ست کردن پرده و کاغذ دیواری

ست کردن پرده و کاغذ دیواری

در این مقاله قصد داریم راجع به ست کردن پرده و کاغذ دیواری، مطالبی را بیان کنیم. یکی از اصول اساسی در ست پرده و کاغذ دیواری، توجه به رنگ و طرح آن ها است. البته در زمان انتخاب کاغذ دیواری و پرده و سایر عناصر دکوراسیون باید وسعت فضای مورد نظر خود را هم در نظر داشته باشید. نباید فراموش کنید که یک دکوراسیون بسیار زیبا برای یک مکان می تواند برای مکان دیگر، کاملا ناموزون و نامناسب باشد. در کل، دکوراسیونی که برای منزل خود انتخاب می ‌کنید، باید در نهایت حس لاکچری بودن و زیبایی را در خود شما و در افراد دیگر ایجاد کند.

ست کاغذ دیواری با پرده

ست پرده و کاغذ دیواری می ‌تواند زیبایی خاصی به منزل شما ببخشد. منظور از ست کردن این دو عنصر از طراحی دکوراسیون داخلی، هم ست رنگ آن ها است و هم طرح و نقش آن ها. متأسفانه بسیاری از افراد احساس می ‌کنند که منظور از ست کاغذ دیواری با پرده این است که هر دوی آن ها از یک طرح و یک نقش و یک رنگ باشند. در صورتی که الزاماً به این معنا نیست و حتی امکان دارد از رنگ ‌های متضادی برای کاغذ دیواری و پرده استفاده شده باشد و در عین حال، فضای خانه هم کاملا لاکچری و زیبا به نظر برسد. در واقع به جای استفاده از رنگ یکسان باید از بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده نمایید.

فرض کنید در یک منزل از پرده بامبو یا همان پرده حصیری استفاده شده است، بدیهی است که باید یک نوع کاغذ دیواری مناسب با این نوع پرده را در منزل خود به کار ببرید وگرنه منزل شما خیلی ناهمگون و زشت به نظر خواهد رسید. پرده بامبو از چوب گیاه بامبو بافته می شود و به دلیل سبک وزن بودن و مقاومت بالا، خیلی پراستفاده شده است.

 در ادامه ست کاغذ دیواری با پرده قرمز و طوسی را به عنوان دو نمونه توضیح می ‌دهیم. طبیعتاً اگر پرده ‌های شما رنگ ‌های دیگری داشته باشند، باید کاغذ دیواری ‌های متناسب با آن ها را انتخاب کنید. فراموش نکنید که طراحی دکوراسیون، یک کار تخصصی است و اگر خود شما در این امر تخصص ندارید حتماً باید از افراد ماهر و با تجربه در این زمینه استفاده کنید.

ست کاغذ دیواری با پرده قرمز

رنگ قرمز یک رنگ شاد و پرهیجان به حساب می‌ آید، اما استفاده زیاد از آن باعث می ‌شود که فضای خانه، ناآرام به نظر برسد. بنابراین نباید در استفاده از این رنگ، زیاده ‌روی کنید. یعنی اگر از یکی از انواع پرده با رنگ قرمز استفاده می کنید، بایستی کاغذ دیواری انتخاب شده، رنگ خنثی داشته باشد. مثلاً می‌ توانید کاغذ دیواری را از رنگ طوسی روشن یا صورتی  یا کرمی یا سفید و یا زرد و نارنجی انتخاب کنید.

امروزه استفاده از پرده زبرا با رنگ قرمز رایج شده است. پرده زبرا به نوعی پرده جدید گفته می شود که دارای نوارهای یک‌ در میان تور و پارچه است. لایه ‌های این پرده باعث می شود که امکان کنترل نور در آن فراهم باشد.

ست کاغذ دیواری با پرده طوسی

در صورتی که پرده شما از رنگ طوسی است، دست شما برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری کاملاً باز خواهد بود. چرا که رنگ طوسی می‌ تواند با انواع رنگ ‌ها هماهنگی داشته باشد. با این وجود، بهتر است رنگ طوسی را در کنار رنگ‌ هایی مانند نارنجی، قرمز و سبز و یا بقیه رنگ ‌های گرم به کار ببرید تا فضای خانه شما هم بی ‌روح و سرد نشود.

ست کردن کاغذ دیواری و پرده با مبلمان

کاغذ دیواری و پرده‌ موجود در منزل شما باید با مبلمانی که استفاده می ‌کنید، کاملاً ست باشند وگرنه هارمونی خوبی در منزل شما ایجاد نخواهد شد و خود شما و مهمان ‌ها، احساس خوبی از آن منزل دریافت نخواهید کرد. به منظور ست پرده و کاغذ دیواری با مبلمان باید یک سری از نکات را مد نظر قرار دهید که ما در این جا فقط به دو نمونه از آن ها اشاره می‌ کنیم. طبیعتاً این دو نکته فقط به عنوان مثال آورده شده‌ اند و ست کاغذ دیواری با پرده و با مبلمان، نیاز به یک فرد متخصص دارد.

  1. در صورتی که مبلمان شما یک مبلمان راحتی با طرح اسپرت است، بایستی از کاغذ دیواری و پرده‌ های با طرح مدرن بهره ببرید.
  2. در صورتی که مبلمان شما یک مبلمان ساده است، اصلاً نباید از یک کاغذ دیواری با طرح ساده استفاده کنید. چرا که این نوع ست کردن باعث می ‌شود فضای منزل شما خشک و بی روح و سرد شود.

ست کردن کاغذ دیواری و پرده با مبلمان سلطنتی

در صورتی که در اتاق نشیمن خود از مبلمان سلطنتی استفاده می‌ کنید، باید بقیه عناصر طراحی دکوراسیون داخلی هم با آن مبلمان سازگار باشند وگرنه دکوراسیون منزل شما خیلی زیبا به نظر نخواهد رسید. وقتی که مبلمان سلطنتی در یک خانه استفاده می‌ شود، یعنی قرار است زرق و برق بیشتری در آن خانه ببینید.

بنابراین این زرق و برق باید در پرده ‌ها و کاغذ دیواری و غیره هم خود را نشان دهد. کاغذ دیواری ‌هایی که رنگ کرم و یا طلایی دارند، این زرق و برق را بیشتر نشان می ‌دهند. بهتر است پرده اصلی موجود در اتاق نشیمن شما، رنگی متمایل به طلایی  و رویه پرده هم رنگی مایل به قهوه‌ ای داشته باشد. کاغذ دیواری منزل شما هم می تواند از رنگ طلایی و یا حتی زرشکی انتخاب شود تا تجمل و زرق و برق را به خوبی نشان دهد.

ست کردن کاغذ دیواری و پرده با مبلمان قهوه‌ ای

معمولاً مبلمان ‌هایی که قهوه‌ ای رنگ هستند، پایه ‌های طلایی دارند. کاغذ دیواری ‌ها و پرده ‌های موجود درمنزل شما هم باید با این نوع مبلمان ‌ها ست باشند. یکی از کارهایی که می‌ توانید برای ست پرده‌ و کاغذ دیواری با مبلمان ‌های قهوه ‌ای رنگ انجام دهید، استفاده از رنگ‌ های نخودی، بژ، استخوانی، قهوه ‌ای کم رنگ، کرم، طلایی و در کل رنگ‌ های تراز قهوه ‌ای است. البته باید این نکته را هم مد نظر داشته باشید که کاغذ دیواری‌ های شما نباید طرح یکسانی داشته باشند.

برای ست کردن پرده‌ و کاغذ دیواری با مبلمان ‌های قهوه ‌ای رنگ، یک راهکار دیگر هم پیش روی شما قرار دارد و آن هم استفاده از طیف رنگی سفید و آبی در این دو عنصر از دکوراسیون است. این انتخاب هم با توجه به تضادی که بین رنگ پرده و کاغذ دیواری با رنگ مبلمان به وجود می‌ آید، می‌ تواند فضای خانه را خیلی لوکس کند. البته به شرطی که سایر عناصر دکوراسیون را نیز با رنگ طلایی استفاده کنید تا زیبایی بصری زیادی ایجاد شود.

ست کردن کاغذ دیواری و پرده با مبلمان کرم رنگ

در صورتی که مبلمان موجود در منزل شما کرم رنگ است و یا در تناژ رنگی کرم تا طلایی قرار دارد، باید یک نوع کاغذ رنگی هماهنگ با آن را برگزینید. مثلاً در صورتی که مبلمان شما رنگ کرم دارد و طرح آن هم ساده است، استفاده از کاغذ دیواری کرم رنگ و یا حتی استفاده از کاغذ دیواری با رنگ قهوه‌ ای روشن با طرح‌ های طلایی رنگ، می ‌تواند زیبایی خاصی به منزل شما ببخشد.

پرده ‌ها و کوسن ‌ها هم باید با رنگ کاغذ دیواری منزل شما ست باشند و رنگ آن ها هم باید در مایه‌ های قهوه ‌ای و طلایی باشد. در صورتی که دکوراسیون منزل خود را به این نحو انجام دهید، منزل شما خیلی لاکچری به نظر خواهد رسید. مخصوصاً اگر نورپردازی آن هم اصولی و حرفه‌ ای باشد.

ست پرده و کاغذ دیواری با مبلمان زرشکی

اگر از کاغذ دیواری طلایی در منزل خود استفاده کرده باشید، استفاده از مبلمان زرشکی در فضای نشیمن می ‌تواند زیبایی خاصی به منزل شما ببخشد. رنگ‌ های زرشکی و طلایی، دو رنگ متضاد هستند و همین تضاد بین آن ها است که زیبایی و جذابیت خاصی به محیط می ‌بخشد و باعث می‌ شود که فضای منزل، لاکچری به نظر برسد. استفاده از پرده ‌های بدون طرح و ساده  با رنگ زرشکی هم می ‌تواند در زیباتر کردن فضای منزل شما، کمک کننده باشد. طبیعتاً پرده‌ ای که استفاده می ‌کنید باید با مبلمان شما هماهنگ باشد.

اهمیت دادن به نورپردازی

 در زمان ست کاغذ دیواری با پرده و مبلمان، باید اهمیت خاصی به نورپردازی قائل باشید و در طراحی دکوراسیون، نباید صرفاً به طرح و رنگ توجه کنید. در واقع در صورتی که یک نوع نورپردازی اصولی و حرفه ای در منزل شما وجود نداشته باشد، پرده ‌ها و کاغذ دیواری و مبلمان به خوبی به چشم نمی‌ آیند و هر چقدر هم که با هم ست باشند، زیبایی خاصی نخواهند داشت.

اگر فضای منزل شما از نور کافی برخوردار نیست، نورپردازی در آن، اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد. البته در چنین فضاهایی بایستی از رنگ‌ های روشن مانند کرم و سفید برای پرده و کاغذ دیواری و مبلمان خود استفاده کنید تا فضای مورد نظر شما پرنورتر و بزرگ تر به نظر برسد. با این وجود اگر حتماً دوست داشتید که از رنگ‌ های تیره تر در این فضاهای تاریک استفاده کنید، حتماً باید نورپردازی بسیار حرفه ‌ای انجام دهید تا پرده ‌ها و مبلمان و کاغذ دیواری ‌های شما به خوبی به چشم بیایند.

 یک نکته بسیار مهم راجع به محیط های کم نور این است که نباید از پرده هایی مثل پرده شید رول یا همان رول سایه در آن ها استفاده کرد. چرا که این نوع پرده ها برای جلوگیری از شدت نور و ایجاد سایه کاربرد دارند. پرده اسکرین یا همان پرده خورشیدی، اشعه های مضر خورشید را فیلتر می کند ولی جلوی ورود نور و اشعه های مفید و گرمای خورشید به درون منزل را نمی گیرد. بنابراین استفاده از این نوع پرده ها گزینه مناسبی برای بیشتر کردن نور خانه است.

نتیجه ‌گیری

ست پرده و کاغذ دیواری و همچنین مبلمان می ‌تواند زیبایی خاصی به منزل شما ببخشد. همه عناصر موجود در منزل شما باید از یک سبک دکوراسیون پیروی کنند. همچنین باید از طیف رنگی مناسب و سازگاری نیز برای این عناصر استفاده نمایید. از سوی دیگر نور پردازی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.به همین دلیل است که امروزه نصب پرده هایی مانند پرده باند یا همان پرده ورمن که به مدیریت میزان نور خانه کمک می کند، رایج شده است.

ست پرده و کاغذ دیواری و مبلمان شما باید به نحوی باشد که در نهایت حس آرامش را در منزل فراهم کند. به همین دلیل حتی در منازل خیلی بزرگ هم نباید به میزان خیلی زیاد از کاغذ دیواری ‌ها و پرده‌ ها و مبلمان تیره استفاده کرد و حتماً باید رنگ ‌های روشن باید لااقل بخشی از دکوراسیون شما را در بر بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button