نحوه شستشو پارکت

نحوه شستشو پارکت

پارکت یک کفپوش گران قیمت و زیباست که به دلیل واکنش به آب کمی شستشوی آن دشوار تر است. خیس شدن و نم باعث خرابی و باد کردن پارکت ها می شود که این موضوع یک اتفاق ناخوشایند است. قصد داریم نگاهی بیاندازیم به روش های شستشوی پارکت تا در کنار پاکیزگی بیشتر، از هرگونه خسارت و زیان جلوگیری کنیم. حتما در زمان خرید پارکت از فروشنده در مورد شستشو آن سوال کنید.

یکی از موارد مهم که پیش از روش های شستشو پارکت لازم است بدانید این است که پارکت ها باید از نور خورشید به دور باشند. نور خورشید می تواند باعث کدر شدن رنگ پارکت شود. استفاده از انواع پرده می توااند عمر پارکت شما را افزایش دهد.

روش های شستشو پارکت

پارکت یکی از ارکان اصلی طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می آید که به دلیل حساسیت آن معمولا روش های شستشو خاصی را دارد. در این مقاله سعی کردیم به سوال چگونه پارکت را تمیز کنیم پاسخ دهیم تا شما عزیزان تصمیم مناسبی برای شستشو پارکت بگیرید.

قبل از پرداختن به نحوه شستشو پارکت لازم است یادآوری کنیم، در هنگام شستشو میزان رطوبت و نم پارکت را کنترل کنید. ماندگاری رطوبت و نم می تواند باعث خرابی پارکت شما شود. روش های متعددی برای شستشو این کفپوش چوبی وجود دارد که هرکدام بسته به زمان و موقعیت شما می تواند کارآمد باشد. از موارد مهم دیگر قبل از هرگونه شستشو جارو کشیدن روی پارکت ها قبل از شستشو است.

رفتار اشتباه و شستشو اشتباه موجب کدر شدن سطح پارکت می شود که در دراز مدت زیبایی آن را از بین می برد. از این رو به شما آموزش خواهیم داد تا از پارکت های خود محافظت کنید. لازم به ذکر است که این موارد برای پارکت هاست و کفپوش هایی مانند کفپوش PVC محدودیت های پارکت را ندارد.

قبل از هرگونه شستشو سطح پارکت را با جارو برقی جارو کنید و سپس از روش های زیر استفاده نمایید.

آیا پارکت قابل شستشو است؟

پارکت نیز مانند تمامی انواع کفپوش هایی که برای پوشاندن کف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، در طول زمان و یا بر اثر ریختن مواد مختلف بر روی آن کثیف و آلوده می شود و نیاز به  تمیز کردن خواهد داشت. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا پارکت قابل شستشو است؟ در جواب باید گفت بله اما، مطمئناً روش های شستشوی پارکت با روش های شستشوی سرامیک و سایر کفپوش ها متفاوت است. در ادامه به معرفی شیوه های مختلف شستشوی پارکت می پردازیم.

شستشو پارکت با آب

اگرچه آب و پارکت چوبی دو دشمن به شمار می آیند اما در بسیاری از موارد پارکت را با آب می شوییم. پیشنهاد می شود برای شستشو پارکت از آب داغ استفاده نکنید و آب ولرم را جایگزین آن کنید. آب داغ و صابون می تواند باعث خرابی پارکت شما شود. در صورت شستشو با آب به سرعت پارکت را خشک نمایید. برای خشک کردن پارکت از دستمال های حوله ای استفاده نمایید.

در مکان ها مرطوب و دارای نم از پارکت استفاده نکنید.

شستشو پارکت با سرکه

سرکه پاک کنندگی و سفید کنندگی فوق العاده ای دارد. سرکه می تواند لک های زیادی را پاک کند. برای استفاده و شستشو پارکت با سرکه آن را با کمی آب مخلوط کنید و با اسپری بر روی پارکت اسپری کنید و با دستمال آن را تمیز کنید. پارکت را به سرعت با دستمال خشک کنید تا بوی سرکه نیز سریع تر از بین برود. لازم به ذکر است که پس از هرگونه شستشو به سرعت نم را از سطح پارکت خشک کنید. عدم خشک کردن پراکت موجب خرابی و باد کردن آن می شود.

تمیز کردن پارکت با سرکه یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن لک ها و تیرگی پارکت است. به مرور زمان ممکن است پارکت کمی تیره شود که سرکه یکی از بهترین راه ها برای براق سازی آن است.

شستشو پارکت با مواد شوینده

برای شستشو پارکت نیاز به استفاده از شوینده هایی مانند پودر های لباسشویی، مایع ظرفشویی و … نیست. در بازار محصولاتی با نام شوینده مخصوص پارکت و یا مایع مخصوص شوینده پارکت یافت می شود که برای شستشو این نوع کفپوش ها می توانید از این محصولات استفاده نمایید. این مواد شوینده در شکل ها و اندازه های متفاوتی در بازار عرضه شده اند و باعث حفظ براقی و زیبایی پارکت شده و با توجه به حساسیت های پارکت تولید می شوند تا باعث آسیب به آن ها نشوند. 

بهترین شوینده برای پارکت

بهترین شوینده برای پارکت، اسپری های مخصوصی هستند که برای شستشوی این محصولات تولید شده اند و شما می توانید سخت ترین لکه ها را نیز با استفاده از آن ها پاک کنید. در کنار اسپری های پاک کننده پارکت، مایع پاک کننده را هم می توان جز بهترین شوینده برای پارکت به حساب آورد که باید آن را از فروشگاه ها تهیه کنید. مایع شوینده علاوه بر تمیز کردن لکه ها و کثیفی های موجود بر روی این سطوح، آن ها را تیره و کدر نمی کند و از کیفت آن ها کم نمی کند.   

چگونه پارکت را تمیز نگه داریم؟

برای تمیز نگه داشتن پارکت کار سختی را در پیش ندارید. به طور معمول با استفاده از جارو برقی، خاک و کثیفی بر روی هر کفپوشی را می توانید تمیز کنید اما در کنار آن با استفاده از تی می توان کفپوش های چوبی و طرح چوب را شست. کافیست تی کمی نم دار باشد تا خود به خود و سریع خشک شود. 

برای براق شدن پارکت چه باید کرد؟

در مقاله چگونه کفپوش را براق کنیم؟ روش های براق سازی آن را به صورت جامع می توانید، مطالعه نمایید. شستشو مداوم و نگه داری درست از پارکت های می تواند شفافیت پارکت را حفظ کند. در ابتدای مقاله شاره شد که نور خورشید به مرور زمان می تواند درخشندگی پارکت شما را از بین ببرد پیشنهاد می شود از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید. در روش های دیگر می توانید با استفاده از پولیش پارکت را براق کنید.

 

جمع بندی

نحوه شستشو پارکت با سایر کفپوش ها متفاوت است و علت آن واکنش چوب به آب است. اگر علاقه مند به پارکت هستید اما نمی خواهید دردسر های پارکت را تحمل کنید، می توانید از کفپوش پی وی سی استفاده نمایید. شاید این کفپوش ظاهر پارکت را نداشته باشد اما مشکلات آن را نیز ندارد. برای براق نگه داشتن پارکت روش هایی مانند جلوگیری از تابش مستقیم خورشید، شستشوی منظم و اصولی و استفاده از مایع مخصوص شستشوی پارکت، می تواند برای مدت طولانی کیفیت و زیبایی آن را حفظ کند.

برای شسشتو پارکت پیشنهاد می شود از شوینده های مخصوص آن استفاده نمایید.

 

چگونه پارکت را تمیز کنیم؟

برای شستشو پارکت می توانید از مواد شوینده مخصوص پارکت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button