چرا داخل کمد دیواری عرق میکند؟

علت خیس شدن کمد دیواری

عرق کردن کمد می تواند مشکلی آزاردهنده باشد که به مرور زمان به لباس ها و وسایل شما آسیب برساند. بنابراین باید همه تلاش خود را به کار ببندید تا این مشکل پیش نیاید و اگر هم پیش آمد آن را برطرف کنید. معمولا عرق کردن کمد به دلیل تراکم بخار آب بر روی دیواره های سرد کمد ایجاد می شود.

چرا کمد عرق میکند؟

عرق کردن کمد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در اینجا چند مورد از شایع ترین علل آن آورده شده است:

تاثیر رطوبت بر عرق کردن کمد

رطوبت یکی از دلایل اصلی عرق کردن کمد است. رطوبت به بخار آب موجود در هوا اشاره دارد. سطح رطوبت با واحد درصد رطوبت نسبی اندازه گیری می شود که نشان دهنده نسبت بخار آب موجود در هوا به مقدار بخار آبی است که هوا در دمای معین می تواند در خود نگه دارد. هر چه سطح رطوبت نسبی بالاتر باشد، بخار آب بیشتری در هوا وجود دارد. تاثیر رطوبت بر عرق کردن کمد به دو صورت است:

 • تراکم:

هوای گرم می تواند مقادیر زیادی بخار آب را در خود نگه دارد. زمانی که هوای گرم و مرطوب با سطوح خنک تر، مانند دیواره های کمد شما، تماس پیدا می کند، سرد می شود. در اثر سرد شدن، هوا دیگر نمی تواند به همان اندازه بخار آب را در خود نگه دارد و بخار آب اضافی به صورت قطرات آب روی سطوح سردتر متراکم می شود. این پدیده به عنوان تراکم شناخته می شود و دلیل اصلی عرق کردن کمد در بسیاری از موارد است.

 • نفوذ:

اگر کمد شما در قسمت بیرونی خانه مانند دیوار شمالی یا زیرزمین قرار دارد، ممکن است در معرض رطوبت ناشی از باران، برف یا نفوذ آب از زمین باشد. این رطوبت می تواند به داخل کمد نفوذ کند و باعث افزایش رطوبت و تراکم بخار آب بر روی دیواره ها شود. فعالیت هایی مانند آشپزی، حمام کردن و شستشوی لباس می تواند به طور قابل توجهی به سطح رطوبت داخل خانه شما اضافه کند. البته در ماه های گرم تر و مرطوب تر سال، سطح رطوبت داخل و خارج از خانه شما به طور کلی بالاتر است. از طرف دیگر اگر در منطقه ای با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، سطح رطوبت داخل و خارج از خانه شما به طور کلی بالاتر خواهد بود.

علت نم دادن کمد دیواری

تاثیر عایق بندی بر عرق کردن کمد دیواری

عایق بندی ضعیف یکی از دلایل اصلی عرق کردن کمد است. دلیل این امر این است که عایق بندی مناسب به جلوگیری از هدر رفتن گرما از داخل خانه به بیرون کمک می کند. اگر دیواره های کمد شما به درستی عایق بندی نشده باشند، گرما از داخل خانه به سمت دیواره های سردتر کمد نشت می کند. این امر باعث می شود دمای سطح دیواره های کمد از نقطه شبنم پایین تر بیاید.

نقطه شبنم دمایی است که در آن بخار آب موجود در هوا به مایع تبدیل می شود. بنابراین، وقتی بخار آب با دیواره های سردتر کمد شما تماس پیدا می کند، به مایع تبدیل شده و به صورت قطرات آب روی سطح آنها ظاهر می شود. این پدیده به عرق کردن کمد معروف است. عواقب عایق بندی ضعیف:

 • علاوه بر عرق کردن کمد، عایق بندی ضعیف، باعث تراکم بخار آب می شود و می تواند منجر به رشد کپک و قارچ در داخل کمد شود.
 • کپک و قارچ می توانند به لباس ها و سایر وسایل شما آسیب برسانند.
 • کپک و قارچ می توانند اسپورهایی را در هوا آزاد کنند که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.

تاثیر تهویه بر عرق کردن کمد دیواری

یکی از دلایل شایع عرق کردن کمد، تهویه نامناسب است. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چرا داخل کمد دیواری کپک می زند؟ هنگامی که تهویه کافی در کمد وجود نداشته باشد، رطوبت می تواند در داخل آن محبوس شود و به تراکم بخار آب بر روی دیواره ها منجر شود. این امر می تواند به مرور زمان به رشد کپک، قارچ و بوی نامطبوع منجر شود و به لباس ها و سایر وسایل موجود در کمد آسیب برساند. دلایل تهویه نامناسب کمد به شرح زیر است:

 • عدم وجود دریچه تهویه دلیل اول این موضوع است. بسیاری از کمدها به خصوص کمدهای توکار، دریچه تهویه ندارند.
 • مسدود شدن دریچه تهویه دلیل دیگر است. اگر کمد شما دریچه تهویه دارد، ممکن است با گرد و غبار، تار عنکبوتی یا سایر مواد مسدود شده باشد.
 • قرارگیری نامناسب کمد هم می تواند باعث تهویه نامناسب هوا شود. اگر کمد شما در مکانی قرار دارد که جریان هوا در آن محدود باشد، مانند گوشه اتاق یا زیر پله، ممکن است تهویه نامناسبی داشته باشد.
عرق کردن کمد دیواری

جلوگیری از عرق کمد دیواری

عرق کردن کمد دیواری می تواند مشکل آزاردهنده ای باشد که به مرور زمان به لباس ها و وسایل شما آسیب برساند. خوشبختانه، راه حل های مختلفی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد. چند روش موثر برای جلوگیری از عرق کردن کمد دیواری:

 • کاهش رطوبت:

 از یک دستگاه رطوبت گیر برای کاهش سطح رطوبت در خانه خود استفاده کنید. این به ویژه در مناطق مرطوب یا در طول فصل های بارندگی مفید است.. همچنین حمام و آشپزخانه خود را به طور مرتب با فن تهویه کنید تا رطوبت اضافی را از بین ببرید. از طرف دیگر مطمئن شوید که هیچ نشتی لوله آب در نزدیکی کمد شما وجود ندارد. نشتی می تواند رطوبت را افزایش دهد و منجر به تراکم شود.

 • عایق بندی:

اگر دیواره های کمد شما به درستی عایق بندی نشده باشند، می توانند گرما را از داخل خانه به بیرون نشت دهند و باعث سرد شدن دیواره ها و تراکم بخار آب شوند. عایق بندی مناسب دیواره ها می تواند به حفظ دمای ثابت در داخل کمد و جلوگیری از تراکم کمک کند. همچنین باید درزها و شکاف های اطراف کمد خود را با درزگیر ببندید تا از ورود هوای مرطوب به داخل آن جلوگیری کنید.

 • افزایش تهویه:

در زمان طراحی دکوراسیون داخلی باید به وجود تهویه هوا در آن دقت شود. دریچه های تهویه را در دیواره های کمد خود نصب کنید تا جریان هوا را افزایش دهید و از تجمع رطوبت جلوگیری کنید. همچنین از یک فن کوچک برای تهویه کمد خود استفاده کنید. این می تواند به گردش هوا و کاهش رطوبت کمک کند.

چه کنیم داخل کمد دیواری عرق نکند؟

 سایر اقداماتی که در این رابطه می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • محتویات کمد را خشک نگه دارید. از قرار دادن لباس های مرطوب یا خیس در کمد خودداری کنید. قبل از قرار دادن لباس ها در کمد، آنها را کاملا خشک کنید. در بسیاری از موارد علت خیس شدن کمد دیواری همین قرار دادن لباس های خشک نشده است.
 • مرتب نگه داشتن کمد هم اهمیت زیادی دارد. از انباشته شدن لباس و سایر وسایل در کمد خودداری کنید، زیرا این امر می تواند جریان هوا را محدود کند و به دام افتادن رطوبت را افزایش دهد.
 • از موادی مانند سیلیکاژل یا بوراکس برای جذب رطوبت اضافی در کمد خود استفاده کنید. این مواد می توانند به خشک نگه داشتن فضای داخل کمد کمک کنند.
 • در صورت ساخت یا بازسازی کمد، از مصالحی مانند گچ برگ ضد رطوبت یا رنگ ضد رطوبت استفاده کنید. این مصالح می توانند در برابر تراکم و رطوبت بهتر مقاومت کنند.
 • دمای کمد را بررسی کنید. مطمئن شوید که دمای داخل کمد شما خیلی سرد نباشد. دمای خنک می تواند به تراکم بخار آب کمک کند.
 • می توانید از کیسه های ضد رطوبت برای محافظت از لباس ها و وسایلی که در برابر رطوبت حساس هستند استفاده کنید.
 • برخی از گیاهان مانند سرخس می توانند به طور طبیعی رطوبت را جذب کنند. قرار دادن یک گلدان از این نوع گیاهان در کمد می تواند به کاهش رطوبت کمک کند.

با انجام این اقدامات پیشگیرانه، می توانید از عرق کردن کمد دیواری خود جلوگیری کنید و از فضای کمد خود به طور موثرتر استفاده کنید.

نتیجه گیری

عرق کردن کمد دیواری مشکل بسیاری از خانم های خانه دار است. با کمی تلاش و توجه، می توانید از این مشکل، خلاص شوید و از فضای کمد خود بدون نگرانی از آسیب به لباس ها و وسایل خود استفاده کنید. باید علت نم دادن کمد دیواری و رطوبت را تشخیص دهید و برای رفع آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا Call Now Button