آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد؟

آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد؟

امروزه استفاده از کاغذ دیواری، مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. داشتن طرح‌های متنوع برای تمامی سلیقه‌ها، نصب سریع، یکدست بودن و بسیاری از مزایای دیگر، دلیل این استقبال است. اما سؤالی که هنگام خرید و استفاده از کاغذ دیواری مطرح می‌شود، این است که آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد؟ چه بخش‌هایی از منزل و یا محل کار برای نصب کاغذ دیواری مناسب‌تر هستند و روی کدام بخش‌ها نمی‌توان کاغذ دیواری کار کرد؟

اگر شما نیز قصد خرید کاغذ دیواری مناسب برای منزل و یا محل کار خود را دارید با ما همراه باشید. در این مقاله به‌صورت تخصصی به مکان‌هایی که مناسب برای نصب کاغذ دیواری هستند می‌پردازیم و کاربردهای گوناگون کاغذ دیواری را در بخش‌های مختلف ساختمان بررسی می‌کنیم.

آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد؟

برای تشخیص اینکه کدام دیوار را کاغذ دیواری کنیم، باید به کاربرد و مکان آن دیوار توجه داشته باشیم. برخی دیوارها در منازل به دلایل مختلف مانند قرار گرفتن در معرض رطوبت، آب، چربی‌ها و غیره امکان نصب کاغذ دیواری را ندارند. به‌عنوان‌ مثال دیوار‌های حمام و سرویس‌های بهداشتی را به‌ هیچ‌وجه نمی‌توان کاغذ دیواری کرد.

در این موارد اولویت با استفاده از کاشی است که مقاومت بالایی نسبت به رطوبت و نفوذپذیری آب دارد. بااین‌حال می‌توان از کاغذ دیواری‌هایی با روکش وینیل، برای پوشش سقف سرویس‌های بهداشتی و حمام استفاده کرد. وینیل یک ماده سبک و قابل انعطاف است که در صنایع مختلف زیادی کاربرد دارد. وینیل در رده دوم پرمصرف‌ترین ماده پلاستیکی جهان قرار دارد و به دلیل ویژگی‌هایی مانند نفوذناپذیری و قابل شستشو بودن، به‌صورت یک لایه بسیار نازک و شفاف روی برخی کاغذ دیواری‌ها قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: نحوه تشخیص کاغذ دیواری مرغوب

چه مکان‌هایی مناسب برای نصب کاغذ دیواری هستند؟

استفاده از کاغذ دیواری به شرطی می‌تواند نمای جذابی به منزل و یا محل کار شما بدهد که به‌صورت حرفه‌ای و خلاقانه انجام شده باشد. به‌عنوان‌ مثال می‌توان تمام دیوارهای راهرو، اتاق‌ها، پذیرایی و غیره را با یک نوع کاغذ دیواری پوشش داد اما در نهایت ممکن است که ظاهر منزل، جذابیت زیادی نداشته باشد.

در پاسخ به این سؤال که آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد هم می‌توان گفت که نیازی به نصب کاغذ دیواری روی تمامی دیوارها را ندارید. در ادامه مکان‌هایی را که برای نصب کاغذ دیواری اولویت بیشتری دارند، بررسی می‌کنیم.

دیوارهای رنگ شده و یا گچی

به‌طورکلی تمام دیوارهای رنگ شده و یا گچی را می‌توان کاغذ دیواری کرد. این دیوارها، معمول‌ترین نوع دیوار برای نصب انواع کاغذ دیواری هستند و می‌توانید پس از انجام زیرسازی‌های لازم، کاغذ دیواری موردنظر خود را روی آنها نصب کنید.

دیوارها و سقف‌هایی با عیب ظاهری

یکی از کاربردهای کاغذ دیواری، نصب آن روی دیوارهای ترک‌خورده، لک‌دار و یا نم‌زده است. با استفاده از یک کاغذ دیواری مناسب برای این بخش‌ها، نیازی به‌صرف هزینه زیادی برای ترمیم ظاهر دیوارها نبوده و می‌توانید از این راه کم‌هزینه، علاوه بر مخفی‌سازی عیب‌های ظاهری، نمای جذابی به دیوارهای ساختمان بدهید.

اتاق کودک

از دیگر مکان‌هایی که در نصب کاغذ دیواری اولویت بالاتری دارند، اتاق‌های کودک هستند. طرح‌های متنوع و جذاب کودکانه که روی کاغذهای دیواری‌های مختلف نقش بسته‌اند، تأثیر زیادی در روحیه کودک داشته و باعث افزایش انرژی و در برخی موارد، خلاقیت کودک خواهند شد.

سقف سرویس‌های بهداشتی

از دیگر دیوارهایی که می‌توانید با نصب کاغذ دیواری، جذابیت و زیبایی آن را افزایش دهید، سقف سرویس‌های بهداشتی است. همان‌طور که در پاسخ به این سؤال که آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد گفته شد، نیازی به اجرای کاغذ دیواری و نصب آنها روی دیوارهای سرویس‌های بهداشتی و یا حمام ندارید؛ با این‌ حال اگر قصد دارید با هزینه‌ای کمتر، جذابیت بیشتری به این مکان‌ها بدهید، می‌توانید با استفاده از کاغذ دیواری‌های وینیلی، سقف آنها را پوشش دهید.

سقف آشپزخانه‌ها

آیا باید آشپزخانه را کاغذ دیواری کرد؟ می‌توان گفت کاشی بهترین متریال برای استفاده و نصب روی دیوارهای آشپزخانه است. نصب کاغذ دیواری روی دیوارهای آشپزخانه به دلیل وجود کابینت‌ها، کاشی‌ها، پریزهای زیاد و غیره پیشنهاد نمی‌شود. در عین حال اگر تصمیم گرفتید از کاغذ دیواری استفاده کنید کفپوش خانه را با رنگ کاغذ دیواری ست کنید.

از طرفی به دلیل وجود ذرات غذا و چربی روی دیوارهای آشپزخانه به‌خصوص پشت گاز، کاشی مورداستفاده بیشتری در این بخش دارد. بااین‌حال در نصب کاغذ دیواری محدودیتی ندارید و بسته به نوع طراحی آشپزخانه خود، می‌توانید بخشی از دیوار که کابینت کمتری در آن استفاده شده یا سقف آشپزخانه را کاغذ دیواری کنید.

دیوارهای سالن پذیرایی

شما می توانید برای تغییر دادن حال و هوای سالن پذیرایی خود، حتی اگر دیوار ها مشکل ظاهری نداشته باشند، از کاغذ دیواری استفاده کنید! معمولاً بهتر است در فضای سالن پذیرایی از ترکیبی از کاغذ دیواری ساده و طرح دار استفاده کنید که دارای طرح های بسیار خلوت و محوی می باشد. رنگ هایی با تم کرم و طلایی، گزینه های مناسبی برای سالن های پذیرایی با سایز کوچک و متوسط هستند.

بهتر است نحوه ترکیب کاغذ دیواری ها به این صورت باشد که تمامی دیوارهای  سالن به جز یکی از دیوارها، با کاغذ دیواری ساده پوشیده شده باشد؛ برای مثال می ‌توانید دیواری که رو به روی مبلمان شما است و یا پشت آن قرار دارد را با کاغذ دیواری طرح دار بپوشانید.

دیواری که تلویزیون روی آن نصب می شود

در طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از کاغذ دیواری، بر روی دیواری که تلویزیون روی آن نصب می شود می تواند جلوه شگفت انگیزی به فضای داخلی منزل شما بدهد. البته، دقت کنید که بهتر است در این دکوراسیون، تمامی دیوار ها بجز دیوار پشت تلویزیون، با کاغذ دیواری ساده پوشیده شده باشد. از آن جایی که تلویزیون مرکز توجه یک فضا به شمار می رود، استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار سه بعدی و حتی ساده می تواند تاثیر بسیار زیادی بر این قسمت از خانه داشته باشد.

دیوار راهروها

 دیوارهای راهرو بهترین مکان برای نصب کاغذ دیواری های طرح دار هستند. راهروهای ورودی خانه یا راهروهایی که به اتاق خواب متصل می شوند، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی یک مکان دارند. شما می توانید با صرف مقدار کمی پول، از انواع مختلف کاغذ دیواری های زیبا و طرح دار برای جلوه دادن به این دیوارها استفاده کنید.

دیوارهای پشت تخت خواب

دیوارهای پشت تخت خواب تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون یک اتاق خواب دارند. شما می توانید از بین چهار دیوار موجود در یک اتاق خواب، دیوار پشت تخت خواب را با یک کاغذ دیواری متمایز بپوشانید. برای انتخاب طرح و رنگ این کاغذ دیواری به رنگ پرده ها و روتختی خود اهمیت دهید!  دیوار پشت تخت خواب، اولین مکانی است که پس از ورود به یک اتاق خواب جلب توجه می ‌کند و توجه به طرح و رنگ آن  برای بسیاری از افراد اهمیت ویژه ای دارد.

دیوار نشیمن

در برخی از معماری های داخلی، اتاق نشیمن با اتاق پذیرایی از یکدیگر جدا هستند؛ اتاق نشیمن معمولاً اتاقی است که تمامی اعضای خانواده برای اینکه کنار هم باشند در آن جمع می شوند و سالن پذیرایی، مکانی است که هنگام ورود و پذیرایی مهمان از آن استفاده می شود. دیوار اتاق نشیمن می تواند با کاغذ دیواری هایی که آرامبخش و غیر رسمی هستند تزیین شود و کاغذ دیواری استفاده شده در آن با سبک و طرحی که در دیوار سالن پذیرایی استفاده می‌ شود متفاوت باشد.

چه مکان‌هایی برای نصب کاغذ دیواری نامناسب‌اند؟

پاسخ به این سؤال که آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد یا نه در نهایت بستگی به سلیقه و خلاقیت شما دارد. با این‌ حال استفاده از کاغذ دیواری برای قسمتی از ساختمان و یا برخی دیوارها، ممکن است نتیجه خوبی نداشته و باعث برهم زدن زیبایی منزل شود. یکی از این مکان‌ها، اتاق‌های دکوراتیو هستند که تعداد وسایل دکوری و تزئینی در آنها بسیار بالاست. استفاده از کاغذ رنگی در این اتاق‌ها، شلوغی اتاق را چندین برابر کرده و زیبایی آن را به هم می‌ریزد.

اتاق‌هایی با نور کم نیز شاید برای نصب کاغذ دیواری‌هایی با طرح و نقش زیاد مناسب نباشند. استفاده از کاغذ دیواری در این اتاق‌ها، باعث افزایش تاریکی آنها می‌شود. همچنین سقف‌هایی که لوستر و چراغ‌های سقفی بر آنها نصب شده‌اند و یا لامپ‌های هالوژنی روی آنها قرار گرفته‌اند، مناسب برای نصب کاغذ دیواری نخواهند بود.

جمع‌بندی

پاسخ به این سؤال که آیا باید کل خانه را کاغذ دیواری کرد، بستگی به سلیقه و نظر شما دارد. کاغذ دیواری‌ها را می‌توان روی انواع سطوح گچی، رنگ شده، کاغذ دیواری‌های قدیمی، مولتی کالر، چوبی و فلزی و حتی کاشی و سرامیک نصب کرد. با این‌ وجود نصب کاغذ دیواری در برخی دیوارها مانند دیوارهای سرویس‌های بهداشتی و حمام، ممکن است دردسر زیادی به وجود آورد و در انتها نیز نتیجه مناسب حاصل نشود. اگر تصمیم به بازسازی خانه با هزینه کم دارید می توانید فقط قسمت های مهم خانه را کاغذ دیواری بچسبانید.

در این مقاله به بررسی مکان‌هایی که اولویت بیشتری برای نصب کاغذ دیواری دارند پرداختیم. اگر قصد دریافت مشاوره در زمینه بازسازی منزل و تغییر دکوراسیون را دارید، می‌توانید با شرکت معماری و طراحی دکوراسیون داخلی ترنج در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button