مقایسه دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک

تفاوت دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک

انتخاب سبک یا دکوراسیون مدرن برای خانه شما به دلایل زیادی می‌تواند مهم باشد. هر خانه‌ای طراحی دکوراسیون داخلی خاص خود را دارد. همانطور که ما در انتخاب لباس و لوازم شخصی سلیقه‌ی خاص و مخصوص خودمان را داریم برای دکوراسیون داخلی منزلمان هم سبک مطابق با استایل خودمان را انتخاب می‌کنیم.

تفاوت دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک

حتما به این توجه کرده‌اید زمانی که می‌خواهید دکوراسیونی را انتخاب کنید از طراحی و سلیقه تعدادی از دکور‌ها خوشتان نیاید یا با سبک آن نمی‌توانید ارتباط برقرار کنید، این به آن دلیل است که آن دکوراسیون با علائق و روحیات شما سازگار نیست. برای همین است که دکوراتورهای حرفه‌ای دنیا زمانی که قصد طراحی دکوراسیونی را دارند، ابتدا با شخص مورد نظر صحبت می‌کنند تا با رنگ و طراحی‌هایی که فرد به آن علاقه دارد آشنا شوند.

در ادامه‌ این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت های دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک آشنا کنیم، پس اگر شما هم به دکور منزل خود اهمیت می‌دهید حتما تا انتها همراه ما باشید.

دکوراسیون مدرن چیست؟

دکوراسیون مدرن در واقع یک سبک طراحی داخلی است که با پالت رنگی تک رنگ، خطوط تمیز، مینیمالیسم، مواد طبیعی و نور طبیعی مشخص می شود. طراحی مدرن در اوایل قرن بیستم ظهور کرد و همچنان الهام بخش طراحان داخلی معاصر است و سبک متمایز خود را دارد. شلوغی و تزئينات بیش از اندازه در دکوراسیون مدرن جایی ندارند، بلکه کارکرد را بر مد ترجیح می‌دهد.

از نکات مهم در دکوراسیون مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دکوراسیون‌های مدرن با خطوط تمیز و مستقیم و حداقل تزئینات ساخته می‌شوند.
 • اغلب سازه ها و عناصری مانند بتن یا تیرها باید در معرض دید قرار بگیرند.
 • از مواد طبیعی مانند چوب، فلزات، چرم و الیاف طبیعی رنگ‌نشده استفاده می‌شود.
 • از نور طبیعی و پنجره‌های بدون تزئین استفاده می‌شود.
 • رنگ‌های خنثی: رنگ‌های سفید، بژ و حتی برخی از سایه‌های مشکی، رنگ‌های اصلی طراحی مدرن را تشکیل می‌دهند.

دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

استفاده از طراحی داخلی نئوکلاسیک به عنوان یکی از سبک طراحی محبوب امروزه و لوکس به شمار میرود و معماری و طراحی منحصر به فرد خود را دارد. عناصر طراحی داخلی نئوکلاسیک شامل قالب‌گیری تاج، لوستر، تزئینات طلایی، ویژگی‌های مرمر و غیره است. این سبک دکوراسیون در انگلیس و فرانسه ظهور کرد و مخصوص کسانی است که به شیک و مدرن بودن علاقه‌مند هستند.

عناصر طراحی داخلی دکوراسیون نئوکلاسیک شامل قالب‌گیری تاج، لوستر، تزئینات طلایی، ویژگی‌های مرمر و غیره است. حتی شما می‌توانید با ترفندهایی مانند کاشی های چوبی و دکوراسیون غیرمنتظره، طراحی نئوکلاسیک را به روشی مقرون به صرفه در خانه خود انجام دهید.

از نکات مهم در دکوراسیون نئوکلاسیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با تابلو‌ها و قالب‌هایی از اشکال هندسی و تزئینات ساده همراه است.
 • کف اتاق از جنس پارکت و سقف ها به طور یکدست به رنگ سفید هستند.
 • گچ کاری ساده‌ای در آن ها به کار رفته و پنجره ها و درهای ورودی را نیز می‌توان با استفاده از عناصر گچبری ساده تزئین کرد.
 • استفاده از آینه‌های تزئینی در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک نباید فراموش شود.

تفاوت مبلمان سبک مدرن و نئوکلاسیک

سادگی، خطوط صاف و عدم کاربرد تزئینات اضافی از عناصر مهم در سبک مدرن از مبلمان است ولی در مبلمان نئوکلاسیک کیفیت، مقاومت و راحتی همراه با زیبایی حرف اول را می‌زند.

ویژگی های مبلمان مدرن:

 • کاربرد مواد طبیعی: استفاده از مواد و بافت طبیعی یکی از ویژگی‌های یک مبل مدرن محسوب می‌شود. استفاده از چوب برای مبلمان و سنگ طبیعی برای میزهای کنار مبلی می‌توانند روحیه‌ای سرزنده به فضای داخلی منزل شما ببخشد.
 • استفاده از فلزات در مبلمان مدرن: استفاده از فلزات خاص مانند آلومینیوم، نیکل و فولاد ضد زنگ در طراحی مبلمان مدرن زیاد به چشم می‌خورد.
 • سادگی: مبلمان مدرن از طراحی‌های ساده‌تری برخوردار هستند. در برخی از آن‌ها هنوز چند عنصر تزئینی دیده می‌شود اما نگاه کلی آن‌ها بیشتر به مینیمالیسم و سادگی متمایل است. سادگی مبلمان مدرن یکی از دلایلی است که علی رغم روندهای ایجاد شده در طرح‌های معاصر، محبوبیت آن‌ها را حفظ کرده است.

ویژگی های مبلمان نئوکلاسیک:

 • رنگ‌های ساده و خنثی مانند: طلایی، کرم، طوسی
 • راحتی و مجلل بودن: مبل‌های نئوکلاسیک یکی از مدل‌های مبلمان شیک هستند و از خانواده مبلمان کلاسیک ریشه گرفته‌اند. بنابراین زیبایی و تجمل یکی از ویژگی‌های اصلی آن‌ها خواهد بود. هرچند این زیبایی در مبلمان نئوکلاسیک، به معنی از دست رفتن راحتی شما نیست.
 • استفاده از خطوط مستقیم به جای منحنی
 • تنوع: یکی از متنوع‌ترین مدل‌های مبلمان در بازار ایران، مبلمان نئوکلاسیک است. شما می‌توانید این سری از مبل‌ها را در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی مشاهده کنید.

تفاوت المان های سبک مدرن و نئوکلاسیک

سبک مدرن:

 • سادگی و مینیمالیسم: المان های سبک مدرن ساده، بدون جزئیات اضافه و کاربردی هستندو خطوط صاف و هندسی در این سبک غالب هستند.
 • استفاده از مواد جدید: در این سبک از مواد جدید مانند فلز، شیشه، بتن و پلاستیک استفاده می شود.
 • فضای باز: پلان های باز و بدون دیوار های جدا کننده در سبک مدرن رایج است.
 • نورپردازی مصنوعی: این نوع نورپردازی در سبک مدرن نقش مهمی دارد و برای ایجاد فضای دراماتیک و شیک استفاده می شود.

سبک نئوکلاسیک:

 • تجمل و شکوه: المان های سبک نئوکلاسیک تجملاتی، با شکوه و الهام گرفته یونان و روم باستان هستند
 • جزئیات و تزئینات: تزئینات ظریف مانند گچ بری، نقش برجسته، سر ستون و پرده در این سبک غالب هستند.
 • فضای متقارن: پلان های متقارن و با جزئیات دقیق در سبک نئوکلاسیک رایج هستند.
 • نورپردازی طبیعی: نورپردازی طبیعی از طریق پنجره های بزرگ در سبک نئوکلاسیک مورد توجه است.

تفاوت سبک مدرن و نئوکلاسیک از نظر رنگ

رنگ های خنثی مانند سفید، کرم، خاکستری و سیاه پایه و اساس پالت رنگی مدرن را تشکیل می دهند. این رنگ ها فضایی آرام، مینیمالیست ایجاد می کند. همچنین در سبک مدرن از رنگ های نود مانند کرمی، استخوانی، طوسی روشن و بژ استفاده می شود که فضایی گرم و صمیمی را تشکیل می دهد. اما در سبک نئوکلاسیک بیشتر از رنگ های طلایی، قهوه ای، قرمز، عنابی و کرم استفاده می شود . توجه داشته باشید که این رنگ ها فضایی مجلل، با شکوه و لوکس ایجاد می کنند. از رنگ های پاستیلی مانند صورتی، آبی روشن، یاسی و سبز روشن نیز در سبک نئوکلاسیک  مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت کاغذ دیواری مدرن و نئوکلاسیک

کاغذ دیواری سبک نئوکلاسیک با کاغذ دیواری سبک مدرن دارای تفاوت هایی است. طراحی برجسته و ساده و نقش و نگارهای هندسی یا طرح‌های گل‌دار با رنگ روشن، نمونه‌هایی از کاغذ دیواری سبک نئوکلاسیک هستند و معمولا در انتخاب این نوع کاغد دیواری باید ابتدا به موارد دیگر مثل تناسب رنگ فرش و پرده و سایر وسایل، دقت کرد تا همه چیز مطلوب و عالی به نظر برسد.

ولی در کاغذ دیواری سبک مدرن بیشتر به رنگ‌های شاد و روشن و رسیدن نورتمرکز شده است تا عناصر زیبا به راحتی به چشم بیایند. انتخاب کاغذ دیواری مدرن مختص افرادی است که قصد بزرگتر نشان دادن محیط خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک خود را دارند. در این سبک از کاغذ دیواری، از بافت‌های شاخص، فرم‌های هندسی جسورانه، استفاده از رنگ‌های چشمگیر در کنار رنگ‌های خنثی استفاده شده است. این نوع از کاغذ دیواری هزینه کمتری در مقایسه با سایر کاغذ دیواری‌ها دارد. همچنین رنگ‌های استفاده شده در این نوع از کاغذ دیواری، شاد و روشن است و طرح‌هایی ساده دارد.

تفاوت کابینت مدرن و نئوکلاسیک

کابینت های مدرن معمولا در آشپزخانه های با متراژ کم یا متوسط می‌‎تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد و شکل کابینت مدرن می‌تواند هماهنگی و توازن بسیار خوبی از نظر دکوراسیون ایجاد کند. از آنجایی که کابینت‌های مدرن حالتی براق دارند در آشپزخانه‌های بدون پنجره و با نورپردازی ضعیف جلوه زیباتری خواهند داشت. ولی کابینت های نئوکلاسیک ظاهری هنری،نما و تنوع رنگی بی‌نظیری دارند و برای آشپزخانه‌های بزرگ و نورانی بسیار مناسب و ظاهری لوکس به آشپزخانه‌ می‌دهند.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم هر خانه‎‌ای دکور و طراحی خاص خود را دارد و انتخاب آن به سلیقه شما و متناسب با سبکی که با منزل شما همخوانی دارد بستگی دارد. با توجه به تفاوت‌هایی که برای دکوراسیون مدرن و نئوکلاسیک بیان شد، امیدواریم بتوانید که دکوراسیون مخصوص و مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button