تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی

تفاوت دکوراسیون بوهو و اسکاندیناوی

در این مقاله به دنبال نقد و بررسی تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی هستیم. سبک بوهو و اسکاندیناوی هر دو از سبک های دکوراسیون داخلی به شمار می روند. امروزه مردم سرتاسر دنیا از جمله مردم کشور ما یعنی ایران، اهمیت بسیار زیادی به شیک تر شدن و زیباتر شدن فضای داخلی منزل و محل کار خود می دهند. همین علاقه و اهمیت مردم به شیک شدن منزل و محل کار خود باعث شده است که سبک های دکوراسیون داخلی مختلفی در کشور ما مطرح شوند.

دو سبک دکوراسیون داخلی بوهو و اسکاندیناوی از جمله این سبک ها هستند. به هیچ عنوان نباید بدون داشتن اطلاعات کافی راجع به دکوراسیون داخلی، وسایل منزل خود را خریداری کنید و یا آن ها را بچینید. بایستی وسایل منزل با رنگ درب ها و دیوارها و پرده ها و  … همخوانی داشته باشند که این همخوانی داشتن را یک طراح دکوراسیون داخلی حرفه ای تشخیص می دهد.

تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی

در این قسمت از مقاله قصد داریم تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی را از جهات مختلف به شما توضیح دهیم. توضیح این تفاوت، مستلزم این است که شما با این دو سبک دکوراسیون داخلی آشنایی داشته باشید. بنابراین در ابتدا به تشریح مفهوم سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی می پردازیم. سپس سبک دکوراسیون داخلی بوهو را توضیح می دهیم. در ادامه این مقاله، تفاوت های بین این دو سبک دکوراسیون داخلی را از نظر اکسسوری توضیح می دهیم. پس از آن به سراغ بررسی تفاوت های بین این دو سبک از لحاظ نورپردازی خواهیم پرداخت. در ادامه این مقاله نیز تفاوت های بین این دو سبک  از نظر مبلمان بررسی می شوند. در انتها نیز به بررسی تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ رنگ می پردازیم.

سبک اسکاندیناوی چیست؟

سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی، بر روی اصول پایه ای مانند اصل مقابله با پیچیدگی و تزئینات زیاد، اصل سادگی و به آرایش بودن، اصل کم ‌‌رویی و اصل استفاده از نور افشانی طبیعی تاکید دارد. این سبک یعنی سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی معروف به طراحی کنیجه سرد است و از رنگ‌ های ملایم مانند رنگ سفید و رنگ کرم استفاده زیادی به عمل می آورد. در واقع استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی، زیربنای سبک اسکاندیناوی است. استفاده از چوب و مصالح طبیعی هم در سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی بسیار رایج است.

سبک بوهو چیست؟

سبک دکوراسیون داخلی بوهو یک سبک آزاد و راحت است که الهام گرفته از فرهنگ ‌ها و هنرهای مختلف جهان است. در این سبک یعنی سبک بوهو در دکوراسیون داخلی، از انواع متنوعی از الگوها، رنگ‌ ها و بافت ‌ها استفاده می‌ شود و عناصر قدیمی و جدید، گل و جانور و رنگ ‌های فراوان با هم ترکیب می‌ شوند. در واقع در سبک دکوراسیون داخلی بوهو هم استفاده از رنگ ملایمی مانند رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی را مشاهده می کنید و هم استفاده از رنگ های شاده و تند و زننده ای مانند قرمز و نارنجی را در این سبک می بینید.

از مبلمان گلی تا فرش ‌های چاپی و الگوهای چیدنی، همه‌ چیز در سبک دکوراسیون داخلی بوهو وجود دارد. البته کاملا بدیهی است که چیدن این همه عناصر و رنگ های متنوع و گاه متضاد در کنار هم، خیلی هم کار ساده ای نیست.

تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از نظر نور پردازی

سبک دکوراسیون داخلی بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ نور پردازی با هم تفاوت هایی دارند. از نظر نور پردازی، سبک بوهو ممکن است از نورهای چند گانه و رنگارنگ برای ایجاد جو دل پذیر استفاده کند، در حالی که در سبک اسکاندیناوی از نورافشانی طبیعی و نورپردازی ملایم با استفاده از مابین ‌ها و کمپ‌ های نور استفاده می‌ شود.

تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ اکسسوری

سبک دکوراسیون داخلی بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ اکسسوری با هم تفاوت هایی دارند. از لحاظ اکسسوری، در سبک بوهو می ‌توان از الگوها و تزئینات فراوان مختلفی مانند پارچه‌ های تزئینی، میخکی‌ ها، آینه‌ های چشم‌ پوشی شده و تزئینات دیواری استفاده کرد. اما در سبک اسکاندیناوی دست طراح دکوراسیون داخلی بسته است. اکسسوری‌ های مورد استفاده در این سبک، معمولاً ساده و حدیقه ‌ای هستند. در واقع با استفاده از چوب، پارچه‌ های سفید یا کرم و نگاهی مینیمال ‌تر به تزئینات دیواری، اکسسوری‌ های سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی درست می شوند.

استفاده از اکسسوری هایی مانند پرده بامبو در سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی توصیه می شود. بامبو نام یک گیاهی است که دارای ساقه‌ های بلندی می ‌باشد. از این گیاه، چوبی تولید می‌ شود که استفاده‌ های زیادی از آن می‌ شود و در سرتاسر دنیا محبوبیت زیادی دارد. معروف‌ ترین وسیله‌ ای که از این نوع چوب درست می‌شود، پرده حصیری است. این نوع پرده ‌ها دارای مزایای زیادی هستند از جمله این که مقاومت خوبی دارند و وزن آن ها هم  سبک است.

همچنین از لحاظ قیمت هم این پرده ‌ها به صرفه هستند و سازگاری خوبی هم با محیط زیست دارند. از طرف دیگر این نوع از پرده‌ ها به خوبی با دکوراسیون ‌های مختلف تطبیق می ‌پذیرند. چیزی که باعث شد در این مقاله راجع به پرده بامبو صحبت کنیم، ویژگی سادگی و طبیعی بودن آن است که باعث می‌ شود استفاده از آن در دکوراسیون ‌های مینیمالی مانند دکوراسیون اسکاندیناوی بسیار رایج  باشد.

تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ مبلمان

سبک دکوراسیون داخلی بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ مبلمان با هم تفاوت هایی دارند. تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از نظر مبلمان این است که در سبک دکوراسیون داخلی بوهو، مبلمان ها معمولاً از الگوها، رنگ‌ ها و بافت ‌های مختلف و متنوعی استفاده می‌ کنند. معمولاً از مبلمان چرمی یا مبلمان با رنگ ‌های جذاب و بازاری در این سبک دکوراسیون داخلی استفاده می ‌شود.

همچنین از مبلمان گلی و با زیبایی ‌های چیدنی و پرطرفداری در آن بهره گرفته می شود. در حالی که در سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی، مبلمان ها معمولاً ساده، کم‌ رو و بی آلایش هستند و با استفاده از چوب و مصالح طبیعی مانند میخ، چوب و فلزات سبک ساخته می شوند. از طراحی‌ های مینیمال، خطوط ساده و کنیجه‌ های خنثی در سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی استفاده می ‌شود که تاکید بر کم ‌رویی و نقطه‌ مرکزی خاص دارد.

تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ رنگ

سبک دکوراسیون داخلی بوهو و اسکاندیناوی از لحاظ رنگ های مورد استفاده در آن ها نیز با هم تفاوت هایی دارند. تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی از نظر رنگ در این است که سبک بوهو از رنگ ‌های زنده، جذاب و بافت‌ ها و الگوهای متنوع استفاده می ‌کند. در این سبک دکوراسیون داخلی، از ترکیبات رنگی پر رنگ و زنده مانند نارنجی، قرمز، زرد و سبز برای ایجاد یک زمینه رنگارنگ و هیجان انگیز استفاده می شود. اما سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی از رنگ ‌های ملایم و ساده مانند رنگ های سفید، خاکستری و بژ استفاده می‌ کند. این رنگ‌ ها برای ایجاد یک زمینه آرام و آسوده کننده به کار می ‌روند و همچنین از نور افشانی طبیعی بهره می ‌برند تا فضا را روشن و دلپذیر کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تفاوت سبک بوهو و اسکاندیناوی پرداختیم. این دو سبک از سبک های دکوراسیون داخلی به شمار می روند که با وجود شباهت هایی که با همدیگر دارند، دارای تفاوت هایی هم هستند. در واقع سبک دکوراسیون داخلی بوهو و سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی از لحاظ  اکسسوری و نور پردازی و مبلمان و رنگ با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به عنوان مثال پرده باند که در طرح ها و رنگ های متنوع وجود دارد، یک نوع پرده جدید و جذاب است که در طراحی دکوراسیون داخلی سبک بوهو از آن استفاده می شود. این نوع پرده به آسانی نصب می شود و تمیز کردن آن هم به راحتی انجام می شود. مزیت دیگر این پرده این است که می توان کاری کرد که نور به میزان دلخواه از این پرده عبور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button