روش های شستشو کاغذ دیواری

روش های شستشو کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها در مدل ها، رنگ ها و طرح های متنوعی تولید می شوند که هر یک ویژگی های خاصی دارند. دو نوع کاغذ دیواری قابل شستشو و غیرقابل شستشو وجود دارد که نحوه شستشوی آن ها با هم متفاوت است. برای مثال نحوه تشخیص کاغذ دیواری قابل شستشو با کاغذ دیواری غیرقابل شستشو فرق می کند؛ هنگام خرید کاغذ دیواری اطمینان از قابل شسشتو بودن کاغذ دیواری می توان دستمال خیس را روی کاغذ دیواری مدنظر بکشید؛

در صورت قابل شستشو بودن، کاغذ دیواری خیس نشده و آب به داخل آن نفوذ نمی کند در حالی که پشت کاغذ دیواری حالت کاغذی دارد. شستن کاغذ دیواری به این معنی نیست که بتوان آن را با آب شست بدون اینکه صدمه ای به آن وارد شود؛ باید دقت کرد که هیچ نوع کاغذ دیواری قابل شستشو نیست؛ بلکه روش هایی وجود دارد که با استفاده از رطوبت بسیار کم می توان شستشو کاغذ دیواری را انجام داد. در صورتی که کاغذ دیواری قابل شستشو خیس شود کیفیت خود را از دست می دهد و عمر زیادی نخواهد داشت.

برای شستشوی کاغذ دیواری چه باید کرد؟

همانطور که کاغذ دیواری زیبا است، به راحتی گرد و غبار و آلودگی را جذب می کند. به همین دلیل، کاغذ دیواری های امروزی به گونه ای طراحی شده اند که قابل شستشو باشند. در اینجا طرز شستن کاغذ دیواری قابل شستشو را بررسی می کنیم:

بخش اول: تمیز کردن کاغذ دیواری

ابتدا نوع کاغذ دیواری خانه خود را شناسایی کنید. کاغذ دیواری های وینیل به راحتی تمیز می شوند. کاغذ دیواری های با روکش پارچه یا پارچه ای که از وینیل و اکریلیک استفاده می کنند نیز قابل شستشو هستند. با این وجود از خیساندن کاغذ دیواری های بافت دار و بدون برجستگی خودداری کنید و در صورت نیاز فقط لکه های آن را تمیز کنید. کاغذ دیواری های وینیل را هم، به آرامی و بدون استفاده از مواد شوینده خشن مانند اسفنج های زبر، آن را بسایید. از استفاده بیش از حد مواد شوینده خودداری کنید زیرا ممکن است به کاغذ دیواری بچسبند. برس های اسکراب ساینده هستند و می توانند به کاغذ دیواری آسیب برسانند.

سپس کاغذ دیواری را تمیز کنید. مقدار کمی مایع ظرفشویی را با آب گرم در سطلی مخلوط نمایید. قبل از تمیز کردن کل کاغذ دیواری، یک ناحیه کوچک را به عنوان تست تمیز کنید. در جهت خطوط کاغذ دیواری تمیز کرده و از آب اضافی خودداری نمایید. از استفاده بیش از حد مایع هم خودداری کنید چرا که مایع یا صابون اضافی ممکن است به کاغذ دیواری بچسبد. برس های اسکراب زبر هستند و می توانند به کاغذ دیواری آسیب برسانند.

در مرحله بعدی هم کاغذ دیواری را بشویید و خشک کنید. از یک سطل جداگانه با آب تمیز و یک پارچه برای آبکشی هر قسمت استفاده کنید.

بخش دوم: گردگیری کاغذ دیواری

برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

۱. از جاروبرقی استفاده کنید: برای از بین بردن گرد و غبار بدون کشیدن کاغذ دیواری از جاروبرقی استفاده کنید. در حین جاروبرقی کشیدن هم روی نواحی لک دار تمرکز کنید.

۲. از پارچه استفاده کنید: بعد از جاروبرقی کشیدن، کاغذ دیواری را با یک پارچه خشک پاک کرده و در صورت کثیف شدن آن را عوض کنید.

بخش سوم: پاک کردن لکه ها

برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

۱. پاک کردن اثر انگشت: به آرامی یک پاک کن ژله ای را روی اثر انگشت بمالید. برای کاغذ دیواری های وینیل، از مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید، سپس یک پارچه بدون پرز مرطوب را روی لکه قرار دهید.

۲. پاک کردن لکه های چربی: یک دستمال کاغذی روی لکه های چربی قرار دهید و آن را اتو کنید تا چربی جذب شود. پودر بچه نیز می تواند کمک کند. سپس پودر را با اسفنج یا برس پاک کنید. برای دستورالعمل های خاص تمیز کردن، برچسب های کاغذ دیواری را بررسی کنید و لکه های چربی را پاک کنید.

۳. پاک کردن لکه های جوهر: برای جدا کردن لکه های جوهر از یک شیء تیز استفاده کنید، سپس یک اتو گرم را روی یک دستمال کاغذی روی لکه ها قرار دهید. آن را به مدت یک دقیقه بگذارید تا جوهر جذب شود.

۴. پاک کردن لکه های غذا: به آرامی باقی مانده غذا را بردارید، با یک پارچه تمیز پاک کنید و برای لکه های سرسخت از مسواکی که در محلول تمیز کننده فرو رفته استفاده کنید.

۵. پاک کردن لکه های جوهر: برای لکه های جوهر قابل شستشو، از روش ماژیک استفاده کنید. برای لکه های جوهر غیر قابل شستشو هم، آب و سرکه یا الکل را برای پاک کردن موثر مخلوط کنید. همچنین روش های مختلفی برای از بین بردن خراشیدگی های کاغذ دیواری وجود دارد که پاک کن ژله ای یکی از آنهاست. روغن شیرین با آب نیز می تواند به آرامی خراش ها را از بین ببرد.

طرز شستن کاغذ دیواری قابل شستشو

نحوه شستشو کاغذ دیواری قابل شستشو

پیش از شستن کاغذ دیواری باید گرد و غبار روی آن را پاک کنید؛ زیرا این خاک با رطوبت ترکیب شده و می تواند کاغذ دیواری را بد رنگ کند. برای شستشو کاغذ دیواری قابل شستشو و ضخیم باید از محلول آب و صابون استفاده نمود و برای کاغذ دیواری های با ضخامت کمتر فقط آب گرم کافی است. برای این کار باید کاغذ دیواری را از پایین به بالا تمیز کرد. بعد از اینکه با آب گرم و صابون لکه های روی کاغذ دیواری تمیز شدند باید با آب تمیز سطح را شست و با حوله‌ای آبگیر رطوبت آن را گرفت. در صورتی که لکه ها عمیق هستند می توان از پاک‌کننده‌های قوی تر به جای صابون استفاده کرد و سپس با آب کاغذ دیواری را شستشو داد.

تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو

برای آگاهی از نحوه تمیز کردن و شستن کاغذ دیواری باید بتوان از روی ویژگی های ظاهری آن، کاغذ دیواری مرغوب از نامرغوب را تشخیص داد. در صورتی که تشخیص کاغذ دیواری مرغوب به درستی انجام نشود ممکن است استفاده از آب برای شستشو کاغذ دیواری باعث آسیب به آن شود. در ادامه با نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو آشنا می شویم.

  • برای تمیز کردن کاغذ دیواری باید نکات مهمی را مدنظر داشت تا بدون هیچ گونه آسیبی بتوان شستشو کاغذ دیواری را انجام داد.
  • عدم استفاده از پودرها، حلال های قوی مثل استون و اسکاچ و سیم فلزی هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری
  • جلوگیری از نفوذ آب به پشت کاغذ دیواری و بلند شدن آن هنگام پاک کردن لکه ها؛ افزایش احتمال نفوذ آب در محل اتصال رول های کاغذ دیواری
  • پاک کردن سریع لکه چربی با مایع پاک کننده ملایم و پودر جذب کننده رطوبت؛ سپس استفاده از گچ خیاطی به صورت خمیر شده روی لکه چربی. بعد از خشک شدن خمیر آن را با مسواک یا برس نرم از روی کاغذ دیواری بردارید.

شستشو کاغذ دیواری با بخارشو

استفاده از بخارشو برای شستن کاغذ دیواری قابل شستشو و مقاوم کاربرد دارد. یک نوع از کاغذ دیواری های قابل شستشو، کاغذ دیواری خارجی است که از لحاظ نحوه شستشو با کاغذ دیواری غیر قابل شستشو یا کاغذ دیواری تولید داخل تفاوت هایی دارد. در مورد شستشوی کاغذ دیواری برندهای ایرانی و خارجی نکته حائز اهمیت اطلاع از تفاوت کاغذ دیواری ایرانی و خارجی است؛ زیرا کاغذ دیواری خارجی دارای روکش پی وی سی مانند یک لایه شفاف پلاستیکی است که از نفوذ آب به پشت کاغذ دیواری جلوگیری می کند. با توجه به این موضوع می توان برای شستن این نوع کاغذ دیواری از دستگاه بخارشو استفاده کرد؛ در ادامه به توضیح نحوه شستن کاغذ دیواری با بخارشو می پردازیم.

قبل شستشو کاغذ دیواری باید آن را از بالا به پایین گردگیری و لکه گیری کرد؛ سپس بخارشو را از بالا به پایین روی کاغذ دیواری کشید. نکته مهم اینکه قبل از اینکه تمام سطح کاغذ دیواری را با بخارشو بشویید بهتر است در قسمت کوچکی از کاغذ دیواری که جلو چشم نیست آن را امتحان نمایید. برای شستن کاغذ دیواری با بخارشو باید در محیط غیر مرطوب کار کرد تا کارایی درستی داشته باشد. بخارشو بویی ایجاد نمی کند و با بخار کاغذ دیواری را شستشو می دهد.

تميز كردن كاغذ ديواری

تمیز کردن کاغذ دیواری با بخارشو

کاغذ دیواری به مرور زمان گرد و غبار زیادی جمع می کند، بنابراین هنگام خرید کاغذ دیواری، مطمئن شوید که قابل شستشو باشد. اگر کاغذ دیواری شما ظاهر اولیه خود را از دست داده و کثیف شده است، نگران نباشید. اگر قصد شستن کاغذ دیواری خانه خود را دارید، باید با طرز شستن کاغذ دیواری قابل شستشو آشنا شوید. یکی از روش های مختلف شستشو و تمیز کردن کاغذ دیواری، شستشوی کاغذ دیواری با بخارشوی است. قبل از هر کاری، بهتر است قسمت مخفی کاغذ دیواری خود را با بخارشوی تست کنید تا از آسیب ندیدن آن مطمئن شوید.

سپس می توانید با خیال راحت شستشوی کاغذ دیواری با بخارشوی را شروع کنید. هنگام استفاده از این روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری، نباید آب یا بخار اضافی به درزهای کاغذ دیواری نفوذ کند. بعد از اتمام کار، دیوار را با یک پارچه تمیز به طور کامل خشک کنید و مطمئن شوید کاغذ دیواری مرطوب نباشد.

اگر روی کاغذ دیواری لکه جوهر وجود دارد، ابتدا آن را پاک کنید و سپس از بخارشوی استفاده کنید. برای این کار می توانید از گچ خیاطی و مسواک استفاده کنید. برای لکه های چرب یا روغنی روی کاغذ دیواری نیز می توانید از محلول آب و سرکه برای پاک کردن آن ها استفاده کنید. اگر کاغذ دیواری شما قابل شستشو نیست، بهتر است به جای شستن، از یک پارچه خشک و تمیز برای تمیز کردن آن استفاده کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که از هیچ چیز دیگری جز آب در مخزن بخارشوی استفاده نکنید.

شستشو کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

تا حد امکان باید از لکه‌دار شدن و کثیفی کاغذ دیواری غیرقابل شستشو جلوگیری کرد؛ همچنین نباید برای تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری از شوینده ها، انواع محلول و اسپری پاک کننده شستشو کاغذ دیواری استفاده نمود. برای شستشو کاغذ دیواری غیرقابل شستشو ابتدا با دستمال میکروفایبر گردگیری کاغذ دیواری را انجام دهید. سپس مایع ظرفشویی را با آب گرم، سرکه و جوش شیرین مخلوط کرده و داخل بطری اسپری ریخته و آن را به مقدار کم و از فاصله 30 سانتیمتری روی کاغذ دیواری اسپری نمایید. رطوبت موجود را با حرکات عمودی و با دستمال بدون فشار زیاد خشک کنید. در بحث شستشو کاغذ دیواری غیر قابل شستشو باید توجه داشت که این گونه کاغذ دیواری ها فاقد لایه وینیل هستند و در تماس با آب خیلی زود از بین می روند.

شوینده کاغذ دیواری

انواع مختلفی از پاک کننده ها وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن کاغذ دیواری خود از آنها استفاده کنید. بهترین نوع پاک کننده برای استفاده به نوع کاغذ دیواری و نوع لکه ای که سعی در تمیز کردن آن دارید بستگی دارد. چند نوع رایج از پاک کننده های کاغذ دیواری عبارتند از:

  • پاک کننده های همه منظوره: این نوع پاک کننده ها برای تمیز کردن انواع مختلف سطوح از جمله کاغذ دیواری مناسب هستند. معمولاً ملایم هستند و بعید است به کاغذ دیواری شما آسیب برسانند.
  • پاک کننده های کاغذ دیواری: این پاک کننده ها به طور خاص برای استفاده روی کاغذ دیواری طراحی شده اند. آنها معمولاً قوی تر از پاک کننده های همه منظوره هستند و می توانند لکه های سرسخت تر را از بین ببرند.
  • پاک کننده های بخار: پاک کننده های بخار از بخار برای از بین بردن کثیفی و جرم استفاده می کنند. آنها می توانند برای تمیز کردن انواع مختلف سطوح از جمله کاغذ دیواری استفاده شوند. با این حال، مهم است که هنگام استفاده از پاک کننده بخار روی کاغذ دیواری مراقب باشید، زیرا گرمای زیاد می تواند به کاغذ دیواری آسیب برساند.

جمع بندی

با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر کاغذ دیواری معمولی که قابل شستشو نیستند، مدل‌های متنوعی از کاغذ دیواری های قابل شستشو برندهای خارجی وارد بازار شده اند. البته برای شستن کاغذ دیواری قابل شستشو نیز نباید به طور مستقیم از آب استفاده کرد؛ برای شستن کاغذ دیواری روش‌های مختلفی مثل استفاده از بخارشو وجود دارد که با قدرت بخار می‌تواند کاغذ دیواری را شستشو دهد. انواع متنوعی از کاغذ دیواری در طرح و مدل های مختلف تولید شده و با قیمت های متفاوت به بازار عرضه می شود. از این رو خرید کاغذ دیواری با هر سطح مالی و بودجه امکان‌پذیر است؛ البته در بحث قیمت کاغذ دیواری باید کیفیت آن را نیز در نظر گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button