تاثیر و روانشانسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش رنگی سلطنتی، اشرافی و قدرتمند است. این رنگ همچنین نماد خلاقیت، معنویت، تجمل و رمز و راز است. رنگ بنفش می تواند حس آرامش، صلح و سکوت را به فضا القا کند. در این متن به بررسی این رنگ و تاثیر و روانشانسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. کاربرد رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است. رنگ بنفش را می توان در دکوراسیون داخلی به عنوان رنگ اصلی یا رنگ فرعی استفاده کرد. همچنین از رنگ بنفش می توان برای ایجاد نقطه کانونی در فضا بهره برد. از سوی دیگر رنگ بنفش را می توان برای ایجاد فضایی آرامش بخش و صلح آمیز و البته برای ایجاد فضایی لوکس و اشرافی استفاده کرد.

ترکیب رنگ بنفش با رنگ های دیگر هم رنگ های زیبا و کاربردی ایجاد می کند. رنگ بنفش به خوبی با رنگ های سفید، کرم، خاکستری، طلایی، نقره ای و سبز ترکیب می شود. برای ایجاد فضایی مدرن و شیک، می توانید رنگ بنفش را با رنگ های سفید، خاکستری و نقره ای ترکیب کنید. برای ایجاد فضایی سنتی و کلاسیک نیز می توانید رنگ بنفش را با رنگ های طلایی، کرم و قهوه ای ترکیب نمایید. برای ایجاد فضایی شاد و پرانرژی هم می توانید رنگ بنفش را با رنگ های سبز، زرد و نارنجی ترکیب کنید.

برای استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی باید به چند نکته توجه کنید. اولا باید از رنگ بنفش به طور متعادل استفاده کنید و استفاده بیش از حد از این رنگ می تواند باعث ایجاد فضایی خفه و دلگیر شود. ثانیا اگر فضای شما کوچک است، از رنگ بنفش روشن و اگر فضای شما بزرگ است، از رنگ بنفش تیره استفاده کنید. ثالثا قبل از استفاده از رنگ بنفش، نورپردازی فضا را در نظر بگیرید.

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی آشپزخانه

یکی از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی رنگ بنفش است. کاربرد رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی آشپزخانه نیز چشمگیر است. رنگ بنفش را می توان در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به عنوان رنگ اصلی یا رنگ فرعی استفاده کرد. همچنین از رنگ بنفش می توان برای ایجاد نقطه کانونی در فضا و البته برای ایجاد فضایی آرامش بخش و صلح آمیز استفاده کرد. از سوی دیگر این رنگ را می توان برای ایجاد فضایی لوکس و اشرافی مورد استفاده قرار داد.

رنگ بنفش برای پذیرایی

از رنگ بنفش به خوبی می توان در پذیرایی هم استفاده کرد. این رنگ را با رنگ های دیگر برای ایجاد ظاهری متفاوت ترکیب و مطابقت دهید. بنفش به خوبی با رنگ های سفید، خاکستری، سیاه و کرم ست می شود. همچنین می توانید آن را با رنگ های روشن تر مانند سبز، زرد یا نارنجی برای ایجاد یک پاپ رنگی جسورانه ترکیب کنید. می توانید از  این رنگ به عنوان رنگ اصلی خود استفاده کنید و دیوارها، سقف یا حتی کف را با آن رنگ آمیزی نمایید. فقط به یاد داشته باشید که بنفش رنگی قوی است، بنابراین استفاده از آن در حد اعتدال مهم است.مهم نیست چگونه از آن استفاده می کنید، این رنگ زیبا است و می تواند به هر اتاق نشیمنی شخصیت و سبک ببخشد. در اینجا چند ایده دیگر برای استفاده از رنگ بنفش در اتاق نشیمن آورده شده است:

  • یک دیوار بنفش را با مبلمان سفید یا کرم رنگ کنید تا ظاهری شیک و مدرن ایجاد کنید.
  • برای ایجاد فضایی دنج اتاق نشیمن را با رنگ بنفش رنگ آمیزی نمایید.
  • برای ایجاد یک فضای پر زرق و برق می توانید اتاق را به رنگ بنفش تیره رنگ آمیزی کنید.
  • برای ایجاد یک نقطه کانونی، یک اثر هنری بنفش رنگ را روی دیوار آویزان نمایید.

رنگ بنفش برای اتاق خواب

با خلاقیت و سلیقه خود می توانید از رنگ بنفش برای ایجاد فضایی زیبا و آرامش بخش در اتاق خواب خود استفاده کنید. رنگ بنفش را می توان در دکوراسیون داخلی اتاق خواب به عنوان رنگ اصلی یا رنگ فرعی استفاده کرد. البته قبل از استفاده از این رنگ ، نورپردازی اتاق خواب را در نظر بگیرید. اگر به دنبال فضایی آرامش بخش هستید، از تناژ ملایم این رنگ مانند اسطوخودوسی یا یاسی استفاده کنید.

اگر به دنبال فضایی پرانرژی در اتاق خواب خود هستید، از تناژ تیره این رنگ مانند بادمجانی یا بنفش سلطنتی و اگر دوست دارید فضایی عاشقانه مهیا نمایید از ترکیب آن  با رنگ های صورتی یا قرمز استفاده کنید. همچنین برای ایجاد فضایی آرامش بخش، می توانید آن را با رنگ های آبی یا سبز ترکیب کنید.

رنگ بنفش برای اتاق دخترانه

بنفش رنگی محبوب برای اتاق‌های دخترانه است زیرا رنگی زیبا، زنانه و سلطنتی است. همچنین رنگی همه کاره است که می توان از آن برای ایجاد طیف وسیعی از سبک ها، از سنتی گرفته تا مدرن استفاده کرد. در واقع مهم نیست چگونه از آن استفاده کنید، اگر می خواهید رنگ بنفش را ظریف تر معرفی کنید، از آن به عنوان رنگ ثانویه استفاده کنید. این کار را می تواند شامل رنگ آمیزی یک دیوار، اضافه کردن مبلمان یا لوازم جانبی بنفش یا حتی آویزان کردن یک اثر هنری بنفش باشد.

رنگ بنفش برای اتاق کودک

رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی اتاق کودک هم کاربرد دارد. این رنگ را می توان در دکوراسیون داخلی اتاق کودک به عنوان رنگ اصلی یا رنگ فرعی استفاده کرد. این رنگ می تواند به افزایش خلاقیت و تخیل کودک کمک کند و به کودک کمک می کند تا احساس آرامش و امنیت نماید. همچنین این رنگ می تواند به کودک کمک کند تا تمرکز خود را افزایش دهد. با توجه به این نکات، رنگ بنفش می تواند انتخابی مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک است.

مکمل رنگ بنفش در دکوراسیون منزل

انتخاب رنگ مکمل مناسب برای بنفش می تواند به شما در ایجاد فضایی زیبا و جذاب کمک کند.

  • استفاده از رنگ های خنثی به عنوان مکمل رنگ بنفش

رنگ سفید در دکوراسیون داخلی یک مکمل کلاسیک برای بنفش است. این رنگ می تواند به روشن تر شدن فضا و ایجاد حس آرامش کمک کند. همچنین رنگ کرم یک مکمل گرم و دلنشین برای بنفش است که می تواند به ایجاد فضایی صمیمی کمک کند. رنگ خاکستری نیز یک مکمل مدرن و شیک برای بنفش است که می تواند به ایجاد فضایی ظریف و پیچیده استفاده شود.

  • استفاده از رنگ های روشن به عنوان مکمل رنگ بنفش

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی یک مکمل شاد و پرانرژی برای بنفش است. این رنگ می تواند به ایجاد فضایی پرنشاط و سرزنده کمک کند. رنگ سبز نیز یک مکمل آرامش بخش و طبیعی برای بنفش است. این رنگ می تواند به ایجاد فضایی صلح آمیز و آرام کمک کند. همچنین رنگ نارنجی یک مکمل جسورانه و پر زرق و برق برای بنفش است که برای ایجاد فضایی گرم و هیجان انگیز استفاده می شود.

  • استفاده از رنگ های تیره به عنوان مکمل رنگ بنفش

رنگ مشکی یک مکمل شیک و مدرن برای بنفش است. این رنگ می تواند به ایجاد فضایی دراماتیک و رمزآلود کمک کند. ترکیب رنگ قهوه ای با این رنگ یک مکمل گرم و طبیعی است. از سوی دیگر رنگ آبی تیره یک مکمل شیک و سلطنتی برای بنفش است که با آن می توانید فضایی لوکس و مجلل به وجود آورید.

نتیجه گیری

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است. یکی از این رنگ ها، بنفش است. از این رنگ به صورت گسترده در دکوراسیون داخلی استفاده می شود. البته این رنگ یک نوع رنگ خاص به شمار می رود و باید با دقت و ظرافت خاصی مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع باید آن را با رنک های مناسب ترکیب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button