Empty cart

محصولی در سبدخرید وجود ندارد

روش های شستشو کاغذ دیواری

روش های شستشو کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها در مدل ها، رنگ ها و طرح های متنوعی تولید می شوند که هر یک ویژگی های خاصی دارند. دو نوع کاغذ دیواری قابل شستشو و غیرقابل شستشو وجود دارد که نحوه شستشوی آن ها با هم متفاوت است. برای مثال نحوه تشخیص کاغذ دیواری قابل شستشو با کاغذ دیواری غیرقابل شستشو فرق می کند؛ هنگام خرید کاغذ دیواری اطمینان از قابل شسشتو بودن کاغذ دیواری می توان دستمال خیس را روی کاغذ دیواری مدنظر بکشید؛

در صورت قابل شستشو بودن، کاغذ دیواری خیس نشده و آب به داخل آن نفوذ نمی کند در حالی که پشت کاغذ دیواری حالت کاغذی دارد. شستن کاغذ دیواری به این معنی نیست که بتوان آن را با آب شست بدون اینکه صدمه ای به آن وارد شود؛ باید دقت کرد که هیچ نوع کاغذ دیواری قابل شستشو نیست؛ بلکه روش هایی وجود دارد که با استفاده از رطوبت بسیار کم می توان شستشو کاغذ دیواری را انجام داد. در صورتی که کاغذ دیواری قابل شستشو خیس شود کیفیت خود را از دست می دهد و عمر زیادی نخواهد داشت.

نحوه شستشو کاغذ دیواری قابل شستشو

پیش از شستن کاغذ دیواری باید گرد و غبار روی آن را پاک کنید؛ زیرا این خاک با رطوبت ترکیب شده و می تواند کاغذ دیواری را بد رنگ کند. برای شستشو کاغذ دیواری قابل شستشو و ضخیم باید از محلول آب و صابون استفاده نمود و برای کاغذ دیواری های با ضخامت کمتر فقط آب گرم کافی است. برای این کار باید کاغذ دیواری را از پایین به بالا تمیز کرد. بعد از اینکه با آب گرم و صابون لکه های روی کاغذ دیواری تمیز شدند باید با آب تمیز سطح را شست و با حوله‌ای آبگیر رطوبت آن را گرفت. در صورتی که لکه ها عمیق هستند می توان از پاک‌کننده‌های قوی تر به جای صابون استفاده کرد و سپس با آب کاغذ دیواری را شستشو داد.

تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو

برای آگاهی از نحوه تمیز کردن و شستن کاغذ دیواری باید بتوان از روی ویژگی های ظاهری آن، کاغذ دیواری مرغوب از نامرغوب را تشخیص داد. در صورتی که تشخیص کاغذ دیواری مرغوب به درستی انجام نشود ممکن است استفاده از آب برای شستشو کاغذ دیواری باعث آسیب به آن شود. در ادامه با نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو آشنا می شویم.

  • برای تمیز کردن کاغذ دیواری باید نکات مهمی را مدنظر داشت تا بدون هیچ گونه آسیبی بتوان شستشو کاغذ دیواری را انجام داد.
  • عدم استفاده از پودرها، حلال های قوی مثل استون و اسکاچ و سیم فلزی هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری
  • جلوگیری از نفوذ آب به پشت کاغذ دیواری و بلند شدن آن هنگام پاک کردن لکه ها؛ افزایش احتمال نفوذ آب در محل اتصال رول های کاغذ دیواری
  • پاک کردن سریع لکه چربی با مایع پاک کننده ملایم و پودر جذب کننده رطوبت؛ سپس استفاده از گچ خیاطی به صورت خمیر شده روی لکه چربی. بعد از خشک شدن خمیر آن را با مسواک یا برس نرم از روی کاغذ دیواری بردارید.

شستشو کاغذ دیواری با بخارشو

استفاده از بخارشو برای شستن کاغذ دیواری قابل شستشو و مقاوم کاربرد دارد. یک نوع از کاغذ دیواری های قابل شستشو، کاغذ دیواری خارجی است که از لحاظ نحوه شستشو با کاغذ دیواری غیر قابل شستشو یا کاغذ دیواری تولید داخل تفاوت هایی دارد. در مورد شستشوی کاغذ دیواری برندهای ایرانی و خارجی نکته حائز اهمیت اطلاع از تفاوت کاغذ دیواری ایرانی و خارجی است؛ زیرا کاغذ دیواری خارجی دارای روکش پی وی سی مانند یک لایه شفاف پلاستیکی است که از نفوذ آب به پشت کاغذ دیواری جلوگیری می کند. با توجه به این موضوع می توان برای شستن این نوع کاغذ دیواری از دستگاه بخارشو استفاده کرد؛ در ادامه به توضیح نحوه شستن کاغذ دیواری با بخارشو می پردازیم.

قبل شستشو کاغذ دیواری باید آن را از بالا به پایین گردگیری و لکه گیری کرد؛ سپس بخارشو را از بالا به پایین روی کاغذ دیواری کشید. نکته مهم اینکه قبل از اینکه تمام سطح کاغذ دیواری را با بخارشو بشویید بهتر است در قسمت کوچکی از کاغذ دیواری که جلو چشم نیست آن را امتحان نمایید. برای شستن کاغذ دیواری با بخارشو باید در محیط غیر مرطوب کار کرد تا کارایی درستی داشته باشد. بخارشو بویی ایجاد نمی کند و با بخار کاغذ دیواری را شستشو می دهد.

شستشو کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

تا حد امکان باید از لکه‌دار شدن و کثیفی کاغذ دیواری غیرقابل شستشو جلوگیری کرد؛ همچنین نباید برای تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری از شوینده ها، انواع محلول و اسپری پاک کننده شستشو کاغذ دیواری استفاده نمود. برای شستشو کاغذ دیواری غیرقابل شستشو ابتدا با دستمال میکروفایبر گردگیری کاغذ دیواری را انجام دهید. سپس مایع ظرفشویی را با آب گرم، سرکه و جوش شیرین مخلوط کرده و داخل بطری اسپری ریخته و آن را به مقدار کم و از فاصله 30 سانتیمتری روی کاغذ دیواری اسپری نمایید. رطوبت موجود را با حرکات عمودی و با دستمال بدون فشار زیاد خشک کنید. در بحث شستشو کاغذ دیواری غیر قابل شستشو باید توجه داشت که این گونه کاغذ دیواری ها فاقد لایه وینیل هستند و در تماس با آب خیلی زود از بین می روند.

جمع بندی

با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر کاغذ دیواری معمولی که قابل شستشو نیستند، مدل‌های متنوعی از کاغذ دیواری های قابل شستشو برندهای خارجی وارد بازار شده اند. البته برای شستن کاغذ دیواری قابل شستشو نیز نباید به طور مستقیم از آب استفاده کرد؛ برای شستن کاغذ دیواری روش‌های مختلفی مثل استفاده از بخارشو وجود دارد که با قدرت بخار می‌تواند کاغذ دیواری را شستشو دهد. انواع متنوعی از کاغذ دیواری در طرح و مدل های مختلف تولید شده و با قیمت های متفاوت به بازار عرضه می شود. از این رو خرید کاغذ دیواری با هر سطح مالی و بودجه امکان‌پذیر است؛ البته در بحث قیمت کاغذ دیواری باید کیفیت آن را نیز در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button