبک تر از بازسازی است و کار کمتری می برد. در بازسازی، در نقشه خانه تغییراتی ایجاد می شود گاهی برای انجام این تغییرات نیاز به گرفتن مجوز است، به طور مثال دیواری برداشته می شود یا کاربری اتاق ها باهم عوض می شودند و در نهایت یک خانه جدید ایجاد می شود.در نوسازی برخلاف بازسازی مدل خانه تغییر نمی کند فقط سعی در نو کردن و بهتر کردن قسمت های مختلف خانه است در نتیجه لازم به گرفتن هیچ مجوزی نیست.

بازسازی و نوسازی همان طور که در شیوه کار با هم تفاوت دارند، در هزینه و مدت زمان پروژه هم با فرق می کنند زیرا در بازسازی تغییرات گسترده تر و عمیق تر است بنابراین هزینه بیشتری نسبت به نوسازی صرف می شود و هر چقدر خانه، فرسوده تر باشد، هزینه های بازسازی افزایش پیدا می کند. برای اینکه هزینه های بازسازی را بهتر بتوانید مدیریت کنید، پیشنهاد می کنیم مقاله کاهش هزینه های بازسازی را بخوانید.

در بازسازی و نوسازی مصالح و نیروی کاری که استفاده می شود هم حتی به یک اندازه نیست. در بازسازی مصالح بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد و از مهندسین و نیروهای مختلفی کمک گرفته می شود. در نوسازی بنا به ابعادی که باید در آن تغییرات اعمال شود مصالح کمتری به کار برده می شود و می توان هزینه ها را مدیریت و به حداقل رساند.

بعد هزینه، مورد مهم دیگر بحث زمان است. پروژه های بازسازی و نوسازی از نظر زمانی هم باهم یکسان نیستند. یک پروژه بازسازی می تواند یک سال زمان ببرد اما پروژه نوسازی را در زمان کمتری می توان به اتمام رساند. دیگر تفاوت بازسازی و نوسازی در ایمنی ساختمان است. در بازسازی به ایمنی و مقاومت ساختمان بیشتر توجه می شود و یکی از اهداف بازسازی افزایش عمر و ایمنی بنا است، در صورتی که در نوسازی ایمنی موردتوجه قرار نمی گیرد.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا به طور جداگانه مرمت، بازسازی و نوسازی را توضیح دادیم سپس به تفاوت مرمت و بازسازی پرداختیم. شما در حال حاضر به خوبی با این سه آشنا شدید اما به شما پیشنهاد می کنیم اگر ساختمانی دارید که نیاز به تغییرات و طراحی دکوراسیون داخلی دارد و نمی‌دانید کدام یک برای شما مناسب تر است از یک تیم متخصص کمک بگیرید. تیم بازسازی سپهر دکور آماده ارائه بهترین مشاوره به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button