نحوه شستشو پرده شید رول

پرده شید رول یکی از انواع پرده های پرکاربرد است. اگر قصد خرید پرده شید رول را دارید بهتر است بدانید این پرده در گروه پرده های کرکره ای یا بالا رو قرار دارد. پرده های شید رول را مانند پرده های زبرا می توان در فضاهای مختلفی استفاده کرد. سوالی که اکثرا افراد در خصوص این نوع پرده ها با آن رو به رو هستند، این است که نحوه شستشوی پرده زبرا و شید رول چگونه است؟

انتخاب بهترین روش برای شستشو پرده شید رول و زبرا از اهمیت بالایی برخودار بوده و موجب افزایش طول عمر این محصولات می شود.  به همین علت ما در این مطالب قصد داریم شما با روش های شستشو پرده شید رول را آشنا کنیم.

روش های شستشو پرده شید رول

همان طور که اشاره شد یکی از مهم ترین دغدغه های افراد در هنگام خرید پرده شید رول نحوه شستشوی آن ها است. پرده های شید رول به گونه ای طراحی شده اند که شما با هر بار کثیف شدن می توانید آن را تمیز کنید و نگران آسیب دیدن آن ها نباشید. ما در ادامه روش ها و نحوه شستشو پرده شید رول را به شما معرفی می کنیم. 

شستشو پرده شید رول بدون جدا کردن آن

اگر می خواهید پرده شید رول را بدون جدا کردن تمیز کنید، در قدم اول باید برای پاک کردن گرد و غبار از جاروبرقی استفاده نمایید. این کار موجب شده تا جارو به خوبی تمام گرد و غبار موجود بر روی پرده را جذب کند و شما برای شستشوی آن با مشکل مواجه نمی شوید. در این روش شما باید ابتدا تمام پرده را باز کرده و سطح آن را توسط جاروبرقی تمیز کنید. برای تمیز کردن فرچه جاروبرقی را از سمت بالا به پایین بکشید.

بسیاری از افراد در طول روز تنها بخشی از پرده را باز کرده و با جارو برقی تمیز می کنند. این افراد تصور می کنند نیازی به تمیز کردن کل پرده نیست. در صورتی که این تصور اشتباه است؛ زیرا این روش در طولانی مدت موجب شده تا بخش های مختلف پرده تغییر رنگ دهد. بنابرای برای تمیز کردن پرده تنها به بخشی از آن اکتفا نکنید.

پس از تمیز کردن سطح پرده توسط جاروبرقی حال نوبت به شستشوی آن می رسد. بدین منظور شما باید مقداری آب ولرم را با مایع ظرفشویی یا شامپو فرش ترکیب کنید. بهتر است به لیتر آب یک قاشق مایع ظرفشویی بیفزایید. توجه کنید که به هیچ عنوان مواد سفید کننده را به ترکیب خود اضافه نکنید؛ زیرا موجب آسیب رسیدن به پرده شما می شود.

برای تمیز کردن پرده شید رول با محلول از اسفنج نرم یا حوله استفاده کنید. اسفنج را در محلول بخیسانید و آب اضافه آن را بگیرید. اسفنج حاوی محلول را از بالا به سمت پایین بر روی پرده بکشید و با هر بار کثیف شدن اسفنج یا حوله آن را تعویض نمایید. در صورتی که با استفاده از این روش برخی از لکه ها پاک نشدند، اجازه دارید پاک کننده های لکه پارچه را به کار ببرید.

در ابتدای کار می توانید محلول را در بخشی از پرده امتحان کنید تا مطمئن شوید به پرده شما آسیبی وارد نمی شود. تا زمانی که پرده به طور کامل خشک می شود آن را باز بگذارید. در صورتی پرده را به صورت خیس جمع کنید ممکن است پارچه پرده دچار آسیب شود.

شستشو پرده شید رول با استفاده از آب و مواد شوینده

روش های شستشو این پرده می تواند مشابه به روش های شستشو پرده زبرا باشد. نحوه شستشو پرده شید رول با آب به این صورت بوده که باید ابتدا پرده را از قاب آن جدا نمایید. جدا کردن پرده موجب شده تا در زمان شتسشو اتصالات فلزی پرده دچار زنگ زدگی یا آسیب نشود. بعد از این که پرده را جدا نمودید آن را بر روی سطح صاف زمین پهن کنید. توجه کنید که سطح شما باید حتما صاف و فاقد هیچ گونه برجستگی باشد.

در این روش نیز برای پاک کردن گرد و غبار موجود بر روی پرده باید توسط فرچه جاروبرقی سطح پرده به خوبی تمیز نمایید. البته به جای جارو برقی می توانید برای پاک کردن گرد و غبار از یک پارچه نرم خیس نیز استفاده کنید. پس از انجام این کار یک وان یا تشت بزرگ تهیه کرده و درون آن آب ولرم بریزید و به آن 2 تا 3 قاشق مایع ظرفشویی اضافه کنید. همان طور که گفته شد برای تمیز کردن پرده از مواد سفید کننده یا مواد شوینده که در ترکیبات خود سفید کننده دارند، استفاده نکنید.

سپس پرده با به صورت باز درون وان یا تشت به مدت 2 تا 3 ساعت قرار دهید. توجه کنید که تمام بخش های پرده باید خیش شوند. بعد از گذشت این زمان پرده شید رول را روی سطحی صاف پهن کرده و توسط یک فرچه نرم دو طرف آن را تمیز کنید تا لکه های پرده به خوبی پاک شوند. در نهایت پرده را به طور کامل آبکشی نمایید.

توجه کنید که این مرحله اهمیت زیادی دارد؛ زیرا اگر پرده به خوبی آب کشی نشده و مواد بر روی پرده باقی بماند، در طولانی مدت موجب آسیب دیدن پرده می شود. برای خشک کردن پرده آن را روی رخت آویز و بدون چین خوردگی قرار دهید. برای خشک کردن پرده شید رول به هیچ عنوان از خشک کن کمک نگیرید؛ زیرا حرارت آن موجب آسیب دیدن بافت پرده شید رول می شود. در نهایت پس از خشک دن دوباره پرده را نصب نمایید.

جمع بندی

پرده شید رول از جمله پرده های زیبا و پرطرفدار است. نحوه شستشو پرده شید رول اهمیت زیادی دارد. در صورت رعایت کردن نکات گفته شده طول عمر پرده شما افزایش می یابد. برای شستشوی این نوع پرده نباید از آب داغ و یا ماشین لباسشویی استفاده کنید؛ زیرا بافت این پرده ها می تواند به راحتی دچار آسیب شود. بنابراین برای حفظ زیبایی پرده های شید رول از روش های گفته شده در این مطالب برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button